Sophia Sophia

Sophia – humanoidalny robot ma przemawiać na uczelni. Studenci są zbulwersowani i piszą petycję

Sophia to humanoidalny robot, wyprodukowany przez firmę Hanson Robotics z Hongkongu. Obdarzona jest sztuczną inteligencją, aby uczyć się, dostosowywać do ludzkich zachowań i pracować z ludźmi. Udzieliła wielu wywiadów na całym świecie i jej popularność cały czas rośnie.

Była na okładce Cosmopolitan India, a nawet śpiewała z Jimmym Fallonem w jego programie talk-show. Widziała się również z Martyną Wojciechowską. To jednak nie koniec. Sophia pojawi się na uczelni Uniwersytetu D’Youville i przemówi do studentów 11 maja 2024 roku podczas wydarzenia inauguracyjnego. Czy aby na pewno dojdzie to do skutku?

Sophia ma przemawiać na uczelni

Sophia
fot. Hanson Robotics

Sopnia – jak się okazuje – nie wzbudza entuzjazmu u wszystkich. Studenci Uniwersytetu D’Youville są zbulwersowani faktem, że robot AI zastąpi człowieka. Powstała petycja na change.org, którą od piątku podpisało ponad 2300 osób!

Wielu studentów czuje się zlekceważonych decyzją podjętą przez uniwersytet. Uważają, że mówca inauguracyjny nie jest właściwym odzwierciedleniem ich wykształcenia i doświadczeń, jakie zdobyli na Uniwersytecie D’Youville. Przede wszystkim studenci zasługują na ceremonię, której pragną. Taką, która jest formalna, osobista i celowa. Inauguracja to ceremonia, która ma na celu uznanie pracy wykonanej przez absolwentów, a mówca AI tworzy efekt sztuczki, w którym ceremonia nie dotyczy już studentów, ale tej ogromnej inicjatywy, która jest formą reklamy uczelni.

Fragmenty petycji studentów, dostępnej na change.org

Studenci krytycznie podchodzą do udziału Sophii na wydarzeniu uczelni

Czy tak liczny sprzeciw wobec Sophii spowoduje wycofanie pomysłu uczelni? Wygląda na to, że nie, ale władze Uniwersytetu mają rozwiązanie, które połączy zarówno entuzjastów robota AI, jak i jego przeciwników. Po prostu odbędą się dwa wydarzenia inauguracyjne. Na jednym z nich będzie przemawiała humanoidalna sztuczna inteligencja, a na drugim – człowiek.

Władze Uniwersytetu tłumaczą się ze swojej decyzji, powołując się na argumenty, w których mówią o łączeniu technologii z edukacją. Zaproszenie Sophii jest częścią ciągłych wysiłków na rzecz włączenia nowoczesnych rozwiązań do kampusu West Side i lepszego informowania społeczności D’Youville o sztucznej inteligencji i wirtualnej rzeczywistości.

Sophia to świetna forma reklamy, ale bardzo kosztowna

Zgryźliwi studenci mają zupełnie inną teorię. Widzą w tych działaniach jedynie reklamę szkoły, co oczywiście ma dużo sensu, bo właśnie piszę newsa na ten temat 🙂 Zastanawiające jest oczywiście to, że pomimo tak olbrzymiego sprzeciwu, uczelnia nie zrezygnuje w ogóle z tego pomysłu. I na te pytanie można szybko znaleźć odpowiedź. Jako, że do wydarzenia zostało niewiele czasu, to prawdopodobnie Uniwersytet już uiścił Hanson Robotics opłatę za wypożyczenie. Jak sądzę – bez możliwości zwrotu tej kwoty.

Obstawia się, że wynajęcie Sophii to koszt między 40.000, a 100.000 dolarów! Nie jest to mała suma, więc trudno się dziwić, aby Uczelnia całkowicie zrezygnowała z wykorzystania humanoidalnego robota. Poza tym – z terrorystami się nie negocjuje, a tym bardziej z uczniami.

Żródło: Goverment Technology

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments