Ne jednokrotnie na łamach dailyweb skarżyłem się na internet. To są jednak uroki mieszkania na wsi oraz starego domu z grubymi ścianami. Wpadły do nas jednak na testy TP-Link Deco X50 oraz X50-Outdoor. Mam nadzieję, że to ostatecznie rozwiąże moje problemy.

Oba urządzenia to jednostki domowego systemu Mesh, o którym powiemy sobie trochę za chwilę. Różnica między nimi jest jednak spora — TP-Link Deco X50 to model stworzony do wnętrz, X50-Outdoor to jednostka na zewnątrz, która sprosta nawet najgorszym warunkom pogodowym, zapewniając internet również na zewnątrz naszego domu.

Przygotowujemy dla Was tekst o praktycznym wykorzystaniu obu urządzeń i systemie domowego internetu opartego o technologię Mesh. Zanim go opublikujemy mamy jednak materiał, który pozwoli zrozumieć podstawy Mesh i opowie co nieco o samych urządzeniach.

Sieć Mesh – co to jest?

Zacznijmy jednak od tego czym jest Mesh. Bo właśnie w oparciu tę technologię działają oba urządzenia. Technologia Mesh została stworzona dla użytkowników, którzy przebywają w pomieszczeniach, które ciężko objąć jednolitym zasięgiem WiFi. Dzięki dodatkowym urządzeniom jak te tytułowe możemy stworzyć sieć na wzór siatki, która pokrywać będzie zasięgiem całe nasze domostwo.

Zasięg TP-Link Deco X50

 

Działa to tak, że do naszej domowej sieci, dołączane są dodatkowe jednostki jak te od TP-Link. Dzięki nim zasięg jest powielany i wygłaszany na dalsze obszary. Pewnie sporo osób zna podobne urządzenia, które nazywamy reapeterami lub extenderami. W przeciwieństwie do nich jednostki sieci Mesh stworzono tak, aby mogło ich działać wielokrotnie więcej a przełączanie się między jednostkami było błyskawiczne i niezauważalne. Warto tu jednak zaznaczyć, że już dwa takie urządzenia są w stanie pokryć zasięgiem teren 420 420 m2, a trzy jednostki nawet do 600 m

Więcej informacji na temat sieci Mesh i zalet zastosowania technologii w produktach TP-Link można znaleźć na stronie producenta.

TP-Link Deco X50

TP-Link X50

  • Dwupasmowe WiFi AX3000 – Prędkości Wi-Fi 6 sięgające aż 3.0Gb/s — 2402 Mb/s w paśmie 5 GHz i 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz.
  • 4 strumienie, mniejszy lag – 2×2/HE160 2402 Mb/s + 2×2 574 Mb/s
  • Gigabitowe połączenia przewodowe – 3 Gigabitowe porty Ethernet WAN/LAN zapewniają stabilny i szybki dostęp do internetu
  • Wzmocniony sygnał Wi-Fi – nieprzerwane pokrycie WiFi do 600 m2 (3-pak)
  • Sieć mesh oparta na SI – urządzenie inteligentnie uczy się środowiska sieciowego, aby zapewnić dostęp do połączenia Wi-Fi, które idealnie pasuje do Twojego domu
  • TP-Link HomeShield – kompleksowa ochrona sieci, skuteczna kontrola rodzicielska i ochrona urządzeń IoT w czasie rzeczywistym
  • Działa ze wszystkimi Deco – Kompatybilne ze wszystkimi innymi modelami Deco, dzięki czemu może tworzyć z nimi jedną sieć Mesh
  • Aplikacja Deco – przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces konfiguracji. Dzięki niej konfiguracja urządzenia i sieci jest bardzo prosta

Dokładna specyfikacja na oficjalnej stronie producenta.

TP-Link Deco X50-Outdoor

TP-Link X50-Outdoor

  • Dwupasmowe Wi-Fi 6 AX3000 – prędkości Wi-Fi 6 sięgające aż 3.0Gb/s — 2402 Mb/s w paśmie 5 GHz i 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz.
  • Wiele możliwości montażu – na słupie, ścianie, lub biurku
  • Możliwość pracy na zewnątrz budynku – odporność na wodę i kurz, dzięki obudowie o klasie szczelności IP65
  • PoE – Przesyłanie danych i energii elektrycznej za pomocą jednego kabla
  • Gigabitowe połączenia przewodowe – 3 Gigabitowe porty Ethernet WAN/LAN zapewniają stabilny i szybki dostęp do internetu
  • Wzmocniony sygnał Wi-Fi – nieprzerwane pokrycie WiFi do 600 m2 (3-pak)
  • Sieć mesh oparta na SI – urządzenie inteligentnie uczy się środowiska sieciowego, aby zapewnić dostęp do połączenia Wi-Fi, które idealnie pasuje do Twojego domu
  • TP-Link HomeShield – kompleksowa ochrona sieci, skuteczna kontrola rodzicielska i ochrona urządzeń IoT w czasie rzeczywistym
  • Działa ze wszystkimi Deco – Kompatybilne ze wszystkimi innymi modelami Deco, dzięki czemu może tworzyć z nimi jedną sieć Mesh
  • Aplikacja Deco – przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces konfiguracji. Dzięki niej konfiguracja urządzenia i sieci jest bardzo prosta

Dokładna specyfikacja na oficjalnej stronie producenta.

Pierwsze wrażenia

TP-Link X50

Zasadniczo w przypadku obu urządzeń mamy do dyspozycji dwa dość dużej wielkości kartony, ale spokojnie — nie oznacza to, że są wypakowane po brzegi sieciowymi instrumentami, które są wymagane przy instalacji. W zasadzie, w zestawie mamy właściwy sprzęt, zasilacz sieciowy, dodatkowy kabel sieciowy oraz zestaw instrukcji. W zestawie z Deco X50-Outdoor znalazł się jeszcze uchwyt ścienny, przydatny jeśli chcemy zamontować router na ścianie lub słupie. Duże pudełko i wytłoczki służy tylko bezpiecznemu opakowaniu.

TP-Link X50

Seria Deco od TP-Link jest już na rynku dosyć długo. To uznana linia wielu produktów, które pasują do potrzeb niemal każdej grupy osób. Znajdą się tu produkty bazowe, dla mniej wymagających, oraz bardzo zaawansowane, dla tych których liczy się maksymalna przepustowość i wydajność. Sam już dobrze nie wiem po tych kilku latach skąd wzięła się nazwa Deco, ale mam pewną wskazówkę.

TP-Link Deco X50

Za każdym razem, gdy patrzę na sprzęt z tej linii, wydaje mi się, że nazwa pochodzi od słowa „dekoracja”. Każda jednostka, nie tylko testowane modele X50, ale również mniej zaawansowane Deco X10, czy też topowe X95 idealnie wtapia się w domowe wnętrza. Ten sprzęt jest po prostu bardzo estetyczny! Użytkownicy docenią go, zwłaszcza gdy porównamy go pod tym względem z konkurentami.

TP-Link X50

Wykonanie również nie można tu narzekać. Obudowa sprzętu jest wykonana z bardzo dobrej jakości plastików. Nic tu nie trzeszczy i nie skrzypi. Nie ma też wystających elementów, które można by zahaczyć, lub które utrudniałyby montaż na ścianie. Tu mam cały czas w głowie, konkurencyjną jednostkę mesh od pewnego znanego producenta, która wygląda jak oceaniczna płaszczka, przygotowana do ataku. Jestem pewny, że nie przetrwałaby ona w starciu z moim kocim predatorem. Doceniam więc tym bardziej minimalistyczną, ale atrakcyjną wizualnie konstrukcję od TP-Link.

Konfiguracja i montaż

Sam montaż jest bardzo prosty. W zasadzie w przypadku domowej jednostki TP-Link Deco X50 wystarczy podłączyć ją do zasilania i skonfigurować. Co ciekawe to sprzęt tak popularny wśród użytkowników, że bez problemu znajdzie do niego dedykowane uchwyty ścienne i sufitowe, gdybyśmy się zdecydowali na taki montaż. Sprzęt posiada 3 porty RJ45 więc można go podłączyć nie tylko bezprzewodowo, ale również tradycyjnie.

TP-Link X50

Osobny akapit należy się tu również modelowi X50-Outdoor. Jednostka mesh jest dużo większa. Wynika to również z faktu, że sprzęt przygotowano do pracy na zewnątrz. Nie straszne mu są chłody, kurz, a nawet deszcz. Dodatkowo posiada on zintegrowany system montażu, dzięki któremu łatwo zamontujemy go na elewacji domu, lub na słupach i balustradach. Model X50-Outdoor wspiera też standard PoE. Dzięki niemu sprzęt może być zasilany bezpośrednio z kabla sieciowego. Wymaga to jednak posiadanie switcha (przełącznika) z obsługą tej samem technologii.

TP-Link X50

Konfiguracja sprzętu odbywa się za pomocą aplikacji TP-Link Deco, dostępnej na smartfony z systemem Android oraz iOS. Jest wyjątkowo prosta, a po jej przeprowadzeniu uzyskujemy sporo dodatkowych funkcji i możliwości.

TP-Link X50-Outdoor

Aplikacja TP-Link Deco

Cała obsługa sprzętem ogranicza się tu do aplikacji na smartfony. TP-Link Deco to bardzo pomocne narzędzie. W praktyce może skorzystać z niego każdy, nawet bez sieciowej wiedzy. Osoby, które mają jednak więcej wymagań znajdą w nim wiele dodatków i możliwości.

TP-Link Deco

Zasadnicza funkcjonalność odnosi się tu do prawidłowego skonfigurowania sieci. Jest to bardzo proste i trwa tylko kilka chwil. Wystarczy założyć konto w usłudze TP-Link i stworzyć połączenie sieciowe w kilku krokach.

Po skonfigurowaniu sieci zobaczymy panel główny podzielony na cztery zakładki. Są to kolejno sieć, bezpieczeństwo, kontrola rodzicielska i zakładka więcej z wieloma dodatkowymi opcjami.

Warto tu zwrócić uwagę, że zakładka kontroli rodzicielskiej stwarza doskonałe możliwości dla rodziców, które chce monitorować wykorzystywanie internetu przez dzieci oraz wykluczyć możliwość odwiedzania pewnych typów stron.

Ostatnia zakładka daje dostęp do wielu sieciowych możliwości oraz zaawansowanych konfiguracji, które przydadzą się przy projektowaniu doskonałej domowej sieci.

Dodatkowe możliwości

Testowany sprzęt może pochwalić się również kilkoma technologiami, które początkowemu użytkownikom mogą zbyt wiele nie mówić. Jedną z nich jest beam forming, czyli formowanie wiązki radiowej tak, aby była adekwatna do miejsca i sytuacji. Dzięki temu zasięg lepiej rozkłada się w specyficznych pomieszczeniach, które normalnie ciężko objąć normalnym zasięgiem sieci.

TP-Link Deco X50

Jednostki mesh od TP-Link pozwalają na przyłączenie nawet do 150 urządzeń. Gdy współpracują razem można jest również połączyć w technologii Ethernet Backhaul, która nada dodatkowej stabilności sieci.

TP-Link daje też dodatkową możliwość ochrony. Mieści się ona w ramach pakietu usługi HomeShield, która łączy ochronę sieci (w tym przed atakami pasywnymi i aktywnymi), ochroną rodzicielską, funkcją QoS (która pozwoli również nadać priorytet dostępu do sieci urządzeniom i użytkownikom) i kompleksowym raportowaniu.

Wrażenia końcowe

TP-Link X50 oraz X50-Outdoor to sprzęt, pozycjonowany trochę gdzieś pośrodku oferty tego producenta. Oferuje wysoką przepustowość (Dwupasmowe WiFi AX3000) z 4 strumieniami danych (2×2/HE160 2402 Mb/s + 2×2 574 Mb/s). To kompleksowe rozwiązanie, które zapewnia stabilną sieć z płynnym roamingiem i pełnym pokryciem zasięgu nawet w dużych domach.

TP-Link X50

Oba modele są proste w konfiguracji, nawet dla osób bez technicznej wiedzy. Dzięki dodatkowej aplikacji można jednak zyskać dostęp do wielu dodatkowych możliwości. Sprzęt jest też solidnie wykonany i ma atrakcyjną formę, które wpasuje się w każde domowe wnętrze.

Router mesh TP-LINK Deco X50 dostępny jest pojedynczo lub zestawach dwóch, lub trzech sztuk. Cena to odpowiednio około 420 zł, 720 zł oraz 1120 zł. TP-LINK Deco X50-Outdoor kosztuje około 520 zł.