Wygląda na to, że Google wytacza coraz większe działa przeciwko dezinformacji na temat pandemii koronawirusa, jego genezy oraz tego, co się aktualnie dzieje dookoła nas. Firma chce w sierpniu wprowadzić zakaz reklam, które rozprzestrzeniają teorie spiskowe na temat COVID-19.  

Google zakaże reklam dezinformujących na temat koronawirusa

W sierpniu Google wprowadzi zakazy dotyczące reklam. Będą one dotyczyć przede wszystkim stosowania jednostek reklamowych obok treści wpływających na dezinformację użytkowników oraz popularyzujących teorie spiskowe na temat koronawirusa. Poza tym Google zakaże stosowania reklam promujących takie teorie. Wśród nich znajdują się twierdzenia mówiące, że za stworzeniem koronawirusa stoi Bill Gates, że wirus został stworzony w chińskich laboratoriach jako broń biologiczna, że to próba modyfikacji genetycznej ludzi i finansowego wyłudzenia, a także takich, które przekonują o nieistnieniu pandemii. Google zatem chce zbanowania reklam, które podważają “konsensus naukowy”. 

Swirl to nowy format reklamowy od Google

Możliwe zablokowanie artykułu lub całej strony

Nowe zakazy będą dotyczyły stron internetowych oraz aplikacji. CNBC podaje, że wielokrotne próby łamania nowych zasad, będą karane usuwaniem reklam z pojedynczych artykułów lub zbanowaniem strony całej strony w ramach platform reklamowych Google. Z kolei Bloomberg podaje, że w kontrolę witryn zostaną zaangażowani ludzie oraz zautomatyzowane procesy, które będą zajmować się wyszukiwaniem oraz przeciwdziałaniem łamania wyżej omówionych zasad przez wydawców i reklamodawców. 

Google zakaże reklam aplikacji i przedmiotów szpiegujących

Mam nadzieję, że kolejne działanie Google w jakimś stopniu zminimalizuje rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa, jego powstania, a także podważanie jego istnienia. Wszak znaleźliśmy się w rzeczywistości, w której sprawdzone, rzetelne informacje są bardzo ważne. Nie powinno tu mieć miejsca działanie dezinformacyjne, wprowadzające niepokój, chaos informacyjny, czy też tworzące kolejne teorie spiskowe. 

Źródło: The Verge / CNBC / Bloomberg