Na dailyweb od jakiegoś czasu zdarza mi się używać fotek z serwisu kaboompics. Jest to stock prowadzony przez naszą rodaczkę – Karolinę. Prawie codziennie można tam znaleźć jakieś nowe fotki. Wszelkie zasoby są prima classe (to z włoskiego ;)).

Udało mi się wyciągnąć od Karoliny trochę jej czasu i poprosić ją o odpowiedź na kilka moich pytań. Zapraszam na krótki wywiadzik:

Łukasz: Z racji, że nie wszyscy czytelnicy Dailyweb.pl mogą Cię kojarzyć, mogłabyś się w kilku słowach im przedstawić?

Karolina: No i to jest najtrudniejsze pytanie.

Ł: Początki są zawsze trudne, ale o tym na pewno nam w późniejszej części opowiesz, śmiało!

K: Dwa lata temu w Łodzi skończyłam Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną / Specjalizacja PR, ale odkąd pamiętam wiedziałam, że będę robić coś innego i tak jak przypuszczałam los pchnął mnie w stronę fotografii. Jednakże od kilku lat moje życie zawodowe opiera się na projektowaniu graficznym, które jest moją drugą pasją tuż po foto. Od roku pielęgnuję mój największy projekt – Kaboompics, i od kilku miesięcy jest moim głównym zajęciem. Jest to serwis z darmowymi zdjęciami, z których można korzystać na zasadach licencji Creative Commons Zero. Wszystkie zdjęcia wykonuję sama i jest ich już około tysiąca. Nawiązałam również stałą współpracę z bloggerkami wnętrzarskimi, których projekty wspieram graficznie oraz fotograficznie.

Ł: Super! Wiele się już z Twojej pierwszej odpowiedzi dowiedziałem. Nurtuje mnie jedno zasadnicze pytanie – po co? Dlaczego tak silnie angażujesz się w Kaboompics? Powiedziałaś pasja – ale czy przez rok nie wypaliłaś się? Około tysiąca to daje jakieś 3 zdjęcia na dzień – wbrew pozorom sporo. Dlaczego to robisz? Pytam, bo sam już nie raz próbowałem się – nazwijmy to zmusić – do robienia chociaż jednej fotki dziennie i wiem jakie to trudne. Pytam bo może podpatrzę sposób na motywowanie samego siebie :)

K: Po co? Chyba, jak każdy chcę mieć swój własny biznes, coś co sama zbudowałam i nad czym mogę mieć kontrolę. Coś samodzielnego, z czego mogę być dumna. Rok dla startup’u, to chyba bardzo mało więc o wypaleniu nie ma mowy. Bywają takie momenty, kiedy tracę motywację, mam ochotę rzucić to i pójść do pracy, gdzie po 8h wychodzę i tyle. Teraz już za daleko zaszłam, aby rezygnować. Zdjęć nie robię codziennie, bo z moim brakiem systematyczności, to by absolutnie nie wypaliło. Fotografuję nieregularnie. Czasem wpada mi pomysł na zdjęcie, więc wstaję od komputera i działam. Innym razem robię zdjęcia podczas jakiegoś spaceru, wyjazdu ale również zdarzają się też zaplanowane sesje zdjęciowe. Często na Kaboompics pojawiają się zdjęcia z eventów podczas których robię fotorelacje. Takimi ulubionymi przeze mnie imprezami są festiwale designu, gdzie jest mnóstwo niesamowitych tekstur, przedmiotów, sytuacji. Na mojej stronie można spotkać zdjęcia z Gdynia Design Days i Łódź Design Festival. Moim problemem nie jest robienie zdjęć, bo to uwielbiam, ale dodawanie ich potem na Kaboompics – nie mogę zdecydować się, które wybrać.

Ł: Dużo zapału w Tobie. Podziwiam i trzymam kciuki aby dalej tak szło. Wspomniałaś o robieniu zdjęć na festiwalach designu – pełno niecodziennych kadrów można złapać, ale raczej tam całej scenerii w kadrze nie możesz sobie dostosować. Ciekawi mnie jednak czy zdarzają Ci się wyjścia na wspomniane spacery z pełnym „rynsztunkiem” i pomysłem w głowie. Wyjścia w celu poszukania tego odpowiedniego kadru. I tak przy okazji tego pytania: Jak długo zajmuje Ci ułożenie takiego nieładu?

kaboompics.com_Top view of black and white typography sentences

K: Najbardziej lubię fotografować sytuacje nieustawiane, więc takie festiwale lub eventy są dla mnie bardzo przyjemne. Kiedyś próbowałam swoich sił w fotografii portretowej i fashion (choć do fashion było temu daleko) i właśnie ustawianie modelek było dla mnie największą męką. Z układaniem przedmiotów do zdjęć jest nieco łatwiej, ale dalej nie jest to dla mnie prosta sprawa. Przeważnie sama muszę się z tym uporać, ale czasem mam ten luksus i pomagają mi koleżanki, jak w przypadku akurat tego zdjęcia. Moim zdaniem najwięcej problemów sprawia zaaranżowanie właśnie takiego kontrolowanego nieładu, ponieważ naturalność jest bardzo trudno odtworzyć.

Takie wyjścia z pełnym plecakiem fotograficznym zazwyczaj kończą się porażką. Mam nawet taką teorię, że jak zabieram ze sobą statyw, to z całą pewnością nie przyda mi się i nie będzie udanych zdjęć. Im bardziej planuję i układam sobie w głowie, co i jak ma wyglądać, tym gorsze efekty.

Ł: Prawie ćwierć miliona pobrań Twoich zdjęć, gratulacje, powiedz nam jakie to uczucie napotkać gdzieś w sieci swoje dzieła?  Jakie masz plany na przyszłość kaboompics (o ile możesz je zdradzić)?

K: Dziękuję. Cieszę się za każdym razem kiedy widzę, że ktoś użył mojego zdjęcia. Nawet często to śledzę, bo daje mi to poczucie, że moja praca nie idzie na marne. Całkiem przyjemne uczucie zobaczyć swoje zdjęcia w serwisie CNN, Cosmopolitan. BuzzFeed, Onet, NaTemat albo na łamach innych gigantów. Jednak najbardziej cieszy mnie, kiedy moje fotografie trafiają w miejsca, gdzie są starannie selekcjonowane, np. Pexels. Bardzo cieszyłam się, kiedy o Kaboompics wspomniał TheNextWeb, Medium.

Jeśli chodzi o plany związane z Kaboompics, to po pierwsze nowa strona. Będzie nieco bardziej rozbudowana, wzbogacona o nowe funkcjonalności, zaawansowaną wyszukiwarkę i może…blog. Moim priorytetem jest łatwość w wyszukiwaniu zdjęć i proste pobieranie, bez zbędnych ceregieli albo zakładania konta. Nie ukrywam, że moim celem jest również zmonetyzowanie serwisu, ale z całą pewnością zdjęcia będą darmowe. Nie będzie żadnych opłat lub abonamentów premium. Mam jeszcze kilka innych planów, ale ciągle się zmieniają.

Ł: Mam jeszcze jedno pytanie na koniec naszego szybkiego wywiadu. Jakiego sprzętu używasz?

K: Mój podstawowy zestaw to Canon 6d, Sigma 85mm/f.14, Sigma 35mm /f1.4. Reszta sporadycznie; blenda, Canon 50mm/f1.8, konwerter m42 + Pentacon 50mm / f1.8 i Jupiter-37A 135mm / f3.5. Oprogramowanie Lightroom.

Ł: Dziękuję Ci bardzo za udzielenie odpowiedzi na pytania i podzielenie się wiedzą oraz planami z Czytelnikami DailyWeb. Od siebie dodam, że jeśli rozważasz odpalanie nowej witryny to może… a jakże! WordPress przyjdzie z pomocą :) Polecam Ci naszą serię konkursów z Template Monsterem – mają ogromną bazę szablonów więc może i znajdziesz coś dla siebie. Dość autopromocji. Jeszcze raz dziękuję i życzę powodzenia od całej ekipy dailyweb. Zapewniam, że z chęcią dalej będziemy wykorzystywać owoce Twojej ambitnej pracy, życzymy wielu dobrych kadrów bez statywu i milionów pobrań!

K: Dziękuję za chęć przeprowadzenia ze mną wywiadu :) Bardzo się cieszę i mam nadzieję, że będę robić coraz lepsze zdjęcia. Dzięki!

 

Dość niespotykana sytuacja :) Zapraszam was do korzystania z kaboompics i pobierania zdjęć Karoliny za darmo:) Niech ma jeszcze więcej motywacji!