Już od ponad dwóch lat słyszymy co jakiś czas, że usługa Google Play Muzyka, nie będzie dalej rozwijana, a jej zasoby i funkcjonalność przeniesiona zostanie do YouTube Music. Od pewnego czasu czekamy tylko, kiedy Google podejmie bardziej zdecydowane kroki. Do ciekawych wiadomości dotarła redakcja 9to5Google.

Szafka na własne pliki muzyczne

Google Play Music czy też po naszemu Muzyka Google Play dysponuje pewną funkcją, która wyróżnia ją spośród wszystkich popularnych usług streamingowych. To „szafka na muzykę”, czyli możliwość wgrania własnych, zakupionych u innych dystrybutorów plików muzycznych.

To świetna funkcja, którą przez długi czas byłem zauroczony, zwłaszcza, że buduje moją bibliotekę muzyczną już od dłuższego czasu, kupując cyfrowe pliki w wielu miejscach. Google pozwala wgrać na chmury nawet 50000 własnych plików. Korzystać można z nich wewnątrz dedykowanej aplikacji razem. Jeśli w streamingu brakuje Waszych kawałków, nie musicie już przełączać się między standardowym odtwarzaczem, a platformą streamingową.

Konsolidacja usług i ich funkcji w youtube music

Już w 2017 roku, Google połączyło ekipy pracujące nad obiema usługami. Wtedy stało się jasne do czego dąży Google. Informację potwierdził w tym samym roku Lyor Cohen, szef Youtube music, powiedział, że długoterminowym planem jest połączenie obu usług w jedną.

Przez dłuższy czas nie słyszeliśmy nic, co by zwiastowało rychłe wygaszenie usługi. Nie widzieliśmy też oznak, które sugerowałyby, kiedy Google wreszcie się na to zdecyduje. Do teraz! Redakcja 9to5Google ma dowód na to, że Google stawia pierwszy krok w tym celu.

Niedawno pojawiła się testowa wersja aplikacji, którą zdekompilowano i porównano z wcześniejszymi wersjami. Aplikacja zdradziła wprowadzenie nowości w postaci obsługi wgranych z własnej biblioteki plików. Co więcej, redaktorzy powyższego magazynu mają swoje źródła, które twierdzą, że instrumenty, które mają pomóc w przeniesieniu swoich plików i playlist, z jednej usługi do drugiej są już prawie gotowe. Jedno ze źródeł, którego nie ujawniono potwierdza, że nastąpi to w ciągu kilku najbliższych miesięcy. To krok, który przypieczętuje przyszłość Google Play Muzyka.

Źródło: 9to5Google.