W tym artykule dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz wiedzieć o Windows 10 S mode i Windows 11 w trybie S mode. Czym jest Microsoft S mode i dlaczego warto z niego korzystać?

System Windows 10 i 11 w trybie S mode to specjalne tryby Windows 10 i Windows 11, które oferuje środowisko Windows, usprawnione pod kątem zabezpieczeń i wydajności. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, mogą na nich działać jedynie aplikacje ze sklepu Microsoft Store, a bezpieczne przeglądanie internetu jest możliwe za pośrednictwem przeglądarki Microsoft Edge.

//dzisiaj na dailyweb

Windows 10 i 11 w S mode może być użyteczny dla dzieci i młodzieży, osób mniej biegłych w użytkowaniu komputera czy użytkowników służbowych komputerów, którzy ze względu na branżę powinni dodatkowo chronić swoje urządzenia, ale nie wykorzystują specjalistycznego oprogramowania.

Co to jest tryb Microsoft S?

Microsoft S mode – w windows s mode zainstalujesz tylko palikacje ze sklepu
Windows S mode pozwala tylko na instalowanie aplikacji ze sklepu Microsoft Store

Początkowo Windows 10 S był osobną, lżejszą wersją systemu. W kwietniu 2018 roku, waz z aktualizacją April 2018 (do wersji 1803) zmienił się jednak w tryb (S mode). Tryb ten opiera się na tym samym środowisku, co wybrany system operacyjny, ale posiada kilka ograniczeń, będących równocześnie dodatkową warstwą ochrony.

Zalety Microsoft S mode

 • zwiększanie bezpieczeństwa,
 • poprawianie wydajności sprzętu,
 • ograniczenie dystraktorów w pracy i nauce.

Microsoft S mode nie pozwala na:

 • instalowanie aplikacji spoza sklepu Microsoft Store,
 • zmienienie domyślnej przeglądarki z Microsoft Edge na inną,
 • zmienienie domyślnej wyszukiwarki z Bing na inną,
 • korzystanie z wielu różnych narzędzi systemowych (w tym rejestru czy terminala),
 • korzystanie z niektórych urządzeń peryferyjnych.

Jak wyłączyć tryb S mode?

Jeżeli kupiliście komputer wyposażony fabrycznie w tryb S mode, to oczywiście możecie go wyłączyć i uzyskać pełen system operacyjny. Należy pamiętać, że wyłączenie trybu S mode jest jednokierunkowe. Po wyłączeniu trybu S, nie będzie możliwości ponownego włączenia go, nawet przez wykwalifikowany serwis. Dlatego przed podjęciem decyzji, warto dobrze przemyśleć tę zmianę.

Jak wyłączyć tryb S mode w Windows 10?

Wyłączanie trybu S mode w Windowsie 10 Home oraz Windowsie 10 Pro jest bardzo proste. Wystarczy wykonać kilka poniższych czynności:

 1. Na komputerze z systemem Windows 10 w trybie S mode wybierz kolejno opcje Ustawienia  > Aktualizacje i zabezpieczenia  > Aktywacja.
 2. W sekcji Zamień system na Windows 10 Home lub Zamień system na Windows 10 Pro, a następnie wybierz link Przejdź do sklepu Store.
 3. Na stronie wyświetlanej w sklepie Microsoft Store (Wyjdź z trybu S mode lub podobnej), wybierz przycisk Uzyskaj. Po potwierdzeniu tej akcji będzie można instalować aplikacje spoza sklepu Microsoft Store.

Uwaga: Nie wybieraj linku w obszarze Uaktualnij swoją wersję systemu Windows. To inny proces, w ramach którego zostanie pozostawiony tryb S mode.

 Jak wyłączyć tryb S mode w Windows 11?

System Windows 11 w trybie S mode jest dostępny tylko dla wersji systemu Windows 11 Home.  Jeśli masz wersje Pro, Enterprise lub Education systemu Windows 10 w trybie S mode, usługa Windows Update nie będzie oferować systemu Windows 11, ponieważ tryb S mode nie jest dostępny w tych wersjach systemu Windows 11.  W związku z tym, jeśli masz wersje Pro, Enterprise lub Education systemu Windows 10 w trybie S mode, musisz przełączyć się z trybu S mode, aby przeprowadzić uaktualnienie do systemu Windows 11. Wyłączanie S mode w Windowsie 11 przebiega następująco:

R E K L A M A

 1. Na komputerze z systemem Windows 11 w trybie S mode wybierz kolejno opcje Ustawienia  > System  > Aktywacja.
 2. Znajdź sekcję Przełącz do systemu Windows 11 Pro, a następnie wybierz link Przejdź do sklepu Store.
 3. Na stronie wyświetlanej w sklepie Microsoft Store (Wyjdź z trybu S mode lub podobnej), wybierz przycisk Uzyskaj. Po potwierdzeniu tej akcji będzie można instalować aplikacje spoza sklepu Microsoft Store.

Uwaga: Nie wybieraj linku w obszarze Uaktualnij swoją wersję systemu Windows. To inny proces, w ramach którego zostanie pozostawiony tryb S mode.

Jak przełączyć z powrotem do trybu S mode?

Microsoft S mode, jest instalowany w komputerach na etapie produkcyjnym. Po wyłączeniu trybu S mode konieczne będzie używanie do końca standardowej wersji systemu, zarówno w przypadku korzystania z Windowsa 10, jak i z Windowsa 11. Nie ma możliwości ponownego włączenia go, nawet przez wykwalifikowany serwis.

Nie spieszymy się z instalacją systemu Windows 11? Statystyki nie kłamią  

System Windows 10 i 11 w trybie S mode to specjalne tryby systemów Windows 10 i Windows 11, które oferuje środowisko Windows, usprawnione pod kątem zabezpieczeń i wydajności. Może być użyteczny dla dzieci i młodzieży, osób mniej biegłych w użytkowaniu komputera czy użytkowników służbowych komputerów, którzy ze względu na branżę powinni dodatkowo chronić swoje urządzenia. Tryb S mode można wyłączyć, ale trzeba pamiętać, że nie włączycie go już z powrotem.