Nasza-klasa.pl, Nasza klasa czy nk to polski fenomen. Strona odniosła wielki sukces w latach 2006-2011.

Jaka była historia naszej klasy? Co się stało z naszą klasą? Jak odzyskać zdjęcia z nk? I czy się w ogóle da? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

//dzisiaj na dailyweb

Polski rynek portali internetowych był te prawie 20 lat temu dość specyficzny. Gdy na świecie triumfy święcił Facebook, Polacy używali Naszej Klasy. Gdy na świecie Twitter zyskał 100 milionów użytkowników, to my pisaliśmy na rodzimym Blipie. Na polskim rynku nie poradził sobie także eBay, który sromotnie poległ w starciu z Allegro. Pamiętajmy też o świecących w tamtych czasach wielkie triumfy gadu-gadu.

Nasza-klasa.pl – historia sukcesu

nasza-klasa.pl
Mniej więcej tak wyglądała pierwsza strona główna nasza-klasa.pl

11 listopada 2006 roku czterech studentów Uniwersytetu Wrocławskiego (Maciej Popowicz, Michał Bartoszkiewicz, Paweł Olchawa i Łukasz Adziński) uruchomiło portal społecznościowy, który niewiele później miał odmienić oblicze polskiego Internetu. Nazwa portalu nawiązywała do tytułu piosenki „Nasza klasa” Jacka Kaczmarskiego. Początkowo Nasza Klasa udostępniała listę szkół i klas, do których można było zapisać się i odnowić szkolne kontakty, logując się jako uczeń czy nauczyciel lub gość i obejrzeć dostępnych użytkowników.

Serwis bardzo szybko osiągnął wielką popularność – w ciągu pierwszych trzech miesięcy funkcjonowania Nasza Klasa, wtedy znana jeszcze pod nazwą nasza-klasa.pl zdobyła pierwsze 100 tysięcy użytkowników. Lista dostępnych placówek szybko powiększyła się o kluby sportowe, organizacje harcerskie, jednostki wojskowe itp. Ponadto, w tzw. Nibylandii, umieszczone były fikcyjne szkoły. 

Nasza Klasa była swoistym fenomenem. Była tam Wasza miłość z bloku obok, wujek z ameryki, baba od pszyrki i Wasz diler. W szczycie popularności portal miał 14 mln aktywnych użytkowników. Tak duży przyrost użytkowników zaskoczył samych twórców, którzy nie byli do końca na niego przygotowani. Nasza klasa lubiła mieć problemy z serwerami, a pęczniejąca w oczach grupa użytkowników i przesyłanych przez nich treści wymagała inwestycji. 

Śledzik – czyli 5P13RD4L4J-5L3D21U – początek końca Naszej Klasy

W założeniu nasza-klasa.pl miała być portalem, w którym odnaleźć mogliśmy znajomych z czasów szkolnych, jednak dla Polaków była ona także portalem ogłoszeniowym, randkowym czy miejscem do niekoniecznie legalnego zarabiania. Dynamiczny wzrost liczby użytkowników wymagał od właścicieli inwestycji, które pokryć można było ze sprzedaży udziałów, bądź wprowadzania nowych funkcji. Już w 2007 roku aż 20% udziałów zostało sprzedanych funduszowi European Founders (nasza-klsa.pl wyceniana była wtedy na 15 milionów złotych). Następnie, w 2008 roku pakiet większościowy został przejęty przez Forticom z Estonii za 200 milionów złotych. 

Nasza Klasa po rebrandingu
Nasza Klasa po rebrandingu / fot. designalley.pl

W 2009 roku serwis złapał pierwszą zadyszkę i miał już średnio 2 miliony użytkowników miesięcznie mniej. W obliczu tych spadków zdecydowano się na zmianę wizerunku. Lekko infantylny, stylizowany na ręczny krój pisma zastąpił nowoczesny font bezszeryfowy. Zmianie uległ też zapis nazwy portalu. Adres nasza-klasa.pl zamieniła naszaklasa, pisana łącznie małymi literami. Portal przestał być także „Portalem z klasą”, a stał się „Miejscem spotkań”, co miało wskazywać, że serwis odchodzi od pierwotnego pomysłu, stając się pełnoprawnym portalem społecznościowym.

We wrześniu 2009 roku portal społecznościowy Nasza-klasa.pl wprowadził usługę Sledzik.pl, będącą niczym innym, jak zaszytym w portalu mikroblogiem. Śledzik pozwalał na umieszczanie krótkich wiadomości, które pokazywały się obserwującym nas osobom na stronie głównej portalu. Do usługi powstał dedykowany serwis Sledzik.pl. Usługa wzburzyła użytkowników naszej klasy, a większość wpisów na śledziku, to były mniej lub bardziej zabawne, z perspektywy świadomego użytkownika Internetu, łańcuszki, które obiecywały wyłączenie usługi. Do dziś bawi mnie wspomnienie o 60-letniej Pani Grażynce (imię zmienione – dop. aut.), udostępniającej kod 5P13RD4L4J-5L3D21U, który rzekomo miał wyłączać Śledzika. Spory bunt przed zmianami, był swoistą zapowiedzią początku końca Naszej Klasy, do którego miało dojść niebawem.

Od Naszej-Klasy do NK

Niespełna rok później portal przeszedł kolejny rebranding. 22 czerwca 2010 nasza-klasa.pl zmieniła się w nk.pl, zrywając totalnie ze swoją szkolną przeszłością. Serwis postawił także mocno na kwestie społecznościowe, wprowadzając nowe rozwiązania takie jak NKtalk, mikroblog, wpisy, grupy, śledzik, ocenianie zdjęć czy gry. Aby korzystać z serwisu nk.pl, dotychczasowi użytkownicy naszej-klasy.pl musieli zaakceptować nowy regulamin, który wywołał liczne kontrowersje w związku z koniecznością zgody na przetwarzanie i wykorzystanie zdjęcia głównego umieszczonego w ramach portalu wraz z imieniem, nazwiskiem lub pseudonimem (również w celach reklamowych spółki i jej kontrahentów, w ramach serwisu lub poza serwisem).

Zmiany dokonane na portalu, obejmujące politykę dotycząca ochrony danych osobowych, obarczanie użytkowników dodatkowymi kosztami za dawniej darmowe funkcje czy inwazyjne reklamy spowodowały gwałtowny spadek oglądalności. Bardzo ważną datą dla serwisu nk.pl był wrzesień 2011 roku. Według wyników Megapanelu z tego miesiąca Facebook wyprzedził NK.pl na pozycji najpopularniejszego serwisu społecznościowego w Polsce. 

Co się stało z Naszą Klasą? – Upadek nk

Od momentu, w którym Facebook wyprzedził Naszą Klasę, znaną już wtedy jako NK.pl, do momentu jej ostatecznej śmierci minęło jeszcze 10 lat. Co działo się podczas tej dekady? W listopadzie 2014 roku serwis nk.pl został kupiony przez Grupę Onet.pl, a w lutym 2015 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na transakcję. W 2016 roku portal przyznał się do porażki, pozwalając na rejestrację w serwisie za pomocą konta na Facebooku, co było moim zdaniem ostatecznym końcem snu o wielkości.

Pamiętacie boom na gry online na Facebooku i czasy, gdy każdy z nas miał swoją farmę. Podobnie, choć oczywiście w ograniczonym zakresie, było na NK. By ratować to, co pozostało z serwisu, jego właściciel, czyli Ringier Axel Springer Polska, postanowił zmienić portal społecznościowy właśnie w serwis z grami online.

nk 2023
Tak wygląda w 2023 roku strona nk.pl

Na niewiele się to zdało i w maju 2021 roku ogłoszono zamknięcie kultowego serwisu. Aktualnie pod domeną nk.pl możemy przeczytać komunikat: Serwis NK.pl został wyłączony 27 lipca 2021 roku. Gry, które znasz i lubisz, możesz teraz znaleźć w serwisie Gameplanet. Jeżeli szukasz nowych wyzwań, to zapraszamy do Onlygames.

To koniec legendarnego polskiego portalu. Popularna społecznościówka znika po latach

Jak odzyskać zdjęcia z nk?

Upadek Naszej Klasy czy nk.pl pogrzebał tysiące zdjęć ze szkolnych lat, dodane tam podczas boomu serwisu, który przypadał na lata 2006-2011. Jak odzyskać zdjęcia z Naszej Klasy? Czy jest w ogóle taka możliwość?

Jeżeli szukacie możliwości odzyskania zdjęć z nk, to muszę Was zmartwić. Niestety, nie ma możliwości odzyskania zdjęć i innych danych z serwisu Nasza Klasa. NK w przeszłości kilkukrotnie zmieniało właściciela i regulamin serwisu, grożąc, że konta osób, które się nie dostosują, bądź nie są aktywne, zostaną usunięte. Jeżeli Wasze konto przetrwało te roszady, to zgodnie z informacjami podawanymi przez właścicieli przed zamknięciem serwisu, mieliście określony czas na pobranie swoich danych. 

R E K L A M A

Serwis zakończył swój żywot 27 lipca 2021 roku, więc prawie trzy lata temu. Ze względu na ustawę o danych osobowych, Wasze dane z serwisu Nasza-Klasa.pl czy NK, ze względu na brak podstawy do ich przetwarzania, powinny zostać trwale usunięte. Jeżeli jest gdzieś głęboko ukryta baza danych starego serwisu, choć wątpię, bo ze względu na rozmiar jej utrzymywanie byłoby bardzo kosztowne, to nikt się do tego nie przyzna, ryzykując podpadnięcie Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych. 

Nasza klasa – kalendarium

  • 11 listopada 2006 – start serwisu nasza-klasa.pl
  • 9 września 2009 – nasza-klasa.pl wprowadziła nową funkcję do serwisu – Śledzik
  • 22 czerwca 2010 – nasza-klasa.pl zmieniła się w nk.pl
  • Wrzesień 2011 – Facebook wyprzedza nk.pl w ilości odsłon
  • Listopad 2014 – serwis nk.pl został kupiony przez Grupę Onet.pl
  • 27 lipca 2021 – Serwis NK.pl został wyłączony 

Nasza Klasa, wzorowana na projekcie amerykańskim classmates.com z 1995 roku, była przez pewien czas prawdziwym fenomenem. Aktualnie nie ma niestety możliwości odzyskania danych z serwisu. Co więc zrobić, by odzyskać zdjęcia, które wrzuciliście do Naszej Klasy? Polecam odnowić kontakty ze swoimi kolegami i koleżankami z klasy, bądź członkami ich rodzin, w innych portalach społecznościowych czy komunikatorach. Być może ktoś zapisał je, a sama próba kontaktu może być dobrym pretekstem do ponownego połączenia po latach.