Wracasz na uczelnie albo dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z kolejnym etapem edukacji? Studia to wyzwanie, na szczęście dzisiejsza technologia znacznie usprawnia nam naukę oraz związane z nią czynności. Przygotowaliśmy niewielką listę sprzętu, który nie tylko poprawią Twoją produktywność, ale zadba też o rozrywkę oraz kontakt ze znajomymi.
Na studiach każdy ma nieco inne potrzeby. Niemniej, prawda jest taka, że pewne czynności będą wykonywane przez wszystkich żaków. Mowa o pracy z edytorem tekstu, wykonywaniu notatek, zajęciach online, a także późniejszym odsłuchiwaniu nagranych wykładów. Skoro wiemy już, do czego będziemy potrzebować urządzeń elektronicznych, możemy określić ich listę. Nie będzie długa, natomiast znajdziecie na niej sprzęt, który pełni kilka funkcji w jednej. To oznacza realną oszczędność. Dodam, że nie jest to materiał sponsorowany przez żaden z elektromarketów czy akcja partnerska, a co za tym idzie, nie znajdziecie tu „opłaconych linków”, a jedynie nasze wskazówki.
Laptop na studia: lekki, mobilny i z długim czasem pracy
Pierwszym i najważniejszym urządzeniem dla osoby wybierającej się na studia będzie laptop, notebook czy jak kto woli – przenośny komputer osobisty. Choć komfortowa praca często lepiej sprawdza się na urządzeniach z większymi ekranami, należy pamiętać, że lekka i mobilna konstrukcja sprawi, że sprzęt będzie łatwy w transporcie, przechowywaniu oraz użyciu na niewielkiej powierzchni. Z tego też powodu celowałbym w laptopy z ekranami do 14-cali o możliwie smukłej linii i niewielkiej wadze.
Wiele zależy również od kwoty, natomiast notebook to sprzęt, na którym niekoniecznie powinno się oszczędzać. Jeśli będziemy o niego dbać, posłuży nam wiele lat. Moim pierwszym wyborem będą MacBooki Air, najlepiej z procesorem M1. Z doświadczenia wiem, że te konkretne modele oferują naprawdę długi czas pracy na jednym ładowaniu. Cały dzień wykładów nie powinien stanowić dla nich wyzwania. Dobrze sprawdzą się też Surface’y od Microsoftu, seria Thinpad Lenovo oraz MateBooki Huawei. Poza baterią warto zwracać uwagę na rozdzielczość (FHD to minimum, ale lepiej celować wyżej) oraz RAM (16 GB w przypadku Windowsa i 8 GB w macOS). Pamiętajmy, że mówimy tu o sporym uogólnieniu. W zależności od wybranego kierunku, możecie potrzebować naprawdę wydajnej maszyny.
Tablet na studia: wygodne notowanie i szybka edycja
Tablety wdarły się do świata nowych technologii z przytupem, ale marki z Państwa Środka szybko zepsuły rynek. Wydawanie dziesiątek podobnych modeli o mizernej specyfikacji, spowodowało, że konsumenci zaczęli traktować ten sprzęt jako zabawki. Jest jednak kilka producentów, którzy przyłożyli się do rozwoju tej kategorii. Mowa o Apple oraz Samsungu.
Wybór konkretnego produktu oznacza tak naprawdę wybór pomiędzy platformami iPadOS oraz Androidem. Jeśli korzystacie z komputerów Apple oraz iPhone’ów, sprawa jest prosta. Zarówno nowsze Galaxy Taby, jak i podstawowy iPad 10,2 9. Gen spełnią tu swoją rolę. Do czego przyda się takowy sprzęt? Jeśli dokupicie do niego rysik, będziecie mogli tworzyć i wygodnie edytować notatki. W niektórych przypakach zastąpi on nawet laptopa. Co więcej, wieczorem tablet może posłużyć nam do rozrywki, w formie konsumpcji multimediów w serwisach streamingowych, takich jak Netflix, HBO Max czy Disney+.
Smartfon na studia: kombajn, bez którego ani rusz
Smartfony to temat rzeka i nie chcę tu wymieniać konkretnych urządzeń, ani faworyzować wybranych producentów. Oczywiście najlepiej sprawdzą się urządzenia topowe, ale dziś większość średniej półki cenowej posiada więcej niż wystarczającą specyfikację techniczną, która zapewni Wam wszystko, czego potrzebujecie.
Kontakt ze znajomymi, szybka edycja notatek, dostęp do poczty oraz rozmowy wideo z bliskimi – ze wszystkimi zadaniami poradzi sobie nawet przeciętny średniak. Warto jednak rzucić okiem na nieco droższe modele, które posiadają teleobiektyw lub choćby aparat główny (szerokokątny) z matrycą o wysokiej rozdzielczości. To oznacza możliwość wykonywania zdjęć z dużej odległości. Wszelkie plansze i prezentacje będą więc rejestrowane w czytelny dla Was sposób. Nie będę krył, że należałoby też przyjrzeć się sprzętom oferującym przyzwoite mikrofony (tutaj rządzi seria iPhone – piszę to na bazie doświadczeń z większością flagowców). Dlaczego o tym wspominam? Otóż wiele osób może chcieć zapisywać wykłady w formie nagrań dyktafonem.
Słuchawki TWS, rysik i szybka ładowarka
Choć trzy przedstawione wcześniej sprzęty będą stawić trzon Waszego elektronicznego zestawu na studia, warto sięgnąć po kilka przydatnych akcesoriów. Przede wszystkim, należałoby wybrać wygodne słuchawki TWS, czyli bezprzewodowe pchełki. Tutaj, obok wygody, priorytetem powinien być długi czas pracy na akumulatorze. Słuchawki przydadzą się zarówno podczas odsłuchiwania nagranych wykładów, jak i podczas zajęć online. Rysik to kolejny gadżet, który usprawni pracę, ale tym razem pomoże nam w notatkach. Za pomocą stylusa i tabletu można czynić prawdziwe cuda i to przy maksymalnym komforcie. Wszystko dopełnia szybka ładowarka. Nie musicie kupować oddzielnego adaptera. Wystarczy wybrać ładowarkę z wysoką mocą ładowani. Tym samym bez przeszkód naładujecie notebook, tablet, smartfon, a także słuchawki.
Recenzja Motorola edge 30 NEO: prawdziwie kompaktowy smartfon na miarę 2022 roku