Jednym z ulubionych rodzajów elektronicznej rozgrywki wśród graczy na całym świecie są gry MMO. Wieloosobowe gry fabularne przyciągają wirtualnym światem, w którym gracze mogą walczyć i nawiązywać między sobą interakcje. Tworzenie postaci, rozwijanie jej i ciągłe doskonalenie ekwipunku czy umiejętności to rozrywka na wiele dobrych godzin.

Gry MMO często są osadzone w świecie fantasy, dzięki czemu możemy oderwać się na chwilę od swoich obowiązków i dać się wciągnąć w wirtualny świat. Oczywiście zanim rozpoczniemy naszą przygodę, należałoby wybrać grę. Z pewnością w tym celu przyda Ci się przygotowany przez nas przegląd najpopularniejszych gier MMO z podziałem na darmowe i płatne.

Zobacz także: Gry na 2 osoby – w co zagrać razem?

Darmowe gry mmo

Od dobrej gry MMO z reguły oczekujemy wciągającej rozgrywki. Przy dobrym tytule możemy siedzieć długimi godzinami wykonując te same czynności i nie odczuwać nudy. Jeżeli fabuła jest dynamiczna. to levelowanie postaci jest dla nas przyjemnością i odprężeniem po ciężkim dniu w pracy lub w szkole. Dobrą wiadomością jest to, że nie musimy wydawać pieniędzy na zakup dobrej gry. Na rynku dostępne są interesujące darmowe tytuły. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Guild Wars 2

og img.f6214476

Guild Wars 2 zadebiutowało w 2012 roku. Można śmiało powiedzieć, że GW2 wyróżnia się spośród innych wieloosobowych gier fabularnych. Przede wszystkim charakterystyczne jest podejście do zadań fabularnych. Ale zacznijmy od początku. Druga część serii jest kontynuacją pierwowzoru i również nie wymaga wykupowania miesięcznego abonamentu. Zamiast tego twórcy wprowadzili system mikropłatności, które w znacznym stopniu ułatwiają rozgrywkę. Nie zmienia to jednak faktu, iż gra w całości darmowa. Pierwszym co rzuca się w oczy jest ogromny, a jednocześnie bardzo różnorodny świat gry. Do rozpoczęcia przygody zachęca innowacyjne podejście twórców do takich aspektów jak kreacja postaci czy interakcje z NPC. Należy również zauważyć nowoczesny system walki. Jego pełne opanowanie zajmie nam chwilę, ale jest za to bardzo satysfakcjonujące. Pomimo nieznacznych wad, takich jak sporadyczne błędy techniczne należy poważnie rozpatrywać kandydaturę Guild Wars 2 na najlepszą darmową grę MMO. Gracze czasem narzekają również na system pay-to-win, ale gra musi w jakiś sposób na siebie zarabiać. Jest to z pewnością interesujący tytuł dla każdego fana wirtualnej rozgrywki.

World of Tanks

000AFV3DJUOU7EID C122 F4

Niemniej popularną bezpłatną grą MMO jest World of Tanks. Jak sama nazwa wskazuję możemy wcielić się w rolę czołgisty i stoczyć bitwy z realnymi przeciwnikami. Akcję obserwujemy z perspektywy trzecioosobowej, a sama rozgrywka łączy kilka gatunków. Mamy tutaj oczywiście MMO, ale także elementy akcji, strategii oraz RPG. WoT oferuje graczom możliwość sterowania wieloma różnymi czołgami. Dzięki temu gra się nie nudzi, a my gdy opanujemy jeden czołg możemy zmienić go na inny. A możliwości jest naprawdę wiele. Gra oferuje pojazdy z różnych okresów historycznych, które są przypisane do poszczególnych narodów (USA, ZSRR, Polska, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Japonia, Chiny, Czechosłowacja, Włochy i Szwecja).  Pojazdy z wszystkich tych krajów zostały podzielone na klasy. W grze występują czołgi lekkie, średnie i ciężkie, a także niszczyciele i działa samobieżne. Wraz z grą rozwija się scena e-sportowa, w której najlepsi gracze walczą o nagrody pieniężne. Drużynowe bitwy są jeszcze ciekawsze, gdy odpowiednio zmodyfikujemy nasz czołgi. Wszystkie te elementy składają się na wielogodzinną, intensywną rozrywkę.

Płatne gry MMO

World of Warcraft

world of warcraft battle

Zdecydowanie najbardziej popularną płatną grą MMO jest World of Warcraft. Popularny WoW został wydany 16 lat temu, a nadal w rozgrywce biorą udział gracze z całego świata. Tytuł jest niedoścignionym wzorem dla wszystkich gier typu MMO. Stopień rozbudowania i kultowa już oprawa graficzno-muzyczna wciąż przyciąga jak magnes fanów tego typu gier. World of Warcraft to przede wszystkim niesamowita grywalność. Przy stosunkowo niskich wymaganiach sprzętowych jest swego rodzaju ewenementem na rynku pod względem grywalności. Co stoi za ogromnym sukcesem WoWa? Twórcy gry po pierwszych sukcesach nie spieniężali projektu, a starali się nieustannie pracować nad rozwojem świata gry i tworzeniem interesującej fabuły. Mimo, że gra została wydana dawno temu to aktywnych postaci nie brakuje. Tym samym wymyślona przez Blizzarda comiesięczna opłata abonamentowa okazała się być strzałem w dziesiątkę. World of Warcraft jest absolutnym topem topów wśród wieloosobowych gier fabularnych i z pewnością każdy fan powinien zagrać w ten tytuł.

The Elder Scrolls Online

The Elder Scrolls Online Devs Answer Community Questions About Upcoming Transition 471233 2

Kolejną płatną grą MMO, którą warto sprawdzić jest The Elder Scrolls Online. Gra ta, jak każde prawdziwe MMO przyciąga nas grywalnością i fabułą. Zadania, zagadki i tajemnice, które przygotowali dla nas twórcy mogą być źródłem dobrej zabawy przez wiele godzin. Mimo, że gra toczy się w uniwersum The Elder Scrolls to akcja dzieje się ponad tysiąc lat przed wydarzeniami z popularnego w naszym kraju Skyrima. Wszystkie dialogi są profesjonalnie nagrane, dzięki czemu mamy wrażenie, iż produkcja została maksymalnie dopieszczona. Mimo upływu lat The Elder Scrolls Online wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością i jest jednym z najpopularniejszych płatnych tytułów MMO.

W jakie gry mmo możemy zagrać na Mac OS?

Jako, że wiele osób ma oprogramowanie komputera od firmy Apple, to postanowiliśmy podzielić gry pod względem dostępności na Mac OS i Windows. Aktualnie na Mac OS możemy zagrać w takie produkcje jak: World of Warcraft, The Elder Scrolls Online czy StarTrek Online. Dodatkowo dostępne są mniej popularne gry MMO, na przykład Minions of Mirth i The Lord of the Rings Online.

Jeśli chodzi o system Windows, to tutaj mamy prawdziwą dowolność wyboru. Jeżeli gra nie została stworzona specjalnie na jakąś platformę, to mamy duże prawdopodobieństwo, że możemy w nią zagrać na oprogramowaniu stworzonym przez Microsoft. Tak więc, wszystkie wyżej wymienione produkcje można odtworzyć na najpopularniejszym systemie operacyjnym na świecie – Windowsie.