Matter jest już z nami oficjalnie od ponad roku. Sporo osób nadal jednak nie wie, czym jest ten protokół. Odpowiadamy, dlaczego projektując swój inteligentny dom, powinno się wybierać sprzęt, który obsługuje ten standard.
Gdy pod koniec zeszłego roku pisaliśmy o premierze Matter 1.0, nie wiedzieliśmy, że standard przyjmie tak wiele firm. Dziś, wiedząc, że to przyszłość rynku smart home, zastanawiamy się, dlaczego ludzie kupują sprzęt, który go nie wspiera. W zeszłym roku można było o tym dyskutować, w tym wybór jest oczywisty.
- x x twitter rozmowy audio i wideo
- OLX podsumowuje rynek elektroniki używanej
- iPhone 15 Pro gry AAA będą nas dużo kosztować
- Xiaomi Watch 2 Pro piękny, funkcjonalny i tani
- Xiaomi 13T szczera recenzja
Czym jest Matter
Matter to, najprościej mówiąc, standard obsługi urządzeń smart home. Za powstanie Matter odpowiada organizacja csa (connectivity standards aliance). Chociaż organizacja ta wcześniej już pracowała nad tym standardem, to dopiero pod koniec zeszłego roku zaprezentowano jego finalną formę, prezentując Matter 1.0, o czym informował Was Marcin w swoim artykule, który również polecamy przeczytać.
Powstanie Matter było bardzo ważne dla nas klientów, dla producentów, ale również dla samych sprzedawców. Wszystko przez to, że na rynku funkcjonowało naprawdę wiele firm, które produkowały najróżniejsze urządzenia. Każda z nich oferowała aplikacje do obsługi swojego sprzętu. Dochodziło do sytuacji, gdy do obsługi różnych produktów jednej firmy trzeba było mieć różne aplikacje, które – na domiar złego – potrzebowały specjalnego urządzenia koncentrującego ich działanie, nazywanego mostkiem.
Sprytniejsi producenci zauważyli, że konieczne jest opracowanie standardu, który połączy urządzenia najpopularniejszych firm w jedną sieć, którą będzie można szybko i łatwo zarządzać. Niestety, takich standardów powstało aż kilka. Co więcej, na rynku przybyło przedsiębiorstw, które podzieliły rynek. Z pomocą przyszła organizacja, o której wspomniałem na początku tego śródtytułu. To właśnie csa i ich Matter.
EVE Motion, Eve Door & Windows oraz Eve Energy: 3 małe urządzenia, które odmienią Twój dom
Na całe szczęście, wszyscy poważni producenci dołączyli do projektu, a ich produkty wsparły Matter. Obecnie to 39 promotorów tej technologii, 274 producentów, którzy uczestniczą przy tworzeniu Matter oraz kolejnych 240 producentów, którzy zaadoptowali ten standard. Są to największe i najbardziej popularne firmy na rynku, które zdobyły ugruntowaną pozycję. Pełną ich listę znajdziecie tutaj.
Matter jako standard ma kilka założeń. Ma być prosty zarówno w zakupie jak i obsłudze. Cechować się interoperacyjnością, dzięki czemu współpracować mogą różne produkty, różnych producentów. Ma być też niezawodny, gwarantując szybkie i skuteczne działanie. To system w pełni bezpieczy i to pod względem wykonania, działania, jak i obsługi z użyciem oprogramowania.
Aktualizacja Matter 1.1
W maju tego roku standard Matter doczekał się aktualizacji. Na szczęście nie musicie nic robić ze swoim sprzętem. Nie ma tu też istotnych informacji dla zwykłego klienta, ale może chcecie to wiedzieć.
Od czasu wydania Matter 1.0 aż do wydania Matter 1.1, do projektu dołączyło 60 nowych firm. Na rynek trafiło też aż 1135 nowych urządzeń obsługujących ten standard. Organizacja csa chwali się też, że firmy prawie 18 000 ściągnęły pełną dokumentację standardu. Matter 1.1 przynosi pewne zmiany, które upraszczają certyfikowanie i dostosowywanie swoich produktów do wymogów Matter. Dzięki temu jeszcze więcej urządzeń i firm obsłuży ten protokół. Istotną zmianą jest też nowość, która dotyka urządzeń ICD (Intermittently Connected Devices), czyli takich, które są sporadycznie podłączone. To na przykład zamki do drzwi, czy zraszacze do trawy. Działają one tylko przez pewnie czas, a przez jego większość pozostają nieaktywne. Matter 1.1 usprawnia ich pracę i ulepsza komunikację z innymi.
Więcej o aktualizacji pod tym linkiem, na stronie Matter.
Dlaczego wybierać sprzęt wspierający Matter
Standard Matter zaaprobowali i zaadoptowali do swoich urządzeń wszyscy poważni producenci. Wielu z nich czynnie bierze udział przy współtworzeniu rozwiązań, które będą pomocne przy nowych urządzeniach, których jeszcze nie ma na rynku lub tych, których funkcjonowanie można jeszcze ulepszyć.
Producenci zrozumieli, że grają do wspólnej bramki. Praktycznie jest niemożliwym stworzenie dużego systemu smart home, w oparciu o produkty jednego producenta. Sam w domu korzystam z urządzeń od kilku firm i najmniej zadowolony jestem z tych, które nie wspierają standardu Matter.
Kupno tych, które ten standard wspierają, zagwarantuje pewną i skuteczną pracę wielu urządzeń oraz złożonych scen, nawet jeśli urządzenia pochodzą od różnych producentów. Wsparcie Matter może też powiedzieć coś o producencie. Jeśli nie ma on w ofercie takich produktów, znaczy to, że nie nadąża za trendami lub nie interesują go korzyści, które odniesie dzięki temu użytkownik. Wybór urządzenia bez wsparcia dla tego standardu może też być równoległy z brakiem kompatybilności dla naszych innych urządzeń lub problemami z jego funkcjonowaniem, po tym gdy przestanie on je wspierać.
Który sprzęt wspiera Matter?
Na to pytanie Wam nie odpowiemy w jednym zdaniu. Wspomnieliśmy, że z Matter związanych jest prawie 500 firm z całego świata. Nie wszystkie dostępne produkty na polskim rynku wspierają ten standard. Jeśli macie kupiliście już jakieś urządzenia z kategorii smart home, zacznijcie od sprawdzenia opakowania. Jeśli Wasze urządzenie wspiera ten standard, producent umieścił na opakowaniu logo Matter, dokładnie tak jak w przypadku testowanych przez zemnie urządzeń od Eve.

Może się jednak zdarzyć, że gdy kupowałeś sprzęt, producent nie oferował wsparcia dla Matter. O tym czy producent dostosował je do obsługi Matter, na pewno znajdziesz informacje na oficjalnej stronie. W dailyweb, w recenzjach i artykułach zawsze staramy się podkreślać, obsługę Matter lub jej brak w przypadku urządzeń smart home.
Popularne na dailyweb:
- Wyższy podatek dla informatyków. Skarbówka uznała, że programiści zarabiają zbyt dobrze
- Pokolenie Polonii 1 (i nie tylko) – nostalgiczny ranking bajek dzieciństwa część 1
- Największe odkrycie tego milenium. Archeolodzy wykopali ponad 3800-letnie smocze jajo.
- W jakiej kolejności oglądać Gwiezdne Wojny na Disney+?
- Fotograficzne porównanie: iPhone 14 Pro vs Samsung Galaxy S23 Ultra