Żyjemy w erze prężnie rozwijających się multimediów. Wygoda dostępu do nich zaczyna grać coraz większą rolę w społeczeństwie, a dzięki coraz to nowszym technologiom dotyczy to także słuchawek. Rozplątywanie kabelków przez połowę podróży autobusem, zahaczanie o nie podczas sportu czy nawet ich nietrwałość na uszkodzenia sprawia, że słuchawki bezprzewodowe zaczynają się cieszyć coraz większą popularnością.

Największe giganty branży elektronicznej i informatycznej takie jak Apple, Samsung, Sony czy nawet firmy odzieżowe jak Adidas mają w swojej ofercie słuchawki pozbawione tych nieszczęsnych, plączących się kabelków. Świat, można powiedzieć, staje się coraz bardziej bezprzewodowy.

Istnieją różne rodzaje słuchawek bezprzewodowych w kontekście sygnału, który jest wykorzystywany do połączenia się z jednostką bazową. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie modułu Bluetooth, który umieszczony jest w większości telefonów komórkowych, tabletów czy komputerów.

Słuchawki Bluetooth

Dzięki komunikacji Bluetooth istnieje możliwość połączenia się z naszym urządzeniem dzięki sygnałowi radiowego o małej mocy. Rozwiązanie to polega na wykorzystaniu modułu Bluetooth spełniającego rolę nadajnika i odbiornika. Po odpowiednim połączeniu z inną aparaturą, w tym przypadku telefonem bądź słuchawkami, zapewnia on dwustronną łączność z innym modułem Bluetooth. Zasięg zazwyczaj wynosi do około 100 metrów, aczkolwiek różni się on w zależności od urządzenia. Największą zaletą standardu Bluetooth jest niskie zużycie energii, dzięki czemu słuchawki mogą pracować na jednym ładowaniu baterii nawet do 40 godzin.

Słuchawki na podczerwień

Słuchawki wykorzystujące wiązkę podczerwieni są najmniej mobilnym rodzajem słuchawek. Działają one na takiej samej zasadzie jak pilot do telewizora. Aby połączenie działało, użytkownik musi mieć wyraźne pole widzenia pomiędzy nadajnikiem a słuchawkami. Oznacza to, że są one „optyczne” i najlepiej nadają się do statycznego użytku, przykładowo siedząc przed telewizorem czy komputerem. Nie nadają się do wędrówek po domu czy sportu. Ich zasięg wynosi około 7 metrów, aczkolwiek może być mniej, gdy użytkownik nie stoi na linii środkowej do urządzenia nadawczego.

Słuchawki na fale radiowe

Ten rodzaj słuchawek działa bliźniaczo podobnie do tych na sygnał Bluetooth. Różnica jest taka, że zamiast modułu korzystają one z systemu FM, takiego samego jak radio, używając jedynie innej częstotliwości. Ich mankamentem jest możliwość wystąpienia niewielkich zakłóceń w połączeniu, co może być powodem większej popularności nowoczesnej technologii Bluetooth.

Słuchawki na podczerwień

Oprócz rodzaju połączenia słuchawki dzielą się na douszne i nauszne. Te pierwsze cechują się subtelnością i mniejszą inwazyjnością w nasz wygląd zewnętrzny. Niektórzy cenią je sobie za rozmiar, gdyż nie zajmują dużo miejsca w kieszeni, jak i na głowie. Ceną za poręczność jest natomiast często żywotność baterii i jakości dźwięku. Alternatywą są słuchawki nauszne, które dzięki rozmiarowi mają często lepiej rozbudowane systemy oraz więcej funkcji. Przykładem może być regulacja dźwięku, zmiana i zatrzymywanie utworów.

Pod lupę weźmiemy Sony WH-1000XM4

Jednym z czołowych producentów słuchawek bezprzewodowych jest japoński producent Sony. Ich ostatnim flagowym produktem są nauszne słuchawki bezprzewodowe WH-1000XM4 reklamując je systemem redukcji hałasu, inteligentną technologią słuchania czy funkcją Adaptive Sound Control.

Obrazek1

System redukcji hałasu

Niegdyś nowość, dzisiaj konieczność. Redukcja hałasu to funkcja, która stała się normom wśród nowych modeli słuchawek nausznych. System ten polega na przechwytywaniu hałasów z otoczenia z użyciem pary mikrofonów, które dzięki wychwyconym dźwiękom mogą dostosować algorytm przetwarzania do zapewnienia redukcji hałasu w różnych środowiskach. Ten model umożliwia specjalne redukowanie hałasu w otoczeniu takim jak samolot dzięki kompensacji ciśnienia atmosferycznego.

Inteligenta technologia Speak-to-Chat

Dzięki możliwości słuchania istnieje możliwość zastosowania nowatorskich funkcji takie jak Speak-to-Chat. Ta funkcja dzięki wbudowanym mikrofonom wykrywa, gdy zaczynasz mówić, zatrzymując muzykę. Ta inteligentna i bardzo wygodna funkcja umożliwia Ci swobodną  komunikację ze światem zewnętrznym, bez konieczności manualnego zatrzymywania muzyki i ściągania słuchawek.

Funkcja Adaptive Sound Control

Te słuchawki nie tylko wykrywają czy prowadzisz z kimś rozmowę, ale również Twoje otoczenie. Dzięki Sense Engine słuchawki wykrywają gdzie jesteś i co robisz, co pozwala im dostosować ustawienia dźwięków z otoczenia i zapewnić Ci idealne warunki słuchania. Nie ważne, czy idziesz chodnikiem, podróżujesz czy czekasz na przystanku – Adaptive Sound Control zapewni najlepszą jakość dźwięku.

Najciekawsze słuchawki bezprzewodowe i ich recenzje znajdziesz w naszej kategorii Audio na DailyWeb.

Funkcje warte wspomnienia

Wśród innowacyjnych rozwiązań znajduje się także wyłączenie muzyki przy ściągnięciu słuchawek, zapamiętywanie miejsc w których często się jest, czy szybkie przełączanie na przechwytywanie dźwięku z zewnątrz. Oczywiście znaczącą zaletą jest również szybkie ładowanie oraz bateria, która starcza na 30 godzin pracy.

R E K L A M A

Obrazek 3

Wygoda motywem przewodnim

Analizując przykładową ofertę słuchawek można zauważyć, że brak przewodów to nie jedyny krok w stronę wygodniejszego produktu. Innowacyjne rozwiązania w branży słuchawek skupione są w kierunku wygodniejszego korzystania niemalże tak samo jak ulepszania jakości dźwięku czy wytrzymałości. Nic dziwnego. W końcu słuchawki bezprzewodowe miały być wygodniejszą alternatywą dla swoich „kablowych” braci.

Słuchawki bluetooth – czy warto?

Oczywiście wygoda przychodzi w cenie. Często słuchawki bezprzewodowe są droższe od swoich okablowanych odpowiedników w podobnym standardzie. Nie ma co się zniechęcać ceną, gdyż słuchawki bezprzewodowe są zdecydowanie przyszłością i z roku na rok będą coraz to powszechniejszym wyborem zarówno wśród producentów, jak i klientów.