Czy warto kupić Netflix? A może HBO Go? Odpowiadamy na to wbrew pozorom całkiem proste pytanie, zacznijmy jednak od początku. Platformy VOD notują rosnącą popularność, a wraz z tym pojawia się ich coraz więcej. W związku z tym pojawia się pytanie – którą z nich wybrać, by oferta była najkorzystniejsza?

Największym gigantem na rynku zdaje się Netflix, jednak czy proponowane przez niego usługi są warte swojej ceny?

Ile kosztuje Netflix?

Netflix oferuje na swojej platformie trzy wersje pakietów, które oferują inne możliwości oraz cenę. Najtańszy z nich to pakiet podstawowy, który daje możliwość oglądania jednocześnie na jednym ekranie, zatem jest to wersja przeznaczona przede wszystkim dla jednego użytkownika. Netflixa w tej opcji możemy oglądać na laptopie, telewizorze, telefonie lub tablecie. Za 34zł miesięcznie nie dostaniemy jednak jakości HD.

Pakiet standardowy od Netflix uzyskamy w cenie 43zł miesięcznie i oferuje jednoczesne oglądanie na dwóch ekranach. Co więcej, oprócz funkcji dostępnych w pakiecie podstawowym, uzyskamy tu już jakość HD.

Najdroższy pakiet premium od Netflix, kosztujący 52zł oferuje zdecydowanie najwięcej możliwości. Otrzymamy w nim nie tylko jakość HD, ale również możliwość oglądania ulubionych seriali w 4K oraz Ultra HD. Ponadto, obraz może być wyświetlany na 4 ekranach jednocześnie, zatem z jednego pakietu może korzystać kilka osób, co z kolei jest alternatywą na obniżenie kosztów abonamentu.

HBO GO – Sprawdzamy ofertę konkurencji?

W tym serwisie abonament miesięczny dostępny jest za 19,99zł miesięcznie. Jedno konto może być aktywowane maksymalnie na pięciu urządzeniach, jednak jednoczesne odtwarzanie jest możliwe tylko na dwóch ekranach. Oferowana jakość to HD oraz Full HD. Baza filmów i seriali wynosi nieco ponad tysiąc tytułów, a platforma posiada także sporo produkcji polskich.

Netflix czy HBO GO – co jest korzystniejsze?

Ile kosztuje HBO GO?

Tańszym abonamentem dysponuje platforma HBO GO, którą możemy otrzymać za jedyne 19,99zł miesięcznie. W przypadku Netflixa, pomimo aż trzech wariantów cenowych, za najtańszy pakiet wciąż należy zapłacić 34zł za miesiąc. Należy jednak pamiętać, że w pakiecie HBO GO najwyższa jakość, jaką otrzymujemy to Full HD (a nie Ultra HD, jak w przypadku Netflixa), a jednoczesne oglądanie możliwe jest jedynie na maksymalnie dwóch ekranach.

Baza tytułów

Netflix posiada ponad 3 tysiące filmów oraz seriali, do większości z nich możliwe jest wybranie funkcji polskiego lektora, natomiast wszystkie tytuły są wyposażone w napisy w różnych językach. Platforma posiada także swoje autorskie produkcje, których nie znajdziemy w żadnym innym serwisie VOD. Do najbardziej znanych należą m.in. „Dom z papieru”, „Dark”, „House of Cards” czy „Narcos”.

Wykupując abonament w HBO GO otrzymujemy dostęp do ponad tysiąca tytułów. Serwis ten również może pochwalić się swoimi własnymi produkcjami, do czołowych z nich zaliczamy znany na cały świat serial Gra o Tron czy też Westworld. Choć platforma ta posiada mniejszą bibliotekę od konkurenta, to może pochwalić się większą ilością polskich produkcji, o które ciężko na Netflixie. Znajdzie się tu zatem np. „Ślepnąc od świateł” oraz zdobywająca popularność „Wataha”. W obu serwisach dostępna jest także szeroka oferta dla młodszych użytkowników, nie zabraknie także kreskówek, zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych.

Personalizacja konta

Wykupując usługę VOD, istotna jest także kwestia tworzenia osobnych kont w jednym pakiecie. Jest to ważne szczególnie w przypadku kilku osób korzystających z jednego konta, np. w obrębie rodziny. Aby seriale i filmy śledzone przez poszczególne osoby nie mieszały się między sobą w historii oglądania, serwis powinien umożliwiać opcję rozdzielenia ich. Netflix oferuje w tym zakresie tworzenie kilku kont, które są od siebie niezależne. Każde z nich posiada zakładkę „Oglądaj dalej”, gdzie możemy kontynuować oglądany niedawno tytuł. Ponadto, platforma ocenia kolejne filmy i seriale na podstawie naszych wcześniejszych wyborów i w ten sposób określa, czy dana produkcja  będzie nam się podobać. Istnieje także osobna lista, na którą możemy dodawać wszystko to, co chcemy obejrzeć w przyszłości i w ten sposób zapisać serial lub film.

Pakiet HBO GO nie oferuje możliwości tworzenia dodatkowych subkont, choć możliwe jest jednoczesne zalogowanie na dwóch urządzeniach. W śledzeniu seriali pomaga zakładka „Oglądaj dalej”, dzięki czemu nie musimy zapamiętywać numeru ostatnio oglądanego odcinka. Platforma nie posiada jednak systemu rekomendacji kolejnych produkcji na podstawie wcześniej oglądanych produkcji.

Co warto obejrzeć na Netflix? Lista nowości na długi weekend

No to jak w końcu? Netflix – czy warto?

W porównaniu do głównego konkurenta na rynku jest to opcja zdecydowanie droższa. Wraz z ceną idą jednak dodatkowe funkcje, których brakuje u konkurencji. Ostateczna decyzja o wyborze konkretnej platformy VOD powinna uwzględniać przede wszystkim nasze indywidualne wymagania, takie jak ilość potrzebnych nam ekranów czy oferowana jakość. Ponadto warto zwrócić uwagę na bazę tytułów oferowanych przez konkretny serwis – wybierając Netflix, otrzymamy więcej tytułów niż u konkurencji, jednak jeśli zależy nam przede wszystkim na polskich produkcjach, to lepszym wyborem okaże się HBO GO.