Lenny Face – ( ͡° ͜ʖ ͡°) – to emotikon utworzony z symboli znaków Unicode, który w krótkim czasie zdobył popularność na różnego rodzaju forach internetowych.

Użytkownicy po czasie podjęli się tworzenia własnych wariantów Lenny Face, dzięki temu obszerna lista tego typu emotikonów pozwala w prosty sposób wyrazić wiele emocji w przestrzeni dyskusji internetowych.

Lenny Face – czym jest i skąd się wziął?

Lenny Face po raz pierwszy pojawił się na fińskim forum internetowym, w wątku poświęconym nagromadzeniu spamu w przestrzeni dyskusji. Jeden z użytkowników informował społeczność o tym, iż przez zbyt dużą ilość zbędnych informacji czytanie forum staje się niemal niemożliwe – głównie przez bałagan, jaki zaczął na nim panować.

Geneza Lenny Face: historia popularnego emotikona

W komentarzu do tego wpisu po raz pierwszy pojawił się Lenny Face. Drugi użytkownik, odnosząc się do wypowiedzi swojego internetowego kolegi, napisał:

( ͡° ͜ʖ ͡°) 'this thread is leaking from the heavens’

Co oznaczało, że jego zdaniem poruszony wątek „wyciekł z nieba”. Z racji tego, że aktywność użytkowników zazwyczaj jest bardzo dobrze oznaczona, pojawienie się Lenny Face można bardzo precyzyjnie datować. Jego debiut miał miejsce o godzinie 8:45 EST 18 listopada 2012 r. na platformie Ylilauta.

Pozostali forumowicze od razu zachwycili się emotikonem – w przeciągu kilku dni stworzyli różne jego warianty i dosłownie blokowali przestrzeń internetową wizerunkiem twarzy z symboli znaków Unicode.

Jak stworzyć Lenny Face?

Wystarczy zaznaczyć i przekopiować tekst poniżej, a następnie wkleić w wybranym miejscu:

( ͡° ͜ʖ ͡°)

Szybka kariera Lennie Face

Lenny Face jeszcze tego samego dnia trafił na 4chan, na którym użytkownicy zaspamowali tablice jego wizerunkiem. Na forum zaczęły pojawiać się ostrzeżenia od zdezorientowanych moderatorów zabraniających używania tej emotikony w wątkach i komentarzach. Równie szybko Lenny Face znalazł się na Reddicie, za sprawą użytkownika o nicku „Dogcatcher1979”, który wstawił na swoje forum zrzut ekranu z 4chana. Lenny Face wędrował dalej – stopniowo odnaleźć można było go w tytułach filmów na YouTube czy forach tematycznych (między innymi gry World of Warcraft).

Lenny Face w postaci graficznej
Lenny Face w postaci graficznej

Skąd wziął się Lenny Face?

Lenny Face nosi tę nazwę głównie ze względu na moment jego pojawienia się w Internecie. W latach 2012/2013 bardzo popularne były – również w Polsce – memy, w których treści do wybranego słowa dodawany był prefiks „Le”, który jest francuskim odpowiednikiem „the” i ma za zadanie odpowiednio tonować wypowiadane słowo w zdaniu. Użytkownicy Internetu, chcąc nadać najnowszej emotikonie nazwę, ochrzcili go Lenny, a właściwie, w pierwotnej wersji LEnny”.

Bywalcy forów internetowych charakteryzują się dużą kreatywnością – jeden z użytkowników umieścił słynnego już Lenny Face w generatorze przekształcającym znaki na mowę. Program odczytał emotikon jako „DegDeg” (najprawdopodobniej ze względu na znak wykorzystany jako oczy), co przez jakiś czas stanowiło kolejną nazwę emotikony – dzięki dziwnemu dźwiękowi możliwej do wyrażenia również werbalnie.

Co to znaczy Lenny Face?

Lenny Face znalazł swoje miejsce w komentarzu użytkownika, który w dwuznaczny sposób zaaprobował wątek dotyczący spamu na forum, do którego należał. W takim też znaczeniu Lenny  Face występuje do dziś. Gdy znajduje się w jakiejś internetowej wypowiedzi, można mieć pewność, że piszącemu towarzyszą tzw. kosmate myśli, a więc takie, które odnoszą się do tematyki seksu lub ironizuje on sobie złośliwie z pozostałych uczestników dyskusji.

W zależności od nastroju użytkowników tworzących kolejne warianty Lenny Face, wyróżnić można również:

  • ( ͡° ʖ̯ ͡°) – wściekłe Lenny Face
  • ( ͡ಠ ʖ̯ ͡ಠ) – smutne Lenny Face
  • ( ͡° ͜ʖ ͡°)>⌐■-■ – pewne siebie Lenny Face (udowadniające swoją rację)
  • (◉͜ʖ◉) – dziwaczne Lenny Face
  • (ノ͡° ͜ʖ ͡°)ノ︵┻┻ – Lenny Face rzucające stołem
  • (∩ ͡° ͜ʖ ͡°)⊃━☆゚ – magiczne Lenny Face

Możliwości związane z kreowaniem nowych Lenny Face są właściwie niewyczerpane. W sieci znajduje się wiele generatorów tej emotikony. Dzięki temu każdy użytkownik Internetu może wyrazić swoje emocje w przerysowany, ale i dowcipny sposób. W zależności od tego, jaki nastrój obrazować ma wygenerowany Lenny, tego typu strony oferują możliwość dołączenia do jego wizerunku m.in. okularów, kapeluszy, przedmiotów go otaczających lub wariacji na temat jego oczu.

Lenny Face
Emotikony można znaleźć wszędzie

Lenny Face w kontekście mediów społecznościowych

W przestrzeni Internetu pojawia się wiele memów i emotikon, które po czasowej fascynacji nimi szybko tracą swój pierwotny blask i nie wzbudzają już rozbawienia, a irytację (tzw. „martwe memy”). Wielu internautów sądziło, że podobny los spotka Lenny Face – głównie ze względu na ogromny spam, jaki towarzyszył jego narodzinom. Stało się jednak zupełnie inaczej. Niektóre fora posiadają wbudowane w panel konwersacji różne wizerunki Lenny Face, a uczestnicy rozmowy chętnie i niezmiennie z nich korzystają, wzbogacając rozmowę o tego rodzaju elementy humorystyczne.

Uważaj na kierunkowy +44, dlaczego połączenia z tego numeru mogą być niebezpieczne?

Lenny Face emotikon ikoną popkultury

Co więcej – Lenny Face trafił do popkultury – charakterystyczna twarz z symboli Unicode bardzo często wykorzystywany jest do przerabiania twarzy znanych postaci, dzieł sztuki (np. Mona Lisa, jako żart internatów z jej tajemniczego uśmiechu) czy postaci z bajek. Swoje miejsce znajduje również na koszulkach, kubkach, jako pieczątki lub okładki zeszytów. Droga, jaką przeszedł z internetowego forum do świadomości wielu ludzi, niekoniecznie młodych, stanowi przykład na to, jaką siłę posiada Internet.