Zdecydowałeś, że Twoja strona będzie na WordPressie, masz już domenę, hosting i zainstalowanego WordPressa? Z tego poradnika dowiesz się jak wykonać w nim podstawowe, pierwsze czynności, dzięki którym Twoja strona nabierze kształtu.

Nie masz jeszcze hostingu? Zamów go 30% taniej w LH.pl

Decydując się na WordPressa, potrzebujesz hostingu, czyli miejsca na pliki Twojej strony. Pora więc podjąć decyzję i wybrać hosting, z którego będziesz zadowolony. 

Sprawdź ofertę LH.pl, w ramach której możesz zarejestrować hosting pod WordPress o 30% taniej z kodem rabatowym DAILY30. Dowiedz się jak skorzystać z kodu promocyjnego.


lh

Od czego zacząć, gdy WordPress jest już zainstalowany?

Gdy strona została utworzona, możesz teraz nią zarządzać. Z pewnością zechcesz ustawić wszystkie opcje, zmienić jej wygląd i dodać własne treści. Oto kilka porad odnośnie motywów, wtyczek i czynności, które warto wykonać po zainstalowaniu WordPressa. Pomogą Ci one postawić pierwsze kroki, zapoznać się z najważniejszymi funkcjami i zapamiętać, w których miejscach szukać konkretnych opcji w panelu administratora.

Dodawaj wpisy i strony

Własne treści możesz dodać w zakładkach “Strony” oraz “Wpisy”. Ten pierwszy typ treści to klasyczne, statyczne podstrony (np. “O mnie”, “Kontakt”). “Wpisy” z kolei nic innego jak posty do sekcji bloga.

Strona główna. Statyczna czy wpisy?

W WordPressie możesz wybrać, czy po wejściu na stronę mają się wyświetlać od razu wszystkie najnowsze wpisy, czy też konkretna strona statyczna, którą zbudowaliśmy. Można to dostosować w ustawieniach, w zakładce “Ustawienia > Czytanie”.

Dodawanie treści – zapoznaj się z blokami w Gutenbergu

Gutenberg to nazwa edytora wizualnego w WordPressie. Edytor umożliwia tworzenie treści (wpisów lub stron) w bardzo prosty i intuicyjny sposób – za pomocą bloków.

Każdy blok Gutenberga odpowiada za inny fragment treści. W bibliotece bloków znajdziesz blok akapit, galeria, obrazek, okładka, przycisk, tabela i wiele innych. Na instrukcji video zobaczysz, jak w prosty sposób za pomocą bloków możesz stworzyć atrakcyjne treści. 

Ustaw przyjazne adresy URL

Odnośniki do wpisów na blogu powinny mieć odpowiednią strukturę i zawierać np. nazwę wpisu lub najważniejsze słowa kluczowe. Schemat konstrukcji adresów URL możesz wybrać w sekcji “Ustawienia > Bezpośrednie odnośniki”.

Stwórz menu

Gdy utworzysz już kilka podstron, z pewnością zechcesz skonfigurować menu główne. To możesz zrobić w zakładce “Wygląd > Menu”. Tworząc menu, należy nadać mu dowolną nazwę, wybrać strony, a także miejsce, w którym ma się wyświetlać w motywie (główne menu zazwyczaj oznaczone jest jako “Primary”).

Wybierz motyw

Za wygląd odpowiadają motywy. Przejdź do zakładki “Wygląd > Motywy”. W tym miejscu możesz przeglądać zainstalowane motywy, przełączać je, a także instalować nowe (przycisk “Dodaj nowy”). Wszystkie motywy dostępne w repozytorium WordPressa są bezpłatne (aczkolwiek mogą mieć dodatkowe opcje, które są dostępne tylko w opcjonalnych wersjach płatnych). Każdy motyw można zainstalować jednym kliknięciem myszy. Wybierz motyw, który najbardziej spełnia Twoje wymagania – ma jak najwięcej funkcji, które są potrzebne na Twojej stronie. Zanim zainstalujesz go w WordPressie sprawdź kiedy ostatnio był aktualizowany. Wybierz motyw, który jest stale rozwijany przez twórców, motyw nieaktualizowany od kilkunastu miesięcy nie będzie dobrym wyborem. Na początku będziesz testować wiele motywów i jest to całkowicie normalne. Gdy już jednak zdecydujesz się na jakiś konkretny, usuń te, z których nie korzystasz. Pamiętaj, że każdy zainstalowany motyw to dodatkowa porcja kodu do Twojego WordPressa. A im mniej dodatków tym lepiej i bezpieczniej.

Ustaw logo i dostosuj motyw

Ustawienia motywu znajdziesz w zakładce “Wygląd > Dostosuj”. Dostępne tu opcje pozwalają zmienić ustawienia motywu, czyli np. zmodyfikować sposób wyświetlania wpisów i podstron, spersonalizować kolorystykę, wybrać inne fonty itp. Zakres opcji jest zależny od tego, co udostępnił twórca motywu. W sekcji “Tożsamość witryny” możesz ustawić logo, ikonę (favicon), a także upewnić się, że wpisana jest prawidłowa nazwa i opis strony.

Wtyczki

Za dodatkowe funkcje, których być może zabraknie Ci w WordPressie, odpowiadają wtyczki. Te możesz zainstalować, przechodząc do zakładki “Wtyczki > Dodaj nową”. Dostępne w tym miejscu wtyczki rozszerzają funkcjonalność WordPressa i można ją pobrać za darmo. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z nimi – wiele rzeczy da się zrobić bez użycia wtyczek, co jest rozwiązaniem zalecanym, gdyż ich nadmiar może spowolnić witrynę. Zanim zainstalujesz wtyczkę zastanów się czy naprawdę jej potrzebujesz? Wybieraj tylko te dodatki, które są aktualne i nie mają zbyt wielu funkcji.

Unikaj wtyczek do bezpieczeństwa, gdyż one tylko pozornie zadbają o ten aspekt, często jednocześnie narażając Twoją witrynę na większe niebezpieczeństwo. Nie instaluj także wtyczek do rozbudowanych galerii, sliderów ani innych dodatków, które działają na zasadzie page builderów. Im bardziej skomplikowana wtyczka, tym więcej kodu, tym dłużej ładuje się strona i tym bardziej jest ona narażona na infekcje.

Strona gotowa? Włącz z powrotem indeksowanie witryny

Po ukończeniu prac nad stroną upewnij się, że nie blokujesz już możliwości indeksowania witryny przez Google. Przejdź do “Ustawienia > Czytanie” i odznacz w tym miejscu pole “Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny”. Zapisz zmiany.

WordPress od podstaw – to wcale nie musi być takie trudne!

Samodzielne postawienie strony na WordPressie może wydawać się “zielonym” osobom nieco skomplikowane, jednak wykonując uważnie poszczególne kroki przekonasz się, że wcale nie jest to trudne. Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci w postawieniu pierwszych kroków w świecie WordPressa i zachęci do kontynuowania przygody z własną stroną internetową.


Artykuł sponsorowany, przygotowany przez markę LH.pl