Jak walczyć z konkurencyjnymi aplikacjami? Zbierać niektóre poufne dane na ich temat w ramach własnego systemu operacyjnego. Czy Google naprawdę to robi?

Konkurencja aplikacji w świecie Androida jest bardzo duża. W Google Play możemy znaleźć mnóstwo aplikacji przeznaczonych do tego samego. Wiadomo, w App Store również, ale wydaje mi się, że duplikacja aplikacji o tych samych możliwościach jest większa w sklepie dla systemu Android. Google również tworzy aplikacje, które powielają funkcje znane z innych, ale często sprawia, że są one o wiele lepsze od konkurencyjnych, jak chociażby Wiadomości. Najnowsze doniesienia sugerują, że Google wykorzystuje Androida i zbierane przez niego informacje do tworzenia lepszych aplikacji.

Aplikacja Wiadomości na Androidzie dostają nowe funkcje. Oto one!

Google zbiera poprzez Androida poufne dane?

Jak podaje serwis CNet, możliwe, że Google zbiera “poufne” dane na temat wykorzystania przez użytkowników Androida aplikacji stworzonych przez zewnętrznych developerów. W ramach wewnętrznego projektu Android Lockbox dane mają być wykorzystywane w celu rozwijania tworzonych przez Google aplikacji oraz usług, będących jednocześnie konkurencją dla pozostałych dostępnych w Google Play. Użytkownicy wyrażają na to zgodę podczas konfigurowania systemu operacyjnego. Wykorzystywane dane to głównie informacje o tym, jak często otwierane są aplikacje stworzone przez zewnętrznych developerów oraz przez jaki czas są otwarte. 

Celem wykorzystania danych jest poprawa usług

Jako w pewnym stopniu potwierdzenie powyższych działań można traktować komunikat Google, w którym poinformowano, że firma wykorzystuje interfejs API dotyczący danych na temat użycia aplikacji przez użytkowników na Androidzie. W ramach tych danych są powyżej wspomniane informacje, czyli jakie aplikacje i jak często są otwierane. Jako cel wykorzystania danych wymieniono poprawę usług, takich jak odkrywanie aplikacji w Google Play, czy też funkcji związanych z czasem pracy urządzenia na baterii. Jednocześnie zaznaczono, że firma nie przechwytuje i nie wykorzystuje danych na temat tego, co użytkownik robi w ramach konkretnych aplikacji. 

Nie wydaje mi się, abyśmy w dobie wielu wpadek związanych z bezpieczeństwem danych w internecie oraz wyciekami, nie mogli się spodziewać tego typu zagrań ze strony dostawcy systemu operacyjnego Android. W sumie możemy się spodziewać, że inni producenci systemów też tak robią, co znajduje odzwierciedlenie w stanowisku Google, który twierdzi, że robi tak samo jak inni developerzy.

Źródło: CNet