Saramonic Ultra to topowy zestaw bezprzewodowych mikrofonów, który właśnie wchodzi na rynek. Może pochwalić się 32-bitowym nagrywaniem Float, normą IPX5, obsługą kodu czasowego, zewnętrzną anteną oraz kilkoma innymi nowościami, które mogą zaskoczyć. Wszystko to przy zachowaniu całkiem znośnej ceny.
Ostatnio pochłania mnie temat mikrofonów. Kupiłem Sennheisera, przetestowałem bezprzewodowe Shure, opisałem nowy zestaw Sennheisera, dostałem do testów kolejnego Saramonica, a dziś Rode przedstawił swój nowy kompaktowy system. Do tego dochodzi też Saramonic Ultra!
Saramonic Ultra jest całkiem ciekawy
Dużo się dzieje na tym rynku. Nic jednak dziwnego, twórcy coraz większą uwagę zwracają na jakość nagrywanych materiałów. Prostym sposobem na poprawę dźwięku jest stosowanie dodatkowych, bezprzewodowych mikrofonów typu lavalier.
Shure MoveMic Two Receiver Kit – recenzja świetnego zestawu mikrofonów do kamery i smartfonu
Saramonic ma w ofercie kilka modeli. Brakowało w niej dotychczas modelu flagowego, który mógłby konkurować z najdroższymi zestawami dostępnymi na rynku. Za sprawą modelu Ultra wreszcie się to zmienia.
Saramonic Ultra to zestaw z dwoma nadajnikami (TX) i odbiornikiem (RX), które mieszczą się w etui z opcją powerbanku. Każdy z mikrofonów może działać do 6 godzin. Etui z ładowaniem wydłuża ten czas do 24 godzin. Mikrofony działają na częstotliwości 150 Hz i dzięki dodatkowej antenie mogą pracować nawet na odległości 300 metrów (lub do 250 bez anteny).
Mikrofony wspierają obsługę znaczników czasu, nagrywanie 32-bitowe Float do 130 dB SPL bez efektu clipingu. Każda jednostka ma też 8 GB wbudowanej pamięci, dzięki czemu może nagrywać ścieżkę audio niezależnie. Dostępne są opcje inteligentnej i aktywnej redukcji szumu, wzmocnienia wokalu, automatycznej kontroli gain (AGC) oraz filtr dolnoprzepustowy. Mikrofony są stworzone z wytrzymałego materiału i mogą pracować również w trakcie opadów silnego deszczu (IPX5).
Odbiornik posiada 1,1-calowy, dotykowy wyświetlacz AMOLED. Dysponuje też łatwą w obsłudze rolką funkcyjną. Tu muszę przyznać, że konstrukcja przypomina tą od DJI Mic 2. Oczywiście nie zabrakło możliwości podłączenia odbiornika za pośrednictwem kabla 3,5 mm, USB C oraz Lightning lub gorącej stopki w standardzie Sony Multi Interface Shoe.
Zestawu będzie kosztować około 1 749 zł (cena może się nieznacznie zmienić). Więcej informacji na stronie producenta.