Wzrosło zapotrzebowanie na kamery internetowe. Podyktowane jest to pandemią koronawirusa, która spowodowała, że sporo osób pracuje zdalnie, a spotkania ze współpracownikami czy przełożonymi odbywają się za pośrednictwem wideorozmów. Okazuje się często, że wbudowane w laptopach kamery nie są wystarczające z uwagi na ich jakość. Z pomocą przychodzą zewnętrzne kamery, które są stosunkowo lepsze. Interesujące stały się też działania producentów, którzy pozwalają wykorzystać urządzenia nie przeznaczone do pracy w trybie kamer internetowych właśnie do tych celów. Postąpiło tak GoPro wydając oprogramowanie umożliwiające skorzystanie z modelu Hero 8 jako kamery internetowej. Podobny zabieg wykonuje teraz Olympus.

Przerób GoPro Hero 8 w kamerkę internetową

Olympus OM-D Webcam Beta

Niedawno Olympus wydał oprogramowanie OM-D Webcam. Pozwala ono na wykorzystanie kilku modeli aparatów jako kamer internetowych. Dotychczas oprogramowanie było dostępne tylko dla systemu Windows, ale teraz Olympus udostępnia także wersję dla macOS (10.15 – Catalina, 10.14 – Mojave, 10.13 – High Sierra oraz 10.12 – Sierra). Oczywiście oprogramowanie jest w wersji beta, podobnie jak w przypadku GoPro. OM-D Webcam Beta przystosowane jest do obsługi aparatów E-M1X, E-M1, E-M1 Mark II, E-M1 Mark III oraz E-M5 Mark II. Oprogramowanie jest w pełni darmowe, a producent potwierdza, że na macOS strumieniowanie może być przechwytywane za pośrednictwem Open Broadcaster Studio oraz Google Chrome. Do podłączenia wystarczy kabel USB oraz wspomniane oprogramowanie.

Jak wykorzystać aparat Olympus jako kamerę internetową?

Żeby skorzystać z aparatów Olympus jako kamery internetowej należy:

  1. Pobrać i zainstalować oprogramowanie OM-D Webcam Beta.
  2. Podłączyć aparat do komputera za pośrednictwem kabla USB.
  3. Włączyć aparat i ustawić na nim odpowiedni tryb pracy podłączenia do komputera.
  4. Uruchomić aplikację do przeprowadzania wideorozmów, a z dostępnych źródeł obrazu wybrać OM-D Webcam Beta.

3 kamery, 8 mikrofonów, czyli Zoom prezentuje urządzenie Zoom for home

Konieczny dźwięk z zewnętrznego źródła

Niestety na chwilę obecną oprogramowanie nie pozwala na przekazywanie dźwięku z aparatu. Konieczne jest wykorzystanie do tego zewnętrznego urządzenia, bądź mikrofonu wbudowanego w laptopa.

Źródło: Olympus