Dziś odbiegnę nieco od tematyki, którą zwykle poruszam na łamach DailyWeb. Ile razy byliście w sytuacji, gdzie ktoś do Was dzwonił z nieznanego numeru, a Wy – z różnych powodów – nie chcieliście odebrać? Pewnie wiele. Ja zawsze w takich sytuacjach, gdy numer wygląda mi „podejrzanie” staram się sprawdzić, do kogo należy. Jak to zrobić?

Sytuacja była o wiele prostsza, gdy nie obowiązywała ustawa o ochronie danych osobowych i w każdym domu znaleźć można było książkę telefoniczną, czy pamiętną, żółtą Panoramę Firm. Teraz – o ile nie dzwoni do nas żadna wiarygodna firma, czy urząd – nie tak łatwo jest dowiedzieć się, do kogo należy dany numer telefonu. Oczywiście – są serwisy typu „Kto dzwonił?”, ale zawierają one zwykle numery call center. Co zrobić w przypadku, gdy dzwoni do nas numer prywatny?

Co robić, kiedy nie wiem, kto do mnie dzwonił?

Owszem, zawsze możemy oddzwonić, czy wysłać SMS-a, ale czasami nie chcemy (z różnych względów) tego robić. Na rynku istnieje kilka aplikacji, które umożliwiają sprawdzenie numerów i to tych prywatnych. Jedną z nich jest Truecaller, który (podobno) dysponuje bazą trzech miliardów numerów telefonów z całego świata.

Opera Zdjęcie 2018 02 07 092810 www.truecaller.com

Aby sprawdzić, kto do nas dzwonił należy się zalogować na koncie Google lub Microsoft, wpisać szukany numer i voilà – jeśli numer jest w bazie, dostaniemy informację do kogo należy.

Co więcej, zainstalowanie mobilnej wersji Truecaller pozwala sprawdzić, kto dzwoni do nas w czasie rzeczywistym i np. od razu blokować numery „spamerskie”. Zresztą zobaczcie sami na filmie:

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Rozpoznawanie obcych numerów

Wszystko tkwi właśnie w logowaniu. W czasie tego procesu, użytkownicy zezwalają na dostęp do swojej książki telefonicznej i właśnie stąd aplikacja ta czerpie wiedzę o numerach telefonów wielu abonentów. Dlatego też, jeśli chcecie jedynie przetestować narzędzie i nie dzielić się informacjami na temat swoich kontaktów, warto zalogować się na nowo założonym koncie lub takim, które nie jest spięte z Waszą cyfrową książką telefoniczną.

Sprawdź Truecaller