Dziś odbiegnę nieco od tematyki, którą zwykle poruszam na łamach DailyWeb. Ile razy byliście w sytuacji, gdzie ktoś do Was dzwonił z nieznanego numeru, a Wy – z różnych powodów – nie chcieliście odebrać? Pewnie wiele. Ja zawsze w takich sytuacjach, gdy numer wygląda mi „podejrzanie” staram się sprawdzić, do kogo należy. Jak to zrobić?
Sytuacja była o wiele prostsza, gdy nie obowiązywała ustawa o ochronie danych osobowych i w każdym domu znaleźć można było książkę telefoniczną, czy pamiętną, żółtą Panoramę Firm. Teraz – o ile nie dzwoni do nas żadna wiarygodna firma, czy urząd – nie tak łatwo jest dowiedzieć się, do kogo należy dany numer telefonu. Oczywiście – są serwisy typu „Kto dzwonił?”, ale zawierają one zwykle numery call center. Co zrobić w przypadku, gdy dzwoni do nas numer prywatny?
Co robić, kiedy nie wiem, kto do mnie dzwonił?
Owszem, zawsze możemy oddzwonić, czy wysłać SMS-a, ale czasami nie chcemy (z różnych względów) tego robić. Na rynku istnieje kilka aplikacji, które umożliwiają sprawdzenie numerów i to tych prywatnych. Jedną z nich jest Truecaller, który (podobno) dysponuje bazą trzech miliardów numerów telefonów z całego świata.
Aby sprawdzić, kto do nas dzwonił należy się zalogować na koncie Google lub Microsoft, wpisać szukany numer i voilà – jeśli numer jest w bazie, dostaniemy informację do kogo należy.
Co więcej, zainstalowanie mobilnej wersji Truecaller pozwala sprawdzić, kto dzwoni do nas w czasie rzeczywistym i np. od razu blokować numery „spamerskie”. Zresztą zobaczcie sami na filmie:
Rozpoznawanie obcych numerów
Wszystko tkwi właśnie w logowaniu. W czasie tego procesu, użytkownicy zezwalają na dostęp do swojej książki telefonicznej i właśnie stąd aplikacja ta czerpie wiedzę o numerach telefonów wielu abonentów. Dlatego też, jeśli chcecie jedynie przetestować narzędzie i nie dzielić się informacjami na temat swoich kontaktów, warto zalogować się na nowo założonym koncie lub takim, które nie jest spięte z Waszą cyfrową książką telefoniczną.
Z tego co widzę, aplikacja nie pozwala przyznać sobie ograniczonych uprawnień.
Jeśli to działa na zasadzie masowego sheringu kontaktów, to jeśli zapiszę kogoś jako „buc” to wszyscy dostaną taką informację kto dzwoni? :D
Jestem ciekaw, co w sytuacji, gdy dany numer wpadł z książki telefonicznej kilku osób.