Google przyzwyczaiło swoich użytkowników do udostępniania kolejnych, czasami zbędnych, jak w przypadku różnych komunikatorów, aplikacji, a potem ich uśmiercania. Tak dzieje się z kolejną z nich, czyli Muzyką Google Play.
Przypuszczam, że Google nigdy nas nie odzwyczai od publikowania kolejnych aplikacji, często o zbliżonych, bądź tych samych funkcjach. Zamiast rozwijać te pierwsze lub je od razu zastępować, to pojawiają się następne. Taka historia przytrafiła się, chociażby licznym komunikatorom, które nigdy nie były dla Google wystarczająco dobre. Aż mi się przypominają historie związane z portalami społecznościowymi od tej firmy. Był przecież Google Buzz, Wave, Orkut, w końcu Google+, który też został zamknięty, a na jego zgliszczach powstał Currents. Teraz Google ogłasza zamknięcie kolejnej aplikacji, czyli Muzyka Google Play, która zostanie zastąpiona już funkcjonującym YouTube Music.
Muzyka Google Play nie będzie już dostępna
Mógłbym zaśpiewać fragment “Jak do tego doszło? Nie wiem.” z popularnego utworu disco-polo, ale wiem, bo śledzę poczynania Google. Można było się spodziewać zamknięcia usługi i aplikacji Muzyka Google Play, bo już od dłuższego czasu firma promuje YouTube Music. Jednak takie rzeczy producent smartfonów Pixel, załatwia oficjalnie. Doczekaliśmy się więc komunikatu, w którym firma informuje o zamknięciu Muzyka Google Play oraz możliwości przeniesienia dotychczasowych zasobów do YouTube Music. Muzyka Google Play zniknie do grudnia 2020 r. Do tego czasu stopniowo będą wyłączane kolejne jej funkcje, a całkowite korzystanie z usługi i aplikacji nie będzie możliwe już od października.
Użytkownicy mogą przenieść swoje dane
Zatem co robić? Jak żyć? W pełni szczęścia i harmonii. A jeśli faktycznie jesteście lub byliście użytkownikami Muzyka Google Play, ale nadal macie tam ważne dla siebie zasoby, to już od sierpnia możecie je przenosić do YouTube Music. Warto pamiętać, że proces ten można wykonać tylko do grudnia tego roku, potem wszystko przepadnie wraz z aplikacją i “nie będzie niczego”. Można także w tym czasie skorzystać z Google Takeout, żeby wyeksportować swoje dane, a potem zaimportować je w YouTube Music.
Źródło: Google