Dzwonek do drzwi na miarę 2024 roku? Tapo D230S1 od TP-Link, który mam okazję testować, to inteligentny wideodzwonek napakowany po brzegi przydatnymi dla domowników funkcjami. Jak sprawdził się u mnie? Spieszę z wyjaśnieniem.

Czym jest wideodzwonek? To połączenie domofonu, kamery zabezpieczającej dom oraz tradycyjnego dzwonka. Dodajmy do tego inteligentne funkcje wykrywania aut, osób czy zwierząt oraz możliwość rozmowy z kurierem, który zostawia paczkę pod naszymi drzwiami i robi się naprawdę ciekawie.

//dzisiaj na dailyweb

Korzystając z Tapo D230S1, miałem w głowie tylko jedno pytanie – „dlaczego nie korzystałem z niego wcześniej”. Jasne, na rynku mamy wiele tego typu urządzeń i od razu zaznaczę, że część z nich radzi sobie równie dobrze, natomiast do mnie trafił akurat produkt TP-Link. To istotne z uwagi na to, że mam w domu całkiem solidny ekosystem oparty na rozwiązaniach Tapo, takich jak kamery, czujniki ruchu oraz temperatury. Wideodzwonek stanowił idealne dopełnienie, budowanego przeze mnie zestawu.

Tapo D230S1 – unboxing i ocena konstrukcji

TP-Link Tapo D230S1
Idealnie komponuje się z antracytem

Za TP-Link Tapo D230S1 trzeba dziś zapłacić 549 zł. Po poznaniu możliwości sprzętu, a także ocenie jakości wykonania, muszę przyznać, że tak naprawdę to śmiesznie niska kwota. Dlaczego? Już tłumaczę, ale zacznijmy od początku. W zestawie sprzedażowym, oprócz samego wideodzwonka producent umieścił ładowarkę baterii, baterię do kamery, przewód, mostek, zasilacz do mostka oraz akcesoria montażowe. Nie brakuje tutaj w zasadzie żadnego elementu.

TP-Link Tapo D230S1

Sam mostek jest niewielki. Skromnych rozmiarów prostokąt o wzornictwie, które nie będzie kłócić się z wystrojem większości polskich domostw, skrywa głośnik emitujący dźwięki dzwonka i alarmu oraz dwa gniazda – ładowania i sieciowy (RJ-45). Istotne jest też to, że chowamy w nim kartę microSD, na której nagrywamy obraz z dostępnych w naszym ekosystemie kamer. W moim przypadku jest ich obecnie aż cztery i mostek obsługuje to bez żadnego problemu.

TP-Link Tapo D230S1
Czego chcieć więcej?

Kamera Tapo D230S1 to solidnie wykonany kawałek elektroniki użytkowej o wymiarach 146 x 54,5 x 35,5 mm, któremu niestraszny deszcz czy mróz. Potwierdza to norma IP64, więc w przypadku braku naprawdę skrajnych warunków, sprzęt będzie bezpieczny. Na jego froncie znajdziemy obiektyw oraz czujniki (podczerwieni i ruchu), diodę informującą o pracy urządzenia oraz podłużny zestaw LED-ów, które podświetlają wieczorem osobę podchodzącą do dzwonka. Prawdę mówiąc, w trybie nocnym zdecydowanie bardziej wolę korzystać z podczerwieni, która zapewnia ostrzejszy i bardziej przejrzysty obraz. Tak, jest czarnobiały, ale to kwestia osobistych preferencji.

TP-Link Tapo D230S1

Aby naładować akumulator, musimy otworzyć konstrukcję za pomocą specjalnego kluczyka dołączonego do zestawu. Działa to na tej samej zasadzie jak w smartfonach z tacką na karty SIM. Sam akumulator ma starczyć nawet na 180 dni pracy, ale pamiętajmy, że mowa o idealnych warunkach. Wiele zależy od tego, jak często następuje wybudzanie i nagrywanie, a także od warunków, takich jak upał czy mróz.

TP-Link Tapo D230S1

Jeśli chodzi o same właściwości kamery – mamy tutaj do czynienia z 160-stopniowym kątem patrzenia i możliwością rejestracji wideo w rozdzielczości 2560 x 1920 przy 15 FPS. Pozostała część specyfikacji technicznej poniżej.

Przetwornik obrazu 1/2.7“
Obiektyw F/NO: 2.1
Tryb nagrywania w nocy Dioda IR 850 nm (do 7,5m)
Stopień ochrony IP64
Kąt widzenia Przekątna 160°
Rozdzielczość 2K 5MP (2560 × 1920)
NAGRANIA WIDEO
Częstotliwość wyświetlania klatek 15 fps
Transmisja strumieniowa wideo 2K 5MP
Kompresja audio G.711
Kompresja wideo H.264
FUNKCJE AUDIO
Komunikacja dźwiękowa Transmisja dwukierunkowa
Wejście/wyjście audio Wbudowany mikrofon i głośnik
SIEĆ
Obsługiwane protokoły TCP/IP, ICMP, DNS, HTTPS, TCP, UDP
Zabezpieczenia sieci bezprzewodowej WPA/WPA2-PSK
Standardy i protokoły IEEE 802.11b/g/n, 2.4 GHz
Bezpieczeństwo transmisji 128-bitowe szyfrowanie AES z SSL/TLS
Częstotliwość 2,4 GHz
POWIADOMIENIA O AKTYWNOŚCI
Czujniki aktywności Wykrywanie ruchu
Wykrywania paczki
Wykrywanie osób
Wykrywanie zwierząt
Wykrywanie pojazdów
Informacje o aktywności Powiadomienia
Migawka (Tapo Care)
Klipy (Tapo Care)
ŚRODOWISKO PRACY
Dopuszczalna temperatura pracy -20℃~45℃(-4°F ~113 °F )
Dopuszczalna temperatura przechowywania -20℃~45℃(-4°F ~113 °F )
Dopuszczalna wilgotność powietrza 10%~90%RH, bez kondensacji
Dopuszczalna wilgotność przechowywania 5%~90%RH, bez kondensacji
CECHY SPRZĘTOWE
Przyciski Przyciski Dzwonka do drzwi: Reset/SYNC/Antykradzieżowy
Przyciski Huba: Reset, SYNC
Diody Dioda LED Dzwonka do drzwi: Dioda Systemowa
Dioda LED Huba: Dioda Systemowa
Napięcie wejściowe zasilacza Zasilacz Dzwonka (wejście): 100-240V, 50/60Hz
Zasilacz Huba (wejście): 100-240V, 50/60Hz, 0,3A
Napięcie wyjściowe zasilacza Zasilacz Dzwonka( wejście): 5,0V, 1,0A
Zasilacz Huba (wejście): 9,0V, 0,85A
Wymiary produktu (S x G x W) Wymiary Dzwonka do drzwi:
146*54,5*35,5mm
(5,7*0,21*1,3 cali)Wymiary Huba:
71,45 x 71,45 x 31,25 mm
(2,8 x 2,8 x 1,2 cali)

Konfiguracja i montaż

Zanim zamontowałem wideodzwonek na drzwiach, skonfigurowałem go, spinając z całym systemem. Po zainstalowaniu aplikacji Tapo wystarczy wybrać z podręcznego menu opcję „dodaj urządzenie”, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami, które wyświetlają się na smartfonie. Tak naprawdę musimy podłączyć sprzęt do zasilania, wybrać lub aktywować hub (mostek), a następnie nazwać naszą kamerę i wybrać wstępne ustawienia. Do nich wrócimy w kolejnej sekcji tekstu.

TP-Link Tapo D230S1

Montaż okazał się równie prosty. W zestawie sprzedażowym znalazłem kilka elementów, umożliwiających zamocowanie Tapo D230S1 na drzwiach, natomiast ja nie chciałem wiercić w ich powierzchni, więc zdecydowałem się na mocną, naprawdę mocną dwustronną taśmę (tak, jest w zestawie). Patrząc na to, jak mocno konstrukcja „sieci” w miejscu zamocowania, nie martwię się o to, że spadnie. Tak, wiem – ktoś może chcieć ukraść kamerę, ale i na to znalazło się rozwiązanie. Otóż zarówno ona, jak i mostek zaczną wydawać z siebie dźwięk alarmu, co może skutecznie odstraszyć intruza.

Jak to działa?

TP-Link Tapo D230S1 jest przede wszystkim dzwonkiem o charakterze wideodzwonka i tak powinniśmy traktować to urządzenie ze stajni TP-Link. Po przyciśnięciu klawisza przez osobę nas odwiedzającą, otrzymamy powiadomienie na smartfon z charakterystycznym dźwiękiem dzwonka. Możemy wtedy „odebrać” połączenie i porozmawiać z naszym gościem, widząc jego sylwetkę. Oczywiście, dźwięk rozlega się także w domu i jest emitowany z poziomu huba.

R E K L A M A

Dwukierunkowa transmisja audio cieszy i pozwala na komunikowanie się z innymi, nawet w sytuacji, w której nie ma nas w domu. Jeśli odpowiednio skonfigurujemy nasz zestaw, będziemy informowani również o wykrywaniu osób, pojazdów i zwierząt i to bez potrzeby naciskania przycisku dzwonka. Wszystko jest oczywiście zapisywane na naszej karcie microSD w mostku lub w usłudze Tapo Care, o której pisałem całkiem sporo w poprzednich tekstach traktujących o rozwiązaniach TP-Link.

TP-Link Tapo D230S1

Wracając do pytania – jak to działa? Jestem przyzwyczajony do tego, że w przypadku smart home nie wszystko odbywa się książkowo i pojawiają się błędy, konflikty i tym podobne kwiatki. Z TP-Link Tapo D230S1, podobnie jak z innymi elementami ekosystemu nie miałem takich przygód. Odpowiednio skonfigurowany zestaw odwdzięczał się przewidywalną pracą i jedyne, co musiałem robić, to ładować okresowo akumulatory. W tym przypadku będzie identycznie.

Werdykt

TP-Link Tapo D230S1

Czy mogę polecić zakup TP-Link Tapo D230S1? Odpowiedź może być tylko jedna – tak. W tej cenie otrzymujemy naprawdę szerokie możliwości, a jakość wykonania konstrukcji i stabilność systemu zasługują na pochwałę. Ja nie doszukałem się Wad, natomiast zaznaczam, że takowe mogą występować… jak wszędzie. Nie ma produktów idealnych. Są za to idealnie wycenione i TP-Link Tapo D230S1 się do nich zalicza.