Prawie każdy z nas ma pod ręką smartfona, którym może wykonać w dowolnej chwili zdjęcie. Wraz z rozpowszechnieniem fotografii popularne stało się dzielenie swoimi zdjęciami w social mediach. Warto więc zadbać, aby wykonane fotografie były jak najwyższej jakości. Pomocny w tym może być edytor zdjęć.

Król programów graficznych

Mówiąc o obróbce zdjęć większość osób od razu ma skojarzenia z Adobe Photoshop. Nic zresztą dziwnego, bowiem Photoshop to jeden z najpopularniejszych programów graficznych na świecie. Korzystają z niego zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii. Pozwala on na profesjonalną obróbkę zdjęć cyfrowych. Przy jego pomocy można odpowiednio wykadrować zdjęcie lub wykonać drobne korekty, takie jak poprawa jasności i nasycenia.

Jednak to z czego najbardziej jest znany Photoshop to możliwość wykonania pełnego retuszu zdjęć. Z jego pomocą usuniesz przebarwienia z twarzy modela, a nawet możesz całkowicie zmienić jego rysy. Oprócz tego program pozwala na wykonanie profesjonalnych fotomontaży poprzez usuwanie lub dodawanie elementów do zdjęć. Photoshopa znajdziesz tutaj.

Lightroom – mniej znany brat Photoshopa

Lightroom to kolejny program spod szyldu Adobe. O ile w Photoshop ma szerokie zastosowanie to Lightroom to edytor zdjęć stworzony stricte do fotografii. Wśród fotografów otrzymał pseudonim „cyfrowej ciemni”. Oprócz tego, że zawiera wszystkie niezbędne funkcje do edycji zdjęć to pozwala na zapanowaniem nad swoją kolekcją fotografii. To wszystko za sprawą funkcji tworzenia kolekcji obrazów. Do każdego zdjęcia możemy przepisać słowa klucze, a nawet tworzyć z nich pokazy slajdów.

Zobacz także: Lorem Ipsum – co to jest i do czego się używa?

Ogromną zaletą Lightrooma jest możliwość importowania zdjęć w formacie RAW. Jeśli na kilku zdjęciach chcemy zastosować te same modyfikacje Lightroom pozwala wprowadzić na nich poprawki za jednym razem. To znacznie przyśpiesza pracę, szczególnie gdy mamy dużą ilość plików do obróbki. Lightroom znajdziesz tutaj.

Darmowa alternatywa Photoshopa

Niemal każdy program ma swoją darmową alternatywę. Dotyczy to również edytorów zdjęć. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z edycją zdjęć i nie chcesz kupować drogich programów z pewnością docenisz GIMPA. Jest to bezpłatny program, który oferuje podobne funkcje do Photoshopa. Ogromną zaletą tego programu jest intuicyjny interfejs co sprawia, że z jego obsługą poradzi sobie każda początkująca osoba. Jeśli w trakcie obsługi programu stwierdzisz, że jego podstawowe funkcje to dla ciebie za mało możesz rozbudować go za pomocą darmowych wtyczek i skryptów. Gimpa znajdziesz tutaj.

Dla fanów prostoty

Jeśli potrzebujesz bardzo prostego programu to podstawowej obróbki zdjęć to dobrym wyborem będzie Photoscape X. Pozwala on na przycinanie fotografii, zmianę nasycenia czy jasności. Największą zaletą tego edytora jest szeroki wybór filtrów dzięki, którym w szybki sposób poprawisz zdjęcie. W programie możemy również dodać do zdjęcia naklejki, tekst czy obramowania.

Program dostępny jest również w wersji płatnej, która ma większą ilość funkcji. Znajdziesz go tutaj.

Wypróbuj narzędzia online

Oprócz programów komputerowych istnieje cały szereg narzędzi online, które pozwolą na szybką obróbkę zdjęć nawet największemu amatorowi. Ich zaletą jest niewątpliwie fakt, że nie musisz instalować dodatkowego oprogramowanie. Wystarczy tylko przeglądarka internetowa.

Pixlr to ciekawa aplikacja do retuszu zdjęć. Jest dostępna w języku polskim i składa się z dwóch wersji Pixlr X i Pixlr E. Różnią się one między sobą stopniem zaawansowania. W Pixlr możemy wykonać podstawową edycję zdjęć, dodać filtr, a także dokonać retuszu. Ogromną zaletą tej aplikacji jest możliwość pracowania na warstwach. Do dyspozycji mamy cały przybornik narzędzi, który zawiera m.in takie funkcje jak wycinanie, formowanie czy rysowanie kształtów. Narzędzie znajdziesz tutaj.

Internetowa alternatywa Photoshopa

Jednym z ciekawych narzędzie online do edycji zdjęć jest Photopea. Ze względu na swój interfejs zbliżony do flagowego produktu Adobe jest nazywana Photoshopem online. Photopea pozwala nie tylko na edycje zdjęć w klasycznych formatach. Do aplikacji można również zaimportować pliki RAW, PSD z Photoshopa oraz XCF z Gimp-a.

Aplikacja pozwala na tworzenie ciekawych projektów graficznych. Znajdziemy w niej bazę szablonów, która ułatwi tworzenie grafiki każdej początkującej osobie. Jeśli tworzysz grafikę na portale social media to w Photopea znajdziesz gotowe formaty obrazów dzięki czemu nie musisz samemu szukać tego jaki wymiar powinno mieć np. zdjęcie w tle na Facebooku. Program znajdziesz tutaj.

Ekpresowy Photoshop

Photoshop Express to darmowe narzędzie online oferowane przez firmę Adobe. Pozwala na bardzo prostą obróbkę zdjęć. Można w nim wykadrować zdjęcie, zmienić rozmiar czy nałożyć podstawowe filtry. Jeśli Twoje zdjęcie nie wymaga dużej obróbki, to jest to narzędzie dla Ciebie.

Podsumowując Photoshop i Lightroom są niewątpliwie liderami, jeśli chodzi o edytory zdjęć. Jeśli jednak jesteś osobą początkującą lub amatorem fotografii, warto swoją przygodę z edycją zdjęć rozpocząć od darmowych programów, takich jak GIMP czy darmowych aplikacji dostępnych na przeglądarkę takich jak Pixlr lub Photopea. Pozwolą Ci one na naukę podstaw obróbki zdjęć. Photohshop Express znajdziesz tutaj.