Seriale dzieciństwa, to kolejny – po grach dzieciństwa – nostalgiczny cykl, poświęcony tytułom z lat ’90. Zaczynamy od produkcji z kategorii: sensacja!

Seriale sensacyjne za młodu były produkcjami najchętniej przeze mnie oglądanymi w telewizji. Zrobiłem sobie małą podróż w czasie i przyznam szczerze – wybrać siedmiu wspaniałych to czynność niewykonalna, więc zmieniłem podtytuł wpisu na TOP 10. I tak było ciężko, ale jakoś się udało. Zauważyłem, że technologia była ważną częścią mojego dzieciństwa, bo w mojej topce są tytuły, w których pojazdy mechaniczne były niezwykle istotne. Niestety zabrakło miejsca na takie hity jak: Gliniarz i prokurator, Komisarz Rex, Nash Bridges czy JAG – Wojskowe Biuro Śledcze. Trzeba był jednak wybrać tę dziesiątkę najlepszych. Powspominajmy razem! Zapraszam do mojego osobistego zestawienia w kategorii: seriale sensacyjne dzieciństwa, czyli witamy w latach 90!

W ramach nostalgicznego powrotu to lat dzieciństwa na łamach DailyWeb ukazały się:

nostalgia

Seriale dzieciństwa – sensacje lat 90. Nostalgiczny ranking TOP 10

10. Żar tropików (1991 – 1993, 3 sezony)

Ah… plaża, upał, piękne kobiety i nieustraszona dwójka prywatnych detektywów! Nick i Sylvie, pomimo żaru tropików, niestrudzenie rozwiązywali sprawy kryminalne na słonecznej Florydzie. Klimatyczne intro, z zapadającym w pamięć motywem muzycznym, to sensacyjny hit z niezwykle charyzmatycznymi bohaterami. Mój flashback z dzieciństwa to moment, w którym główny bohater podglądał przez lornetkę opalające się dziewczyny w strojach kąpielowych. Tak – nieco cringe, ale komu to wtedy przeszkadzało? Ciekawie się potoczyła kariera Roba Stewarta. Jego ostatnie filmy to same świąteczne hity. Widocznie aktor miał dość gorących temperatur.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

9. VIPER (1994 – 1999. 4 sezony)

Otwieram serię seriali, w których pojazd mechaniczny był najważniejszym elementem fabuły. Zaczynamy przyziemnie, ale jednocześnie nowocześnie. Ulepszony Dodge Viper był po prostu cool. Cała ludzka ekipa stróży prawa również dawała radę, ale to zmieniający się samochód robił największą robotę. Efekt transformacji – obecnie wygląda jak fragment jednego z podrzędnych filmów od studia Asylum, ale wtedy? Czekałem tylko na ten moment i kolejne, aby zobaczyć samochód w akcji. Przeżyjmy to jeszcze raz. Poniżej znaleziony materiał w sieci, ukazujący przemianę zwykłego Dodge Vipera w wysoce zaawansowaną maszynę bojową.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

8. Grom w raju (1994, 1 sezon)

Zmieniamy środek transportu z samochodu na motorówkę. Hulk Holgan i Chris Lemmon byli tymi szczęśliwcami, którzy mogli sterować tą szybką i śmiercionośną maszyną. Dwóch ziomków własnoręcznie ją zbudowali oraz próbowali sprzedać wojsku i cóż… ci jakoś nie byli zainteresowani transakcją. Nie wiedzą, co stracili! Grom to super sprzęt, którym zawsze chciałem się przepłynąć. Ah… dzięcięce marzenia! Sam serial natomiast miał wiele sensacyjnych sekwencji, ale humor i rozbrajający Hulk Hogan byli (poza motorówką) esencją tego serialu. Niestety – zdaje się, że oglądalność była słaba, bo powstał tylko jeden sezon, liczący 22 odcinki.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

7. Nieustraszony (1982–1986, 4 sezony)

Do końca nie wiem, kto był bardziej nieustraszony? Michael Knight czy gadający, futurystyczny samochód K.I.T.T., którym kierował? Tak naprawdę było to auto Pontiac Trans-Am z roku 1982, tylko tak bardzo zmodyfikowane. Zdecydowanie – jedna z najbardziej ikonicznych maszyn lat 80. I poza tym, że David Hasselhoff był najbardziej znany z roli Mitcha ze Słonecznego Patrolu to nieco wcześniej brawurowo wcielił się w rolę typa, który lubił podyskutować sobie z samochodem i ubić paru bandytów.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

6. Gliniarz z dżungli (1996 – 1999, 4 sezony)

Zmieniamy klimaty i tym razem zaserwuje serial, w którym pojazdy nie są aż tak bardzo istotne. W Gliniarzu z dżungli najważniejsze były zmysły i spryt człowieka. Główny bohater urwał się wprost z peruwiańskiej dzungli, aby w miejskim lesie przestępczości walczyć z bezprawiem. James Ellison to gliniarz niezwykły. Ma on wyostrzone 5 zmysłów, dzięki którym kryminaliści nie mieli szans. Świetny Richard Burgi, który nie zrobił zbyt wielkiej kariery, ale wtedy był na ustach wszystkich uczniów. Mega serial, który wyróżniał się na tle innych seriali sensacyjnych.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

5. Na południe (1994 – 1998, 4 sezony)

Kojarzę z tego serialu jedną scenę, która szczególnie zapadła mi w pamięć. Otóż – jest odcinek, w którym bohater wącha, a nawet smakuje odchodów, aby znaleźć pewien trop. I dla tego policjanta była to najnormalniejsza czynność na świecie. Widać w Kanadzie mają inne sposoby na tropienie przestępców. Ten jakże spokojny i ułożony Kanadyjczyk Ray miał za partnera nerwowego, żywiołowego i nieomylnego w swoim mniemaniu gliniarza Bentona. Ich odmienne charaktery dawały mieszankę wybuchową. Reżyserem produkcji był Paul Haggis – twórca samego Strażnika Teksasu oraz oscarowego Miasta Gniewu. Na ekranie pojawiał się czasami Leslie Nielsen, ale za to w każdym epizodzie można było zobaczyć cudownego wilka Diefenbakera – najlepszego przyjaciela Raya.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

4. Strażnik Teksasu (1993 – 2001, 9 sezonów)

Strażnik Teksasu! Produkcja, która mnie nieco zainspirowała do tego wpisu. Miałem w planach taki nostalgiczny powrót do czasów seriali sensacyjnych lat 90, ale gdy dziś rano zobaczyłem w telewizji Chucka Norrisa, to wiedziałem, że nie ma przebacz! Czas się wziąć za robotę! Czy ten tytuł muszę komuś prezentować? Przypadkowy seans tego akcyjniaka cieszy do dziś, a półobroty stróża prawa są nadal tak samo epickie jak 25 lat temu. A kawały z Chuckiem Norrisem? Są tak cudownie suche, że aż zabawne. Słyszycie to intro? Nie? To zapraszam wcisnąć play i posłuchać Tomasza Knapika.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

3. Renegat (1992 – 1997, 5 sezonów)

I wielka trójka! Otwiera ją Renegat, czyli wielki hit, puszczany na Polsacie. Lorenzo Lamas stworzył świetnie wykreowaną postać wyjętego spod prawa Renegata. Pamiętam klimatyczne intro i polskiego lektora, który streszczał losy bohatera i jak bardzo należy mu kibicować. Typowy procedural sensacyjny, ale meksykańskie klimaty i barwni bohaterowie to elementy, które sprawiały, że oglądało się odcinki na jednym wdechu. I co najważniejsze – był finał! Tak, tak – w zakamarkach mojej pamięci znajdują się szczątki ostatniego odcinka. I ten czaderski motocykl!

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

2. MacGyver (1985 – 1992, 7 sezonów)

MacGyver był człowiekiem, który z paczki zapałek i małego kijka mógłby zrobić rakietę, lecącą w kosmos. Richard Dean Anderson na zawsze będzie kojarzony z tym bohaterem, ale warto wspomnieć o jeszcze jednym serialu, w którym występował – Gwiezdne Wrota. Pamiętam wiele odcinków MacGyvera, ale jeden z nich zasługuje na szczególne wyróżnienie. Opowiadał on o… morderczych mrówkach, a nasi bohaterowie musieli uciec z wielkiego lasu, w którym grasowały. Sprytne stworzenia, którym niestraszna była nawet woda. Z listków można przecież zrobić małą łódkę! Jedna z postaci nawet nie przeżyła tego spotkania. Dosyć creepy. Jak widać na tym przykładzie, różnorodność odcinków była wielka, a niektóre z nich podzielone na części. Pojawiający się napis na końcu – ciąg dalszy nastąpi to moment, za którym w sumie tęsknie. W 2016 roku pojawił się 1. sezon przygód młodego MacGyvera, ale… po prostu to przemilczę i wyprę z pamięci, aby nie psuć sobie dzieciństwa.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

1. Drużyna A (1983 – 1987, 5 sezonów)

Mistrz może być tylko jeden, ale tym razem mamy całą drużynę! I to nie byle jaką! Każdy z członków Drużyny A był odmienny na swój charakterystyczny sposób. Dowódca – mistrz kamuflażu Hannibal wiecznie palił cygaro, Murdock – był niezłym świrem, a muskularny, groźny B.A. Baracus bał się latać, natomiast Buźka – uwodził damskie serca. Jakieś 10 lat temu wydawana była gazetka z odcinkami tego serialu na płytach i gdzieś je jeszcze mam! Chyba czas na rewatch i przypomnienie sobie tej klawej produkcji. Co ciekawe na ekranie wiele pojazdów było niszczonych na przeróżne sposoby, ale… żaden z nich nie wybuchał. Niesamowicie miłe wspomnienia i nostalgia pełną gębą.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Oglądajnik #29, czyli co obejrzeć w Weekend na Netflix, HBO, Disney+, Apple TV i Canal+