Skąd właściwie zaopatrywać się w naprawdę dobrej jakości zdjęcia? Oczywiście odpowiedź jest dość prosta – darmowe stocki zdjęć, których ostatnio w sieci wyrosło jak grzybów po deszczu. Wynika to z pewnością z prostego faktu, że sprzęt dobrej jakości sprzęt fotograficzny jest dostępny na wyciągniecie ręki. Co ważne i ten słabszy robi także dobrej jakości zdjęcia, więc ot tak z samo z siebie wyszło, że każdy z lustrzanką jest profesjonalnym fotografem.

Całość tego oklepanego zjawiska, ma jednak także pozytywną stronę, czego wynikiem są podobne stocki. Prezentowałem swego czasu w Webowym Miszmaszu, jedną z interesujących propozycji, która nosi nazwę  All The Free Stocks. Nie jest to serwis ze zdjęciami do pobrania za darmo, lecz agregator wszystkich darmowych stocków. Fajna sprawa, wszystko w jednej lokalizacji. Włączając jednak marudzenie, to większość serwisów posiada raptem kilkadziesiąt zdjęć, a człowiek rozleniwiony chciałby bazę jak w komercyjnych odpowiednikach. Poza tym, brakuje wyszukiwarki po wszystkich serwisach.

CC0 – Osoba, która opatrzyła utwór tym oświadczeniem, przekazała go do domeny publicznej, zrzekając się wykonywania wszelkich praw do utworu wynikających z prawa autorskiego, włączając w to wszelkie prawa powiązane i prawa pokrewne, w zakresie dozwolonym przez prawo, na obszarze całego świata.

W głowie się poprzewracało, koniec tego, bo chyba znalazłem serwis, który jest odpowiedzią na wszelkie zdjęciowe odpowiedzi. Nosi nazwę StockSnap.io i wygląda na to, że zaprzyjaźnimy się na dłużej. Ilość zdjęć znajdująca się w serwisie nie jest może tak wielka jak w przypadku komercyjnych stocków, jednak co ważne baza przez twórców jest systematycznie powiększana o kolejne propozycje. Wszystkie fotografie oparte są o licencję Creative Commons – CC0, a to doskonała wiadomość, dla nas darmozjadów, nie chcących płacić za zdjęcia.  Zdjęcia możecie wyszukać dedykowaną wyszukiwarką, która sprawdza się poprawnie. Wyniki możecie sortować względem zainteresowania czy ilością pobrań.

Darmowe zdjęcia stockowe – lista

Przy moich testach wygląda, że niczego w serwisie nie brakuje. Gdyby jednak okazało się, że chcecie zasilić bazę własnymi zdjęciami, to za pomocą odpowiedniego formularza możecie to zrobić. To w ramach idei, że biorąc coś, oddajecie coś od siebie, do czego zachęcam. Ja również moje setki GB zdjęć, które się uzbierały przez te ponad 10 lat pasji fotograficznej, będę musiał zrewidować i podzielić się ze światem. Gdybym miał jednak na koniec marudzić, to w serwisie brakuje mi jeszcze darmowych grafik wektorowych, no ale jak dają palec, to i całą rękę by się chciało.