5 najciekawszych fotograficznych projektów z Kickstartera i Indiegogo, które wciąż możesz kupić

Autor:

Co jakiś czas przeglądam serwisy crowdfundingowe, takie jak Kickstarter i Indiegogo, w poszukiwaniu ciekawych produktów. Tym razem wybrałem dla Was pięć, które wciąż możecie kupić.

5 najciekawszych fotograficznych projektów z Kickstartera i Indiegogo, które wciąż możesz kupić

Crowdfunding to połączenie dwóch słów – crowd – tłum i funding – finansowanie. Termin ten możemy przetłumaczyć jako finansowanie społecznościowe, czyli sytuację, w której twórca jakiegoś projektu prosi internautów o wsparcie, oferując im w zamian pewne korzyści, jak np. gotowy produkt czy zniżkę na jego zakup. Zazwyczaj są to produkty ogólnie niedostępne lub limitowane. W innych przypadkach fundatorzy mogą otrzymać je dużo wcześniej, zanim jeszcze wejdą do powszechnej sprzedaży. Wspierając projekty na portalach crowdfundingowych, należy zawsze liczyć się z ryzykiem, że kampania się nie powiedzie i wtopimy swoje pieniądze.

5 najciekawszych produktów dla fotografów z Kickstartera i Indiegogo

Dziś wybrałem dla Was pięć najciekawszych produktów dla fotografów z popularnych serwisów crowdfundingowych. Kryterium wyboru, oczywiście poza ich atrakcyjnością, był fakt, że są to wciąż trwające akcje, więc możecie załapać się na preorderowe bonusy, bądź niższą cenę. Zaczynamy!

Excope DT1 – najlżejszy super-teleobiektyw

Zaczynamy od opisywanego już na łamach stałki Excope DT1 – najlżejszego super-teleobiektywu. Artykuł cieszył się sporą popularnością, więc zdecydowałem się umieścić ten sprzęt w dzisiejszym zestawieniu. Aparat ma matrycę 1/1,8 cala i rozdzielczość 48 megapikseli. Wykorzystuje on algorytmy przetwarzania i sztuczną inteligencję.

Do wyboru są dwa obiektywy 400 mm F/8, co przy współczynniku przycięcia 5x oznacza, że oferuje równoważną ogniskową superteleobiektywu 2000 mm oraz 40 mm (efektywna ogniskowa na poziomie 200 mm) oraz światło na poziomie F/4. Pierwsze pakiety zostały już wyprzedane, więc jeżeli zainteresował Was ten sprzęt, to polecam się pospieszyć.

 • Link do kampanii: Kickstarter
 • Zebrane: 2 851 877 / 80 591 zł
 • Koniec kampanii: 15 czerwca
 • Spodziewana wysyłka: Lipiec 2024
 • Cena od: 880 zł

Ten projekt zostanie sfinansowany tylko wtedy, gdy osiągnie swój cel.

SWIFT-LOCK – uniwersalny system przenoszenia aparatu

Swift-lock to projekt, który debiutował na Kickstarterze, gdzie zebrał 2 100 wspierających, by przenieść się na Indiegogo. Swift-lock to produkt, który ma przenieść noszenie aparatu na inny poziom. Produkt to nic innego, jak uniwersalny system przenoszenia aparatu dla każdej lustrzanki cyfrowej lub bezlusterkowca. Wystarczy zamontować płytkę szybkiego uwalniania i podłączyć pasek aparatu w kilka sekund. Magnetyczne zamknięcie pozwala na bardzo szybkie zmiany.

Przeniesienie paska na dół aparatu ma pomóc w jego stabilizacji. Producent deklaruje zdecydowanie większą wygodę, niż przy rozwiązaniach konkurencji. Na uwagę zasługuje fakt, że Swift-lock kompatybilny jest ze standardem Arca i produktami firmy Peak Design.

 • Link do kampanii: Indiegogo
 • Zebrane: 907 435 / 65 000 zł
 • Spodziewana wysyłka: Lipiec 2024
 • Cena od: 255 zł

MiMi – bezlusterkowa Yashica od I’m Back

Mimi to projekt, który kończy się już niedługo, bo w piątek 3 maja. I’m Back czerpie inspirację z bogatego dziedzictwa Yashica, aby wprowadzać innowacje w teraźniejszości. Mimi to mały bezlusterkowiec, który ma być alternatywą dla smartfonów dla wszystkich twórców treści i entuzjastów fotografii.

Zestaw zawiera trzy różne typy obiektywów, aby zaspokoić różne potrzeby fotograficzne: szerokokątny obiektyw, obiektyw standardowy i teleobiektyw. Wszystkie obiektywy są manualne. Już w trakcie kampanii, I’m Back zdecydowało się na zmianę mocowania, na popularny format C-Mount.

 • Link do kampanii: Kickstarter
 • Zebrane: 2 222 385 / 44 135 zł
 • Koniec kampanii: 3 maja
 • Spodziewana wysyłka: Listopad 2024
 • Cena od: 945 zł

Ten projekt zostanie sfinansowany tylko wtedy, gdy osiągnie swój cel.

SIRUI Night Walker 16mm&75mm T1.2 S35 – a może obiektyw?

Sirui to chiński producent, który w swojej ofercie posiada lampy, statywy i monopody, ale też obiektywy na wszystkie popularne mocowania. Firma, poprzez platformę Indiegogo, sfinansować chce dwa nowe obiektywy – 16 i 75mm.

Lekkie obiektywy z przysłoną T1.2 obsługujące format APS-C/S-35, dostępne są w pakiecie, sporo taniej niż na oficjalnej stronie producenta. Jeżeli szukacie manualnych szkieł o dużej jasności, z myślą o fotografii czy filmie, warto rozważyć tę propozycję. Na Indiegogo możecie wybrać preferowane mocowanie z następujących: E/X/RF/MFT/L.

 • Link do kampanii: Indiegogo
 • Zebrane: 643 404 / 65 000 zł
 • Spodziewana wysyłka: Kwiecień 2024
 • Cena od: 2 740 zł

Ten projekt zostanie sfinansowany tylko wtedy, gdy osiągnie swój cel.

Lancer 300 – Modułowy plecak z zasilaniem i kijkiem do selfie

Na koniec produkt absolutnie wyjątkowy, ale też produkt, z którego zakupem musicie się spieszyć, bowiem kampania trwa jeszcze tylko pięć godzin. Modułowy plecak, który wygląda jak żywcem wyjęty z Cyberpunka, bądź innej gry osadzonej w przyszłości.

Konstrukcja egzoszkieletu, dołączana opcjonalna stacja zasilająca 336WH oraz panele fotowoltaiczne, modułowa budowa pozwalająca na pomieszczenie Waszego sprzętu foto i dronów, a dodatkowo wodoodporność, to z pewnością cechy, które zachęcają do zainteresowania się tym projektem, mimo że tani, zwłaszcza w wyższych progach ze wszystkimi dołączonymi bajerami, on nie jest.

 • Link do kampanii: Kickstarter
 • Zebrane: 698 390 / 40 295 zł
 • Koniec kampanii: 30 kwietnia
 • Spodziewana wysyłka: Lipiec 2024
 • Cena od: 681 zł

Ten projekt zostanie sfinansowany tylko wtedy, gdy osiągnie swój cel.

To już wszystkie najciekawsze projekty z serwisów Kickstarter i Indiegogo, które wybrałem dla Was w dzisiejszym zestawieniu. Jeżeli tekst zyska zainteresowanie czytelników, to będę co jakiś czas przygotowywał jego kolejne odsłony. Dajcie znać w komentarzu, czy któryś z przedstawionych produktów Was zainteresował i czy w ogóle macie doświadczenie ze wspieraniem twórców przez platformy crowdfundingowe.

Last modified: 2024-04-30