W sieci znajdziesz dziesiątki dyskusji o najlepszych myszach dla projektantów i innych profesjonalistów. Co je łączy? W znakomitej większości choć raz pojawia się propozycja Logitecha – MX Master 3. Właśnie miałem możliwość testowania jej najnowszej odsłony, tym razem stworzonej specjalnie z myślą o ulubionym systemie wszelkiej maści twórców – Mac OS.
Na co dzień w swoim iMacu korzystam z Magic Mouse 2. Nie jest to idealna mysz, jednak już się do niej przyzwyczaiłem. Teraz przyszło mi sprawdzić, czy mógłbym wymienić ją na najczęściej polecaną mysz w Internecie – MX Master 3.
Kultowa mysz teraz dla macOS. Logitech MX Master 3 for Mac – pierwsze wrażenia
MX Master 3 for Mac – specyfikacja
MX Master 3 ma kilka cech, które wyróżniają ją spośród innych propozycji. Maksymalna czułość 4000 DPI, czas pracy baterii do 70 dni i aż 8h pracy, po zaledwie trzech minutach ładowania czy wreszcie 5 programowalnych przycisków, to coś, co wśród konkurencji z pewnością wzbudza zazdrość.
Wymiary | Szerokość: 84.3 mm Wysokość: 51 mm Głębokość: 124.9 mm |
Masa | 141 g |
Akumulator | Li-Po (500 mAh) |
Ilość przycisków | 7 |
Rolki przewijania | 2 |
Technologia czujnika | Darkfield o wysokiej precyzji Wartość nominalna: 1000 dpi Rozdzielczość (wartość minimalna i maksymalna): od 200 do 4000 dpi (możliwość ustawienia z krokiem 50 dpi) |
Zasięg działania bezprzewodowego | 10 m |
MX Master 3 for Mac, czyli właściwie co?
Komentując wpis poświęcony pierwszym wrażeniom z testowania myszy, pytaliście, czym właściwie różni się MX Master 3 for Mac od zwykłej myszy MX Master 3. Logitech, wprowadzając na rynek MX Master 3 i MX Keys, zapowiadał, że „zestaw został dostrojony tak, aby jak najlepiej uzupełniać ekosystem Apple i pomagać w efektywnej pracy milionom użytkowników pracujących na komputerach Mac i iPad.”
Jak jest w rzeczywistości? Na pierwszy rzut oka, MX Master 3 for Mac różni się od podstawowej wersji tylko wyglądem i brakiem dongla. Wersja for Mac ma jedną kolorystykę, nazwaną Space Gray, która pasować ma do najnowszych urządzeń Apple. W praktyce wygląda to, jakby Logitech zestawił srebrny dół z szarej wersji MX Master 3 z górą w wersji grafitowej. MX Master 3 for Mac działa bez problemów na komputerze wyposażonym w system Windows 10, tak jak klasyczny MX Master 3 działał w większości przypadków bez problemów z Macami i iPadami. Gwoli ścisłości należy jednak wspomnieć, że niektóre osoby narzekały, że podstawowa wersja myszy potrafi lagować na komputerach z systemem Mac OS. Podczas około trzytygodniowych testów MX Master 3 for Mac ani razu nie zdarzyła mi się taka sytuacja.
MX Master 3 for Mac – dedykowana aplikacja
Do obsługi myszy MX Master 3 for Mac wykorzystywana jest aplikacja Logi Options. Ja swoją miałem zainstalowaną jeszcze po testach klawiatury Logitech Craft, więc bez problemów wykryła ona mysz. W apce możecie zmieniać funkcje poszczególnych klawiszy, a także ustawienia myszy, takie jak szybkość przewijania (na obu rolkach osobno), prędkość wskaźnika, kierunek scrolla czy SmartShift. Mnie przypadły do gustu standardowe ustawienia Logitecha, jednak zmieniłem sobie gesty aktywowane przez przycisk pod kciukiem. Logi Options wykorzystywać będziesz także do obsługi Logitech Flow – technologii pozwalającej na pracę jedną myszą na wielu urządzeniach, dzielenie schowka itd. Niestety w wersji na Maca Logi Options nie posiada wersji polskojęzycznej.
MX Master 3 for Mac – najlepsza mysz dla projektanta?
Gdy rozpoczynałem testy MX Master 3, byłem bardzo ciekawy tego, czy w ogóle przyzwyczaję się do jej rozmiarów. Mysz Logitecha jest znacząco większa od mojej Magic Mouse 2. MX Master 3 jednak bardzo dobrze wyprofilowana i świetnie leży w dłoni. Mysz jest bardzo wygodna, jednak domowe testy wykazały, że dla osoby o mniejszych dłoniach, nie jest już tak kolorowo. Warto więc byście przed zakupem sprawdzili, czy jest to propozycja dla Was. Budowa myszy sprawia, że niestety nie sprawdzi się ona dla osób leworęcznych.
MX Master 3 ma siedem przycisków. Poza dwoma głównymi jest to przycisk na scrollu, przycisk nad rolką, dwa przyciski pod lewą rolką oraz przycisk pod prawym kciukiem. Wszystkie dodatkowe przyciski można dowolnie konfigurować, jednak mnie przypadły do gustu ich podstawowe funkcje. Trudno natomiast było mi się przyzwyczaić do rolek. Na szczęście dla głównego można włączyć wyczuwalny skok, który dynamicznie wyłącza się gdy przewijamy długą stronę. To jest na pewno bardzo ciekawe i wygodne rozwiązanie. Logitech MX Master 3 dla komputerów Mac wyposażono w sensor o maksymalnej czułości 4000 DPI, trudno więc znaleźć powierzchnię, na której mysz zaczęłaby się gubić. Sprzęt świetnie spisuje się zarówno jako narzędzie do pracy w programach graficznych, jak i montażu wideo. Horyzontalna rolka i dodatkowe, programowalne przyciski robią świetną robotę przy pracy w Final Cut Pro.
MX Master 3 for Mac – stosunek cena / jakość
Logitech MX Master 3 dla komputerów Mac będzie dostępna w Polsce pod koniec sierpnia 2020 r. Jej przewidywana cena to 479 zł, czyli dokładnie tyle, ile kosztuje podstawowa wersja MX Master 3. W tej cenie otrzymujemy jedną z najlepszych myszy, przeznaczonych do pracy, dostępnych na rynku. Mysz jest wykonana świetnie i może się podobać. 479 złotych to jednak dość sporo, jeżeli chodzi o mysz. Pamiętajmy jednak, że to narzędzie dla profesjonalistów. Dla porównania applowska Magic Mouse 2, której największą zaletą jest wygląd, kosztuje 379 złotych (w wersji „gwiezdna szarość” aż 479, czyli dokładnie tyle ile MX Master 3 dla komputerów Mac).
MX Master 3 for Mac – czy warto?
Na koniec warto się zastanowić, czy warto kupić Logitech MX Master 3 dla komputerów Mac. Z pewnością to jedna z najciekawszych myszy na rynku. Jest wygodna i ma wiele programowalnych przycisków. Jeżeli kwota prawie 500 zł za mysz nie robi na Tobie żadnego wrażenia, z pewnością powinieneś brać MX Master 3 pod uwagę. Ja na razie wracam do swojej Magic Mouse 2 i zobaczę, czy zatęsknię za myszą od Logitecha.