Ludzie zawsze mieli różne gusta, zawsze dzielili się na różne grupy. Przykładowo, istnieją osoby, które zupełnie nie zwracają uwagi na to, jaka tapeta jest ustawiona na ekranie ich smartfona. Czasami nawet nie zmieniają tej, która jest wybrana fabrycznie, a jeżeli już pokuszą się o wprowadzenie jakiejś modyfikacji, to wybierają którąś z tapet systemowych.

Istnieje też druga grupa ludzi, która nie ma bladego pojęcia, jakim cudem ta pierwsza może żyć w taki sposób. Gdzie w takim razie wyszukać tapet na telefon? Oto lista sprawdzonych źródeł!

Gdzie szukać tapet na telefon?

I właśnie do drugiej grupy kierowany jest ten poradnik. Bo oczywiście, jeżeli ktoś jest zadowolony z tego wąskiego spektrum tapet dostępnych systemowo w każdym telefonie, to tym lepiej (i prościej) dla niego – ale jeżeli ktoś jest estetą, jeżeli lubi dostosowywać interfejs pod swój gust, jeżeli lubi częste zmiany – na pewno spis najlepszych stron, na których można znaleźć świetne tapety, bardzo mu się przyda, ułatwi życie… i zajmie na długie godziny :)

Grafika Google

Zrzut ekranu 2020 11 8 o 18.48.03

Pierwszym wyborem wielu osób często jest Grafika GoogleNiekoniecznie jest to jednak wybór najlepszy – baza dostępnych tam zdjęć często jest, wbrew pozorom, okrojona. Walory artystyczne tych plików niejednokrotnie pozostawiają wiele do życzenia – zdjęcia znalezione po wyszukaniu konkretnej frazy to najczęściej zdjęcia stockowe, ze znakiem wodnym, zachęcające do skorzystania z innej witryny umożliwiającej wykupienie tej grafiki. Oczywiście, to nie jest tak, że w klasycznej wyszukiwarce Google nie da się znaleźć ciekawych pozycji – da się – wszystko zależy od tego, czego się szuka – jeżeli jednak ktoś celuje w bardzo estetyczne, kreatywne zdjęcia, z nutą artyzmu, z ciekawą, wysokojakościową obróbką – warto zainteresować się innymi witrynami.

PS: A jeżeli już korzysta się z Grafiki Google, to oczywistym obowiązkiem jest ustawienie wyszukiwarki na zdjęcia o wyższej jakości! (Narzędzie – Rozmiar – Duży) Mimo tego, że ekran telefonu jest niewielki – dobra jakościowo tapeta robi ogromną różnicę, widoczną gołym okiem.

Pinterest

Zrzut ekranu 2020 11 8 o 18.48.40

Jeżeli ktoś zna ten portal, doskonale wie, że w zasadzie na tym jednym słowie można by zakończyć opis.

Bo na Pintereście można znaleźć dosłownie wszystko, a wśród tego wszystkiego jest też mnóstwo tapet na telefon. Oczywiście, można używać frazy „tapety” (albo, dla lepszego efektu i większej ilości rezultatów: „wallpapers”, „backgrounds”, „iphone wallpapers” itd) – ale można też polawirować między tablicami fotografów lub osób, które zajmują się zbieraniem pięknych ujęć różnych autorów w jedno miejsce.

Zobacz także: Nagrywanie ekranu na smartfonie, czyli jak to zrobić?

Pinterest bardzo dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem naszych gustów i upodobań, i to jest chyba jego największa zaleta. Jeżeli poświęcimy chwilę na znalezienie czegoś, co nam się podoba – zapiszemy jakieś zdjęcie, jakieś udostępnimy, z jakiegoś stworzymy nową tablicę – możemy być pewni, że po odświeżeniu strony głównej zostaniemy zasypani grafikami w podobnym stylu. W ten sposób właściwie aplikacja nas wyręcza – nie musimy szukać zdjęć, zdjęcia znajdują nas same. A te na Pintereście często stoją jakościowo i treściowo o kilka poziomów wyżej, niż te komercyjne w Grafice Google – Pinterest jest portalem dużo bardziej nakierowanym na artyzm i estetykę.

Pexels

Zrzut ekranu 2020 11 8 o 18.48.52

To jest strona, która od razu po otwarciu będzie cieszyć oko i zmysł estetyki – minimalistyczny, praktyczny, intuicyjny interfejs sprawia, że przeglądanie tej witryny samo w sobie jest przyjemnością. Tutaj absolutnie nie musimy się martwić o to, czy jakość tapet będzie satysfakcjonująca – wszystkie dostępne grafiki są umieszczane w jakości bardziej, niż satysfakcjonującej. Zakres tematyczny i ilość dostępnych pozycji sprawia, że absolutnie każdy znajdzie coś trafiającego w jego gust – wystarczy poświęcić chwilkę na poszukiwania.

Pozycje na stronie są darmowe – można je bez problemu pobrać i bez obaw z nich korzystać. Autorzy witryny informują, że edytowanie pobranych z Pexels tapet również jest dozwolone – wręcz zachęcają do kreatywnej twórczości. Niedozwolone jest oczywiście używanie ich w sposób komercyjny, przykładowo umieszczanie ich (celem zysku) na stronach, które oferują płatne tapety.

Reddit i Imgur

Zrzut ekranu 2020 11 8 o 18.49.03

Te witryny można spokojnie umieścić obok siebie, bo działają na podobnej zasadzie. Tapety na telefon są tam raczej produktem pobocznym (nie oszukujmy się, prym wiodą tam memy ;)) – jednak z całą pewnością spełniają one kryteria jakości, estetyki oraz kreatywności. Można tam znaleźć mnóstwo świetnych grafik komputerowych, prac artystów zajmujących się digital paintingiem, no i ogólnie – artystów. To samo w sobie generuje pewien poziom.

Photoshop, Photoscape, Pixlr…

Zrzut ekranu 2020 11 8 o 18.52.33

i każdy inny program do edycji grafiki. Czasami mimo mnóstwa czasu poświęconego na poszukiwania, nie jesteśmy w stanie znaleźć dokładnie tego, czego byśmy chcieli. Albo chcielibyśmy połączyć dwa zdjęcia. Albo do jednego coś dodać. Albo stworzyć bardzo prostą grafikę z, na przykład, dodanym cytatem lub sentencją. Czasami stworzenie takiej samemu może być prostsze (i bardziej satysfakcjonujące!), niż znalezienie gotowej. Dodatkowym atutem samodzielnego działania będzie to, że możemy sami ustalić rozmiar tapety – a więc upewnić się, że jakość będzie satysfakcjonująca. Oczywiście, nie każdy odnajduje się w twórczości graficznej – ale warto chociażby sprawdzić, spróbować, przekonać się – może akurat okaże się, że całkiem dobrze się w tym czujemy?

Wiele programów graficznych cechuje się niesamowicie prostą i intuicyjną obsługą. Niektóre są również dostępne online, w przeglądarce – przykładowo, wspomniany Pixlr Editor oraz Pixlr Express.

R E K L A M A

W smartfonach możemy oczywiście edytować zarówno tapetę ekranu blokady, jak i ekranu głównego. W większości urządzeń z systemem Android zmiany tapety można dokonać z poziomu ekranu startowego (należy przytrzymać przez chwilę palec na pustym miejscu na ekranie, a następnie wybrać Tapety lub Motywy), albo z poziomu ustawień (zakładka Tapety i motywy).

W urządzeniach z systemem iOS również można wykonać tą czynność z poziomu ustawień (Tapeta – Wybierz nową tapetę).