Pierwszy zegarek to ważna rzecz zarówno dla dzieci jak i rodziców. Nasza pociecha ma możliwość korzystania z pierwszego pożytecznego gadżetu. My możemy zapewnić dziecku odpowiednią edukację, a w przypadku niektórych modeli mieć możliwość kontaktu i sprawdzenia tego gdzie przebywa.

Zarówno funkcje dydaktyczne jak i te bezpieczeństwa mają kluczowe znaczenie. Zwykły zegarek nauczy dzieci pojęcia czasu i pomoże nauczyć je planowania czasu. Smart zegarki przyniosą wiele dodatkowych funkcji, ale dla rodziców będzie napewno najważniejsza ta, która zapewnia bezpieczeństwo i kontakt.

//dzisiaj na dailyweb

Warto wybrać więc taki model, który nie tylko będzie podobał się dziecku, ale również będzie pełnił konkretne zadania — podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i przedstawiamy kilka naszych wyborów.

Pierwszy zegarek — kiedy?

swatch flik flak

To najważniejsze pytanie, które należy postawić. Determinuje ono w sumie całą zasadność zakupu. Nawet jeśli rodzic jest zdecydowany na zakup,  dziecko może po prostu nie być na to gotowe.

Sama wiedza o cyferkach i czasie nie musi świadczyć o tym, że możemy kupić już dziecku zegarek. Działa to również całkowicie odwrotnie, bo może się okazać, że dziecko bardzo szybko zrozumie to zagadnienie, nawet gdy nie było do tego wcześniej zachęcane lub nie odebrało odpowiedniej nauki.

Kupno zegarka nabiera również sensu gdy samodzielnie zaczyna opuszczać ono nasze mieszkanie lub dom. Taki moment jest bardzo dobry na to, by nauczyć je odpowiedzialności, punktualności czy tego, że dzień ma swoje pory i powiązaną z nimi rutynę.

Czasami zdarza się też, że dzieci same mogą poprosić o zegarek, widząc go u rówieśników lub starszych dzieci. Jeśli nasza pociecha jest na tyle świadoma, może to być również dobry bodziec do stymulowania nauki, niezależny od tego, o czym powiedzieliśmy sobie powyżej.

Pierwszy zegarek — jaki wybrać?

zegarek dla dzieci swatch flik flak

Jest kilka powodów, dla których możesz myśleć o zegarku lub smartzegarku dla swojego dziecka. Zwykły zegarek jest świetnym sposobem, aby już od najmłodszych lat nasza pociecha mogła nauczyć się pojęcia czasu oraz odpowiedniego nim zarządzania.

To bardzo ważna rzecz w przyszłości. Prawidłowo wyszkolone nawyki dziecka jak punktualność, planowanie i kontrola czasu, nie są czymś bardzo trudnym, a mogą mieć ogromne znaczenie w kształtowaniu charakteru i osobowości. Wiele osób decyduje się na kupno zegarka znacznie wcześniej niż przed pójściem do szkoły czy nawet przedszkola.

Dodatkowo istnieje również możliwość kupna smartzegarka. Pomijając jego wszelkie dodatkowe funkcje, kluczową rolą jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Obecnie wiele z tych modeli ma możliwość kontaktowania się z ustalonym numerem telefonicznym rodzica (dzięki modułowi GSM 4G). Dodatkowo wiele modeli posiada również wsparcie dla pozycjonowania GPS — dzięki temu można na bieżąco sprawdzać pozycję dziecka, to gdzie bywało w ciągu dnia oraz ustawić alarm gdy opuści konkretny obszar jak plac zabaw czy teren szkoły (geozagroda).

To jednak nie koniec możliwości nowoczesnych smartzegarków. Wiele z nich posiada dodatkowe możliwości jak kamera wideo, dzięki której nie tylko można robić zdjęcia, ale również prowadzić wideorozmowy. Takie smartzegarki umożliwiają też zdalny podsłuch naszego dziecka.

Wiele z nich oferuje również możliwość śledzenia aktywności fizycznej w zabawny dla dziecka sposób — często są to wyzwania i nagrody za osiągnięcia. Inne ciekawe opcje to dodatkowe aplikacje, które pozwalają śledzić plan lekcji lub uczą matematyki dzięki dodatkowym aplikacjom. W zasadzie każdy producent oferuje własne dodatki, które mają uatrakcyjnić jego użytkowanie.

Tradycyjny czy smartzegarek?

To w zasadzie pytanie o preferencje rodzica i dziecka. Jedni rodzice mogą oczekiwać kontroli i poczucia bezpieczeństwa, którą dają smartzegarki. Inni mogą patrzeć na taki sprzęt jako coś, co może w przyszłości pomóc w uzależnieniu od smartfonu. Ci drudzy pewnie wybiorą tradycyjny zegarek, który pozwoli dziecku szybciej zrozumieć ideę czasu.

Tu każdy rodzić musi więc zastanowić się nad swoimi potrzebami. Ważne będzie jednak indywidualne podejście do tematu i uwzględnienie w nim naszej pociechy. Niektóre dzieci mogą nie chcieć nosić tradycyjnych zegarków lub znacznie większych smartzegarków. Może im nie pasować wygląd czy też przymus noszenia czegoś na ręce.
Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i proponujemy kilka popularnych modeli, które warto rozważyć przed zakupem.

Specyficzny rynek

zegarek dla dzieci swatch flik flak

Jak sami pewnie zauważyliście, rynek dzieli się na tylko dwie grupy sprzętu — tradycyjne zegarki i smartzegarki. Nie ma tu w zasadzie nic pomiędzy. Rynek zegarków tradycyjnych zaadaptował się do potrzeb najmniejszych. Takie zegarki są przeważnie kolorowe i dysponują atrakcyjnymi motywami, często opartymi na bohaterach bajek i filmów. Na uwagę zasługuje tu fakt, że takie zegarki posiadają duże indeksy z cyframi i wyraźne wskazówki.

Zegarki dla dzieci wcale nie muszą być jednak takie tanie. W ofercie producentów znajdują się produkty nawet za 700 zł. To może być jednak błędny wybór, pamiętać tu trzeba o potencjalnej utracie zegarka lub zniszczeniu. Z drugiej jednak strony można kupić już poniżej 100 całkiem przyzwoity sprzęt od znanych firm jak Timex, Casio czy AM:PM.

Rynek smartzegarków jest bardzo kruchy. Kilka razy robiłem research w ciągu kilku ostatnich lat w poszukiwaniu odpowiedniego sprzętu. Niestety firmy, które pamiętam, że wiodły prym kilka lat temu, nie istnieją lub nie oferują produktów na naszym rynku. Co więcej, jest dużo popularnych produktów, które w moim odczuciu nie są dobrym zakupem. W końcu trzeba też przypomnieć, że ta grupa produktów zalana jest przez towar z Chin, który często jest słabej jakości. Coś więcej powiem o tym, w rozdziale o sprzęcie, którego unikać.

Na co zwrócić uwagę?

  • Budowa i wytrzymałość. To kluczowe cechy. Nie możemy zapomnieć, że zegarki będą używane przez dzieci. Nawet najspokojniejszym dzieciom zdarzają się wypadki. Zegarek powinien być odpowiednio mocny, nie znajdziemy tu jednak sprzętu, który spełnia normy MIL czy IP.
  • Wygląd. Ta cecha ma zawsze kluczowe znaczenie dzieci i może przesądzić o chęci noszenia zegarka. Na szczęście wielu producentów mocno pracuje, aby sprzęt był atrakcyjny z punku wiedzenia dziecka, opierając się przykładowo na postaciach z bajek i filmów.
  • Funkcje dodatkowe. W przypadku tradycyjnego zegarka nie ma w sumie, o czym tu mówić. Zegarki elektroniczne powinny oferować przynajmniej podświetlanie. Poszczególne smartzegarki różnią się funkcjami i mogę oferować całkiem ciekawe możliwości. Warto się im przyjrzeć dokładniej. Geozagroda, śledzenie pozycji, zapisywanie trasy dziecka, połączenia alarmowe oraz podsłuch to podstawa w przypadku smartzegarków, jeśli mają być użyteczne.
  • Czytelność i dodatkowe tarcze. To bardzo ważna sprawa by odczyt godziny był łatwy. Niektóre zegarki dla dzieci są zbyt pstrokate, a inne mają bardzo małe indeksy z cyframi. Odczyt może być utrudniony po zmroku, wiec w przypadku elektronicznych zegarków warto by wybrać model z podświetlaniem. Smartzegarki dają wybór różnych tarcz, trzeba się im przyjrzeć, bo czasami są przesadzone i kompletnie nieczytelne nawet dla dorosłych. Dobrze, aby było ich też możliwie dużo – to sprawi frajdę dziecku.
  • Cena. Ten parametr ma indywidualne znaczenie. Sprzęt może ulec zniszczeniu, więc w wielu przypadkach nie warto kupować drogich zegarków. W przypadku smartzegarków sklepy mają tendencję do zawyżania cen, warto poszukać wiec takiego, w którym cena może być w przypadku tego samego modelu sporo niższa.

Czego unikać?

  • Wystające elementy  Niektóre modele warte kupna posiadają zbyt dużą obudowę lub wystające elementy. Dziecko może zaczepić zegarkiem, o inne przedmioty niszcząc je lub sam zegarek.
  • Tani sprzęt z Chin. W przypadku wielu modeli smartzegarków mamy do czynienia ze sprzętem sprowadzanym z Chin. Należy tu sprawdzić, czy na pewno zegarek posiada polskie menu oraz aplikację. Dodatkowo może się okazać, że sprzęt nie ma homologacji jeśli dysponuje modułem GSM. Warto też unikać tych najtańszych modeli. Często wykonane są one z bardzo słabej jakości materiałów (przykładowo gumowy pasek może uczulać).
  • Drogie smartzegarki. Chodzi tu nie tylko o potencjalne zniszczenie. Bardzo często praktyką na rynku jest to, że ten sam zegarek w zależności od sklepu dostępny jest w diametralnie różnej cenie. Nie chodzi tu o zwykłe wahania cen a przypadki, gdzie ten sam model kosztuje nawet trzykrotnie więcej, lub oferowany jest pod kilkoma nazwami z różną ceną.

Tradycyjne zegarki dla dzieci

Casio – ceny od 130 do 700 zł

Casio wbrew wielu opiniom nie ma oferty skierowanej do dzieci. Owszem można znaleźć modele, które tak wyglądają, ale świadczy to tylko o bogatej ofercie.

Do dyspozycji klientów oddano jednak serię Baby-G (która jest w sumie osobną marką). To zegarki dla młodzieży z wyskalowaną obudową oraz długością paska. To jednak element stylu, więc ceny są tu dosyć duże i mogą przekraczać nawet 1000 zł. Może nie być więc odpowiednim wyborem dla najmłodszych dzieci.

Jeśli mimo to chcielibyście skorzystać z oferty tego producenta, to można znaleźć ciekawe modele już od 130 zł. Warto jednak zwrócić uwagę na długość paska lub kupić jego zamiennik dla dzieci.

Link do strony producenta.

Timex Kids – cena od 100 do 200 zł

Jeden z najpopularniejszych producentów zegarków na co dzień, ma też ofertę dla dzieci. To zegarki z dużymi indeksami, ułatwiającymi odczytanie godziny. Dodatkowo większość modeli ma również drugi indeks z zaznaczonymi sekundami a nawet podpisanymi wskazówkami.

Zegarki są wodoodporne do 30 metrów i mają wzmocnioną konstrukcję. Dostępnych jest wiele kolorowych modeli w tym też wersje specjalne inspirowane postaciami z bajek.

Link do strony producenta.

Flik Flak od Swatch – cena od 190 do 290 zł

Flik Flak to submarka kultowego Swatcha. W przeciwieństwie do innych producentów Swatch podjął się misji edukacyjnej. Zegarki dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych oraz kilku seriach. Każdy z nich jest wodoodporny do 30 metrów i zabezpieczony przed przypadkowymi uderzeniami. Czytelne indeksy to oczywiście standard w tym przypadku.

Przy zakupie z oficjalnej polskiej strony istnieje możliwość personalizacji zegarka napisem (do 15 liter). Swatch przygotował tu też całą kampanię nauki oraz edukacji. Do ściągnięcia na smartfony jest aplikacja pomagająca w nauce czytania godziny, edukacyjne gry planszowe oraz dodatkowe materiały jak plany lekcji, a nawet kolorowanki.

Więcej informacji na oficjalnej stronie.

AM:PM – cena od 100 do 300 zł

AM:PM to marka, która wie, że zegarek jest też elementem stylizacji. Firma skupia się na młodych osobach. Ma też bardzo bogatą linię zegarków dla tych najmłodszych. W jej skład wchodzą zarówno modele tradycyjne jak i cyfrowe.

Warto tu jednak wspomnieć, że producent korzysta z mechanizmów Time Module, Seiko Epson, Miyota, Citizen i szwajcarskiego Ronda. Zegarki posiadają też wzmocnione szkło. Dostępne są tu modele z czytelnym indeksem z cyframi oraz dla starszych dzieci bez niego.

Wybór jest w tym przypadku największy ze wszystkich producentów z tej listy. Oczywiście producent ma też produkty na licencji Disney. W ofercie znalazły się też smartzegarki, nie opisuje ich jednak w tym artykule, bo mam wrażenie, że stworzono je z myślą o młodzieży a nie dzieciach.

Więcej informacji na oficjalnej stronie.

Smartzegarki dla dzieci

Garmin Vivofit jr. 3 – cena 369 zł

garmin vivofit
To smartwatch od cenionego producenta, który nie posiada co prawda łączności GSM oraz możliwości śledzenia dziecka, ale przynosi szereg innych ciekawych funkcji.

Model ten oferuje kilka funkcji, które pozwolą rozwijać się dziecku ruchowo. To dostęp do rywalizacji sportowych, specjalne karty treningowe oraz system nagród za osiągnięcia. Vivofit pozwala też zaplanować harmonogram dnia oraz przypominać o takich sprawach jak obowiązki domowe czy rutynowe sprawy jak mycie zębów.

Model ten ma wymienny pasek. Dostępny jest w wielu kolorach oraz wersjach specjalnych inspirowanych postaciami z bajek Disney, komiksów Marvel czy filmów Star Wars.

Więcej informacji na stronie Garmin

Garmin Vivofit jr. 2 – cena 269 zł

Obrazek 26

Model ten ma mniejszy wyświetlacz niż vivofit jr. 3, ale przynosi podobną funkcjonalność oraz możliwości. Jest jednak o 100 zł tańszy od niego. Co ciekawe smartzegarek zasilany jest wymienną baterią, w przypadku której producent obiecuje rok nieprzerwanego działania!

Model ten ma wymienny pasek. Dostępny jest w wielu kolorach oraz wersjach specjalnych inspirowanych postaciami z bajek Disney, komiksów Marvel czy filmów Star Wars.

Więcej informacji na stronie Garmin.

Garett Kids Essa 4G – 429 zł

Gerett to jedna z popularniejszych firm tego typu na rynku. Marka produkuje również sprzęt z kategorii Beauty. My skupiamy się tu jednak na bogatym portfolio smartzegarków dla dzieci.

Oferta zaczyna się tu od modelu Garett Kids Trendy 4G (któremu nic nie brakuje) a kończy na Kids Life Max (który w zasadzie jest smartfonem w kształcie zegarka).

Garett kids Essa

Ja zwróciłem natomiast uwagę na model Kids Essa 4G, który jest wyjątkowo ładny i funkcjonalny. W cenie 429 zł otrzymujemy model z możliwością prowadzenia rozmów telefonicznych oraz wideo połączeń, geolokalizację wsparcie dla komunikatorów typu WhatsApp. Model ten ma też spory wyświetlacz (1.83 cala) oraz funkcję dyskretnego podsłuchiwania dziecka.

Więcej na stronie producenta.

Kidiz One – cena 199 zł

To jeden z tańszych smartzegarków z modułem łączności, kamerą oraz GPS. Dzięki temu dysponuje możliwością śledzenia dziecka, wyznaczenia geo zagrody oraz pełną komunikacją głosową 2G.

kidiz one

Model ten w zestawie posiada kartę SIM z planem taryfowym, który kosztuje 14,90 zł miesięcznie. W ofercie producenta znajduje się też kilka innych ciekawych i bardziej zaawansowanych modeli.

Więcej informacji na stronie Kidiz.

Bemi Linko – cena 349 zł

Bemi to jedna z nowszych firm, które weszły na polski rynek. To oczywiście azjatycki producent, ale wyróżnia go indywidualne podejście do projektowanego sprzętu. Bemi Linko to bardzo zaawansowany model, który oferuje łączność 4G, Bluetooth oraz WiFi. Dzięki temu można skontaktować się z dzieckiem telefonicznie lub w postaci wideo rozmowy (wbudowana kamera). Dodatkowo mamy tu również możliwość śledzenia naszej pociechy w trybie rzeczywistym dzięki GPS.

Bemi linko

Linko posiada również pełną funkcjonalność smartwatchy wraz ze śledzeniem aktywności fizycznej. Smartzegarek ma też sporo innych dodatkowych opcji i aplikacji.

Na uwagę zasługuje fakt, że obudowa i pasek zegarka są wymienne, a on sam jest wodoodporny. Niestety z tego co wiem, dysponuje on tylko 4 tarczami zegarka.

Zegarek dostępny jest w popularnych sklepach internetowych oraz marketach RTV.