Thrillery lat 90. to obiecany, kolejny odcinek mojego nostalgicznego cyklu, związanego z filmami mojego dzieciństwa.

Thrillery lat 90. to worek bez dna. Serio. Ze wszystkich opublikowanych, nostalgicznych odcinków to właśnie w tej kategorii miałem największy problem z wybraniem mojego TOP-10. Ten gatunek to bardzo obszerny wybór filmów.

To nie tylko sprawy kryminalne, ale również tytuły, które poruszają się w obrębie filmów Sci-fi, dramatów, czy nawet niepozornych obyczajów, a nawet horrorów. Thriller z definicji to produkcje sensacyjne, które mają wywołać u widza dreszczyk emocji. Ma pobudzać zmysły i abyśmy oglądali dany film oglądać z zapartym tchem. To w zasadzie taki mix, bo normalne romansidło może przerodzić się w thriller z krwi i kości. Jeden z moich ulubionych gatunków filmowych. Zapraszam do przeczytania zestawienia i dzielenia się w komentarzach swoimi ulubionymi filmami.

Filmy dzieciństwa – Thrillery lat 90. Nostalgiczny ranking TOP-10

Thrillery lat 90.

10. Krzyk (1996)

O Krzyku wspominałem już przy okazji zestawienia horrorów lat 90. i nie chciałem go umieścić pod tamtą kategorią. Zdaje sobie sprawę, ze ten film jest klasyfikowany jako horror, ale dla mnie ten tytuł ma więcej wspólnego z thrillerem. Filmoznawcy pewnie łapią się za głowę, ale Krzyk jest historią, która hipotetycznie mogłaby się wydarzyć. Nie ma duchów, stworów, czy innych nienaturalnych elementów, a jest przebrany morderca, który jest niezwykle ludzki. Antagonista potrafi się przewrócić i jak pokazały kolejne części – nie jest to postać nieśmiertelna, tylko ma po prostu swoich naśladowców. Świetna rozrywka, pełna nawiązań do popkultury i przede wszystkim – biorący na tapet slashery w wersji meta. Często odświeżam, bo ten film ani trochę się nie zestarzał.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

9. Strach (1996)

Mark Wahlberg raczej nie zapisał się w historii kina jako antybohater. Owszem – czasem grał nerwowych typów (Infiltracja), ale głównie kojarzymy go z ról w komediach i filmach akcji. Jednak warto odnotować fakt, że zagrał prawdziwego psychola w filmie Strach i to świetna kreacja! Z pozoru – grzeczny, starszy chłopak młodej dziewczyny – okazuje się dosyć toksycznym typem. Typowa historia, jakich wiele, ale ta jednak mocno zapadła mi w pamięć. W bonusie młodziutka Reese Witherspoon.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

8. Synalek (1993)

Z tym filmem wiąże się pewna historia. To były czasy, kiedy byłem częstym bywalcem wypożyczalni VHS i pewnego dnia poprosiłem o film podobny do Kevina Samego w domu. I otrzymałem Synalka, który z tamtym tytułem miał tylko jeden wspólny element – Macaulay’ego Culkina, który wystąpił w jednej z głównych ról. I zagrał małego psychopatę. Świetny, trzymający w napięciu i niepokojący thriller zdecydowanie skierowany do starszego widza. Traumy jednak nie miałem i często do niego wracam. Na ekranie mogliśmy również zobaczyć 12-letniego Elijaha Wooda u samego początku swojej kariery.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

7. Dzika rzeka (1994)

Dzika rzeka to rasowy thriller, który zaskakuje rewelacyjną realizacją. Sceny w potoku są wykonane w iście hollywoodzkim stylu, a Kevin Bacon wykreował niezwykle wyrazistą postać złola-psychopaty. Niezwykła charyzma i szaleństwo w oczach. Równie dobra Meryl Streep, David Strathairn i John C. Reilly. Świetne kino pełne wartkiej akcji i charyzmatycznych bohaterów.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

6. Szósty zmysł (1999)

Szósty zmysł to film tak kultowy, że chyba nie ma sensu go przedstawiać. Rewelacyjny Bruce Willis i równie świetny Haley Joel Osment. Reżyser M. Night Shyamalan otworzył sobie tą produkcją drogę do wielkiego Hollywoodu. Teraz pewnie plot twist na końcu nie byłby taki zaskakujący, ale wtedy? Robiło to wrażenie i wywracało do góry nogami pojmowanie całego filmu.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

5. Przylądek strachu (1991)

Przylądek Strachu to dosyć szczególny film w filmografii Martina Scorsese. Patrząc na inne filmy tego reżysera (Gangi Nowego Yorku, Infiltracja, Chłopcy z Ferajny, Taksówkarz), to można odnieść wrażenie, że jest to zwyczajny thriller bez wielkiego budżetu i przepychu. Niemniej jednak strasznie lubię. Niepowtarzalny nastrój, niepokojący Robert De Niro i świetny, broniący swojej rodziny Nick Nolte. Trzyma w napięciu od początku do końca. Bardzo udany remake kultowego dreszczowca z 1962 roku.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

4. Misery (1990)

Zasłużony Oscar dla Kathy Bates, która wykreowała tak wyrazistą i przerażającą postać, że aż ciarki mnie przechodzą, gdy o niej pomyślę. Świetna ekranizacja powieści Stephena Kinga, w której popis aktorski również dał James Cann. Historia straszna, bo hipotetycznie możliwa. Opowieść o szaleństwie, desperacji i toksycznej fascynacji. Nawet po latach –  ten film nadal robi ogromne wrażenie na widzu.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

3. Podziemny krąg (1990)

Kiedy zacząłem robić to zestawienie, to pierwsze co przyszło mi do głowy to właśnie filmy Davida Finchera. Jeszcze jeden jego film pojawi się w tym zestawieniu, jeden się niestety nie załapał (Gra), a kolejny przypada już na lata 2000, czyli Zodiak. Podziemny krąg to film kultowy, a pierwszy seans robi niezły mindfuck w mózgu. Rewelacyjny Edward Norton, Brad Pitt i Helena Bonham Carter. I oczywiście – dla mnie – jako kinoopeatora, to bonusowa wartość dodana za sceny z kabiny projekcyjnej, nie mówiąc o pewnym fallicznym elemencie wplecionym w film. Świetna reżyseria, scenariusz, muzyka i montaż. Audiowizualny i aktorski odlot.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

2. Milczenie owiec (1991)

Deszcz oscarów i to takich w pełni zasłużonych. Thriller Jonathana Demme’a zdobył pięć statuetek, w tym za najlepszy film oraz – oczywiście – dla najlepszego aktora drugoplanowego. Anthony Hopkins wykreował eleganckiego, ale równie niebezpiecznego psychopatę, który przerażał, mimo że znajdował się na kratami więzienia. Świetna relacja inteligentnego kanibala z agentką Clarice Starling (Jodie Foster), a sam poszukiwany morderca – równie przerażający. Film, który ani trochę się nie zestarzał i mimo że wiem, jak historia się kończy – zawsze oglądam z zapartym tchem.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

1. Siedem (1995)

Numer 1 tego zestawienia pewnie jest łatwy do przewidzenia. To był mój oczywisty wybór od samego początku. David Fincher w najlepszej formie. Jaki ten film ma brudny klimat, to klękajcie narody. Świetny scenariusz, nawiązania do Biblii i relacja głównych bohaterów. I to przerażenie w finale związane z tym, że można tego było uniknąć. Świetne monochromatyczne zdjęcia, rewelacyjni Morgan Freeman, Brad Pitt i Gwyneth Paltrow. I to były czasy, kiedy Filmweb raczkował. Nie było social mediów, a więc spojlerów brak. Odkrycie, że zabójcą był bardzo znany aktor – było zaskakujące, tym bardziej że wystąpił tylko w dwóch, trzech scenach. Zdecydowanie – mój ulubiony thriller i to nie tylko w kontekście lat 90.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Pozostałe Horrory lat 90. godne uwagi

  • Nagi instykt (1992)
  • Podejrzani (1995)
  • Kolekcjoner (1997)
  • Ognisty podmuch (1991)
  • Sypiąc z wrogiem (1991)
  • W sieci (1994)
  • Raport pelikana (1993)
  • Incydent (1997)
  • Firma (1993)
  • Krytyczna terapia (1996)
  • Adwokat diabła (1997)
  • Gra (1997)
  • Lęk pierwotny (1996)
  • Fargo (1996)
  • Cube (1997)
  • Epidemia (1995)
  • Tunel (1996)

Steven Spielberg to zapalony gamer. Jaka jest jego ulubiona gra i co sądzi o Lynked: Banner of the Spark, którą tworzy jego syn Max?

W ramach nostalgicznego powrotu do lat dzieciństwa na łamach dailyweb ukazały się: