Nikon wydał specjalne oprogramowanie, które umożliwia wykorzystanie aparatów tego producenta jako kamer internetowych. Oprogramowanie dostępne jest na systemy Windows oraz macOS.
Od kilku miesięcy możemy zauważyć wzrost zainteresowania kamerami internetowymi. Spowodowane jest to pracą zdalną wielu osób, która to z kolei jest wynikiem w większości przypadków pandemią koronawirusa. W trakcie pracy z domu podejmowane są starania, aby wszystko odbywało się tak, jakbyśmy znajdowali się w biurze. Dlatego też ważne są spotkania, które teraz przeprowadzamy w formie wideokonferencji. Możemy to robić dzięki różnego rodzaju aplikacjom i usługom, jak np. Zoom, Google Meet, czy Microsoft Teams. Niezbędny będzie jednak sprzęt, czyli kamera internetowa. Jednak nie wszyscy mają kamery dobrej jakości wbudowane w laptopach, czy też zewnętrzne modele. Dlatego też w ostatnim czasie producenci sprzętu, który nie był przeznaczony do wykorzystania jako kamery internetowe, sprawiają, że jest to możliwe. Takie kroki podjął m.in. Olympus, a także GoPro. Do tego grona dołącza również Nikon.
Olympus ułatwia wykorzystanie swoich aparatów jako kamer internetowych
Nikon wydaje oficjalnie Webcam Utility
To, że kolejny producent pozwoli na wykorzystanie swojego sprzętu jak kamery internetowe, było raczej kwestią czasu. Nikon na tę okoliczność przygotował oprogramowanie Webcam Utility. Mogliśmy już z niego korzystać od kilku miesięcy, ale właśnie została wydana jego najnowsza wersja, która jednocześnie zwiększa liczbę kompatybilnych urządzeń. Producent podaje, że jako kamerę internetową można wykorzystać następujące modele aparatów: Z 7II, Z 7, Z 6II, Z 6, Z 5, Z 50, D6, D5, D850, D810, D780, D750, D500, D7500, D7200, D5600, D5500, D5300 oraz D3500. Aplikacja Nikon Webcam Utility dostępna jest dla systemów Windows 10 oraz macOS (do High Sierra wzwyż). Warto zaznaczyć, że wersje te różnią się także pod względem obsługi aplikacji do wideokonferencji. W Windowsie możemy aparaty Nikona podłączyć jako kamery internetowe do aplikacji Microsoft Teams, Skype, Zoom, Facebook Messenger oraz Google Meet. W przypadku macOS wspierane są tylko Zoom oraz Facebook Messenger w postaci aplikacji. Pozostałe usługi przechwycą obraz z aparatu Nikon, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z ich wersji przeglądarkowych. Co istotne, nie poprzez Safari, a za pomocą Google Chrome.
Podłączenie aparatu Nikon jako kamery internetowej
Żeby wykorzystać aparaty Nikon jako kamery internetowe, nie są potrzebne jakieś skomplikowane procedury. Wystarczy pobrać i zainstalować Nikon Webcam Utility, a potem aparat do komputera za pomocą kabla USB. Producent zaznacza, że bateria w aparacie powinna być w pełni naładowana albo żebyśmy korzystali z zasilacza sieciowego.
Źródło: Nikon