Numer kierunkowy spełnia bardzo ważną rolę w telekomunikacji, tak krajowej, jak i międzynarodowej. Zapewne każdy z nas wielokrotnie spotkał się z tym pojęciem w trakcie wykonywania różnych połączeń telefonicznych. W tym materiale nieco więcej o kierunkowym +44, z jakiego kraju pochodzi, jak wybrać taki numer i dlaczego potencjalnie może być niebezpieczny.

Czym więc jest numer kierunkowy? Najprościej zdefiniować go jako krótki numer umożliwiający prawidłowe kierowanie połączeń telefonicznych, przydzielony danemu obszarowi (państwu, jednostce administracji krajowej, itd.), i wybierany przed właściwym numerem telefonu.

Numer kierunkowy 44

Jednym z numerów kierunkowych jest numer +44. Jest to międzynarodowy numer kierunkowy przypisany w numeracji obszarowi Wielkiej Brytanii wraz z wyspami, będącymi brytyjskimi protektoratami: Guernsey, Man i Jersey. Aby zadzwonić na numer osoby mieszkającej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii, bądź na obszarze któregoś z wymienionych wyżej terytoriów zależnych, znajdując się w jakimkolwiek miejscu globu, przede wszystkim należy wybrać z klawiatury telefonu numer +44, bądź 0044, a następnie dopiero wpisać właściwy numer abonentaWybór ten pozwoli bez przeszkód przekierować nasze połączenie wychodzące na pożądany obszar, w tym wypadku znajdujący się w obrębie Zjednoczonego Królestwa lub wymienionych wyżej terytoriów zależnych.

Zarówno format +44, jak 0044 są powiązane z obszarem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i są dwoma równoważnymi wariantami. Warto zauważyć, że starszy jest jednak wariant 0044, który był wykorzystywany przed upowszechnieniem się standardu GSM, kiedy to wprowadzono dodatkowy wariant numerów kierunkowych, zawierający znak plus w miejsce dwóch zer. Obecnie popularniejszy i rozpowszechniony jest nowy wariant +44.

Zagrożenia związane z połączeniami poprzedzonymi numerem kierunkowym +44

Polscy użytkownicy dosyć często skarżą się na niepożądane połączenia przychodzące, które są poprzedzone numerem kierunkowym +44 bądź 0044. Warto zauważyć, że w niektórych przypadkach odebranie takiego połączenia wiąże się z nieprzyjemnościami, najczęściej w postaci wyłudzenia pieniędzy. Polscy internauci wskazują najczęściej na głuche telefony bądź  rzadziej sms-y powiązane z numerem +44 lub 0044, których odebranie może skutkować naliczaniem wysokich opłat do rachunku.

Dlatego należy pamiętać, aby nigdy nie odbierać nieznanych zagranicznych połączeń przychodzących oraz nie oddzwaniać na takie numery, jeżeli nie należą do naszej rodziny bądź znajomych nam osób. W większości przypadków naliczenie dodatkowych wysokich opłat występuje właśnie wówczas, gdy ciekawość zwycięży i zdecydujemy się oddzwonić na dany numer. Przestrogą powinien być także fakt, iż utracone w ten sposób pieniądze jest bardzo trudno odzyskać. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to wręcz niemożliwe.

Polskie instytucje stojące na straży prawa są najczęściej bezradne wobec przekrętów związanych z wyłudzaniem pieniędzy poprzez korzystanie z zagranicznych numerów telefonów, dlatego najważniejsza jest profilaktyka i ostrożność. Przed podjęciem decyzji o oddzwonieniu na dany numer warto sprawdzić jego ”reputację” w Internecie.