To jak to z tymi stockami jest? Osobiście uważam, że jak ze wszystkim – i do stocków potrzebny jest zdrowy rozsądek. Jeśli przesadzi się z częstotliwością publikowania niemal identycznych zdjęć, to szybko się one odbiorcy znudzą.
Co jednak ważne jest subtelna różnica między serwisami oferującymi komercyjne zdjęcia, a tymi które oferują je za darmo. Te pierwsze biją swoim brakiem naturalności, przesadnie idealnym światłem, dając całości efekt laboratoryjnej estetyki. Takie zdjęcia idealnie nadają się do drukowanego magazynu, w którym nic prócz zdjęć nie znajdziemy.
Wysyp darmowych stocków, to świetna wiadomość, bo zdjęcia które tam znajdziemy są na całe szczęście pozbawione wspomnianej estetyki. Więcej w nich mniej udanych kadrów, z gorszym światłem i gorszym balansem bieli, jednak dzięki temu są one naturalne i przyjemne w odbiorze. Pisaliśmy już na DailyWeb wielokrotnie o wszelkich serwisach z których korzystamy. Moim faworytem jest chociażby StockSnap.io, czy omawiany przez Łukasza – Passel. Co najciekawsze na rynku darmowych stocków znajdziemy też rodzime produkcje, chociażby KaboomPics.com, którą prowadzi Karolina (wywiad z nią znajdziecie tutaj). W moich zakładkach pomimo sporej rotacji, aktualnie znajdują się stałe pozycje takie jak chociażby
Dziś na testy trafiły kolejne serwisy, które pojawiają się jak grzyby po deszczu. Nie ukrywam, że często nie mogę znaleźć tematycznego zdjęcia. To najczęściej jednak problem metatagów dodanych zdjęć, dlatego też chętnie sprawdzę poniższe serwisy i Was także zachęcam. Od początku
Pexels
Całkiem przyzwoita baza ponad 3000 pozycji. Wedle zapewnień twórców, co tydzień do bazy dodawana jest niemal kolejna setka darmowych pozycji.
Gratisography
Wprawdzie baza niewielka, ale wszystko zupełnie autorskie i naprawdę wysokiej jakości. Jak zapewnia twórca, żadnych praw autorskich, totalna samowolka. Jedyne czego brakuje, to wyszukiwarka, ale przy tak niewielkiej bazie sam podział na kategorie powinien wystarczyć.
Picography
Kolejny serwis, który w zasadzie nie wyróżnia się na tle konkurencji, no może prócz przyjemnie zaprojektowanej podstrony ze zdjęciem.
Negative Space
Prócz Pexels, to właśnie co do tego żywię największe nadzieje. Spora baza, wysoka jakość zdjęć i stały przyrost, chyba się polubimy.
Designers Pics
Nazwa może i ambitna, gorzej nieco z bazą. Warto jednak mieć w zakładkach ze względu na autorskie materiały, które zwyczajnie mogą się podobać.
To już ostatnia z propozycji. Szczególnie intensywnie będę się przyglądał Pexels i Negative Space, gdyż to właśnie one wyglądają najlepiej w całej stawce. Pamiętajcie, tylko nie przesadzajcie z popularnymi zdjęciami, bo szybko wszyscy je znienawidzimy.