Po kilkutygodniowych testach klawiatury Logitech MX Keys for Mac pora odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie. Czy rzeczywiście jest to tak dobra klawiatura, jak wszyscy mówią?
Testowałem już kilka klawiatur, jednak wciąż wracam do swojej Magic Keyboard. Klawiatura od Apple jest jednak dość specyficzna. Ma ona tyle samo fanów co zaciekłych hejterów. Musicie mieć to w pamięci w kontekście tej recenzji. Bez żalu oddałem na przykład Logitecha Craft, bardzo ciekawą klawiaturę, w budowie podobną do MX Keys, z dodatkową koronką.
LOGITECH MX keys FOR MAC – SPECYFIKACJA
Jeżeli chodzi o specyfikację klawiatury MX Keys, to największe wrażenie robi bateria. Wprawdzie producent nie chwali się jej pojemnością, ale ma ona wytrzymać do pięciu miesięcy używania (bez podświetlenia). Gdy będziecie wykorzystywać ją jak szczecińscy taksówkarze swoje wehikuły (i licencje) – na trzy zmiany, to MX Keys powinna wytrzymać 10 dni bez ładowania. Ja sam testuję ją już trzy tygodnie i jeszcze nie musiałem wyciągać kabla z pudełka. MX Keys korzysta z technologii Bluetooth Low-Energy, więc kompatybilna jest z następującymi systemami: macOS 10.15 lub nowsza, iPadOS 13.1 lub nowsza i iOS 9 lub nowsza.
Wymiary: | 430,2 x 131,63 x 20,5 mm |
Waga: | 810 g |
LOGITECH MX keys for mac: O KLAWIATURZE
MX Keys to jedna z najczęściej polecanych klawiatur w ofercie Logitecha. Bezprzewodowy model zdobył sporą popularność i do dziś często jest umieszczany we wszelkiego rodzaju zestawieniach najlepszych klawiatur dla projektantów, programistów etc. W lipcu zapowiedziano wydanie specjalnych edycji produktów z serii MX, stworzonych specjalnie z myślą o użytkownikach systemu Mac OS.
Mysz Logitech MX Master 3 + klawiatura MX Keys – to zestaw niemal idealny?
Czym się różni wersja MX Keys for Mac od jej wersji standardowej, którą w swojej recenzji opisywał Sebastian? Przede wszystkim układem klawiszy, który jest dostosowany do applowskiego standardu. Nowa jest także kolorystyka. Space grey, czy jak kto woli gwiezdna szarość, pasować ma do nowych komputerów firmy z Cupertino. Największym zaskoczeniem dla mnie, o czym pisałem w pierwszych wrażeniach, było dodanie dongla do opakowania. Logiczne dla mnie było to, że klawiatura podobnie jak Magic Keyboard, powinna działać bez dongla, zwłaszcza że tak działa MX Master 3 for Mac, którą też miałem okazję testować. Jak się okazuje MX Keys for Mac nie potrzebuje do działania dongla, jednak jest on dodawany, gdyż niektóre ustawienia systemu FileVault mogą uniemożliwić połączenie się urządzeń Bluetooth z komputerem, przed zalogowaniem. W takim przypadku Logitech zaleca skorzystanie z odbiornika USB w celu korzystania z klawiatury.
WYGLĄD, rozmiar i układ klawiszy
Choć wygląd Logitecha MX Keys budzi sporo kontrowersji, to moim zdaniem wygląda ona bardzo dobrze. Design jest dość oszczędny, jednak klawiatura zagłębieniami w klawiszach, wyróżnia się na rynku. Odmienne zdanie miał Sebastian, który testując MX Keys pisał „Nie podobał mi się design klawiszy, wklęsłości wewnątrz poszczególnego klawisza nie wyglądają atrakcyjnie wizualnie (…)”. Warto wspomnieć o podświetleniu klawiszy, które włączane jest, gdy nasze ręce znajdą się nad klawiszami. Jego intensywność zależna jest od panujących wokół warunków. Podświetlenie klawiatury to coś, czego najbardziej mi brakuje po przesiadce z MacBooka Pro na iMaca i Magic Keyboard, zwłaszcza że często pracuję w nocy.
Klawiatura jest sporo większa od Magic Keyboard, na której pracuję na co dzień. Prawie dwa razy większa szerokość pozwoliła nie tylko na umieszczenie klasycznego układu strzałek i towarzyszących im powyżej klawiszy, ale też na umieszczenie klawiatury numerycznej. Ta ostatnia przydatna jest nie tylko księgowym, ale też wszystkim osobom projektującym na przykład w 3D. Mnie w tym układzie, podobnie jak przy testowaniu Crafta, strasznie przeszkadza przedłużona spacja, która wypycha prawy option tak daleko, że mam spory problem z płynnym pisaniem.
LOGITECH MX keys FOR MAC – STOSUNEK CENA / JAKOŚĆ
Logitech MX Keys w wersji dla Maców kosztuje tyle samo co wersja klasyczna, czyli 479 złotych. To dość sporo jak na klawiaturę. W zamian otrzymujemy jednak produkt jednej z najbardziej znanych i uznanych firm, produkujących urządzenia peryferyjne. Cena wynika też z jakości wykonania i zastosowanych materiałów. Dla porównania największy konkurent MX Keys w wersji dla komputerów Mac, czyli Applowski Magic Keyboard w kolorze gwiezdna szarość, z klawiaturą numeryczną, kosztuje aż 719 złotych.
LOGITECH MX keys FOR MAC – CZY WARTO?
Na koniec warto zadać sobie pytanie, czy warto kupić Logitech MX keys for Mac. Moim zdaniem to bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich profesjonalistów, pracujących zawodowo przy komputerze, którzy mogą sobie pozwolić na wydanie prawie 500 złotych na klawiaturę. Ciekawy design, solidne wykonanie, dobra bateria, świetne podświetlanie czy obsługa trzech urządzeń, z pewnością są argumentami działającymi na korzyść propozycji Logitecha. Pamiętajcie jednak, że klawiatura to rzecz bardzo osobista i nie każdemu może podpasować konkretny układ klawiszy czy inne parametry, więc przed nabyciem warto zobaczyć ją na własne oczy.