Niemalże każda osoba spotkała się kiedyś z sytuacją, w której zadzwonił do niej nieznany numer. Zadała sobie wtedy pytanie, do kogo on należy i po co do mnie dzwoni? Dowiedz się, skąd pochodzi numer kierunkowy +12. Z tym artykułem rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości. Dzięki numerowi kierunkowemu krajowemu nasze połączenia mogą zostać skierowane od odpowiednich miast na terenie Polski. Pomaga to w organizacji wszystkich numerów komórkowych i usprawnia komunikację wewnątrzkrajową. Do każdego miasta przypisany jest indywidualny numer.

Numer kierunkowy krajowy +12 to jeden z numerów z 49 okręgów telekomunikacyjnych. Po odczytaniu z numeru kierunkowego odpowiedniego regionu łatwo dowiedzieć się, kto do nas dzwoni i dlaczego.

Aby dodzwonić się na numer +12 nie należy właściwie nic robić. Wystarczy zadzwonić na typowy 9-cyforwy numer telefonu a prefiks +12 zostanie dodany automatycznie. Nie jest konieczne jego wpisanie, chociaż można to zrobić. Istotne jest to jednak w momencie, gdy dzwonimy z innego kraju do innego kraju. Wtedy, do prawidłowego połączenia się z naszym rozmówcą, konieczne będzie dodanie +xx, w zależności od kraju, do którego chcemy dzwonić. W Polsce np. jest to +48.

Kierunkowy +12 kto do mnie właściwie dzwonił?

Numer kierunkowy +12 wskazuje na adresata pochodzącego z Krakowa lub jego okolic. Niektórzy mogą się dziwić, że okręgów nie jest 16 – tyle, ile województw. Liczba 49 wynika z tego, że dawniej na terenie polski administracja podzielona była właśnie na 49 stref. Numery kierunkowe zostały do dziś niezmienione, a systemu telekomunikacyjne kierują połączenia do właściwych rejonów według nich. Numery kierunkowe dotyczą telefonów stacjonarnych z tradycyjnymi liniami. Uwaga! Telefony stacjonarne w obsługiwane technologią VoIP nie zaliczają się do tego. Na tradycyjnych telefonach stacjonarnych, przy wykonywaniu połączeń międzymiastowych, konieczne było w przeszłości wpisanie numeru kierunkowego. Połączenia międzymiastowe były wtedy droższe niż lokalne, więc miało to znaczenie. Obecnie ceny zostały ujednolicone.

Wpisywanie +00xx jest dziś kompletnie niepoprawne. Zapis ten funkcjonował do roku 2009. Do tego czasu konieczne było dodanie “0” przed numerem telefonu, by “wyjść z centrali”. +xx jest natomiast poprawną formą zapisu, którą powinno się stosować przy dzwonieniu z telefonów stacjonarnych lub z jednego kraju do drugiego. Gdy go użyjemy, dodzwonimy się niemal wszędzie. Przypominamy, że przy numerach kierunkowych nie powinno się także stosować nawiasów – są zbędne.

W internecie łatwo obecnie znaleźć wszystko. Dostępne są w nim również specjalne serwisy, w których możesz sprawdzić, czy numer telefonu, który do Ciebie dzwonił, to nie “scam”. Oszuści z innych krajów wykorzystują fakt, że numery kierunkowe wewnątrzkrajowe są takie same, jak te wychodzące z ich państw. Głuche telefony ściągające z ludzi pieniądze to plaga. Nie należy ich odbierać, ani oddzwaniać, gdyż może się to skończyć sporym rachunkiem. Należy szczególnie uważać przy odbieraniu każdego numeru, którego się nie zna, a z głuchych telefonów od razu się rozłączać.