Jeden z najpopularniejszych benchmarków z testami syntetycznymi dla smartfonów doczekał się nowej odsłony. Geekbench 6 będzie oceniać rzeczywiste działanie w czysto życiowych sytuacjach. To niemała zmiana względem poprzednich generacji.

Smartfony testuję zawodowo od lat. Przez moje ręce przewijają się dziesiątki urządzeń rocznie, choć nie każdy test kończy się pełnowymiarową recenzją. Jednym z punktów procedury sprawdzania danego urządzenia, są testy syntetyczne. Realizuję je przy użyciu popularnych benchmarków, takich jak Geekbench, AnTuTu, GFXBench, CPU Throttling test oraz innych, mniej znanych rozwiązań. Pierwsza ze wspomnianych aplikacji doczekała się kolejnej wersji. Poznajmy Geekbench 6.

Geekbench 6

Geekbench 6 wylądował – nowe testy będą odzwierciedlać rzeczywiste użytkowanie

Geekbench 5 zadebiutował blisko 4 lata temu. Przez ten czas smartfony zmieniły się nie do poznania. Zmieniło się też to, w jaki sposób z nich korzystamy. Naturalne jest więc to, że opracowane lata temu benchmarki, nawet te regularnie aktualizowane, nie oddają w stu procentach tego, jak sprzęt radzi sobie w nowych warunkach użytkowania. Dziś, nie liczy się już sama „czysta wydajność”. Kluczowe są optymalizacja, sprawność AI, a także odpowiednie zarządzanie procesami. Jasne, wydajność energetyczna i kultura pracy dalej „są w grze”, ale nie mają już takiego priorytetu. Twórcy Geekbench doskonale zdają sobie z tego faktu sprawę, dlatego też opracowano nową wersję narzędzia.

Geekbench 6

Istotą Geekbench 6 jest wykonywanie testu w oparciu o badanie sprawności sztucznej inteligencji, rozpoznawania obrazu, analizy tekstu czy zdjęć, a także praca na dużych zbiorach danych, co pokazuje, z jakimi zadaniami muszą się zmagać dzisiejsze smartfony. Oczywiście Geekbench 6 jest dostępny także na platformy Windows, macOS oraz dystrybucje Linuxa, natomiast to właśnie w ujęciu mobilnym jest wykorzystywany najczęściej.

Choć dla przeciętnego użytkownika testy syntetyczne mają wartość poglądową, zapewniają recenzentom istotny punkt odniesienia. Co ważne – benchmarki są niezwykle istotne dla twórców układów mobilnych. Dobrze oddają to słowa przedstawicieli dwóch największych graczy, firm Qualcomm i MediaTek.

Geekbench był i nadal będzie ważnym punktem odniesienia, z którego korzystały nasze zespoły podczas projektowania architektury i wdrażania naszych platform Snapdragon®. – Qualcomm Technologies, Inc.

Geekbench 6

Geekbench jest często używany przez MediaTek ze względu dostęp i rzetelność w porównywaniu wyników. Działy badawczo-rozwojowe mogą włożyć mniej wysiłku w ocenę różnic w oprogramowaniu na różnych architektach procesorów. – MediaTek

Motorola moto g53 5G: recenzja niedrogiego smartfonu z głośnikami stereo i świetną baterią