Zdecydowałeś, że Twoja strona będzie na WordPressie, ale nie wiesz jeszcze, jak się za to zabrać? Z tego poradnika dowiesz się, jak zainstalować WordPressa i zacząć budowanie swojej strony WWW.

Gdy wiesz już, o czym pamiętać, decydując się na WordPressa, to kolejnym krokiem jest przekucie tej wiedzy na praktykę. O ile sama obsługa gotowego WordPressa nie jest zbyt trudna, o tyle pierwsze kroki związane z instalacją i konfiguracją mogą sprawić początkującym użytkownikom problemy. Musisz też w końcu podjąć decyzję, jaki hosting pod WordPress wybrać. Postaram się pomóc Ci w tym wszystkim, abyś mógł jak najszybciej zacząć przygotowywać swoją stronę na WordPressie.

Wybierz domenę, czyli swój adres w sieci

Pierwszą rzeczą, której potrzebujesz, by zacząć, jest domena. Tu masz dwie możliwości. Jeśli póki co planujesz tylko zapoznać się z WordPressem, to możesz skorzystać z domeny roboczej/serwerowej. Wykupując hosting, powinieneś otrzymać roboczy adres domeny. W LH.pl ma on konstrukcję: serwerXXXX.lh.pl. Adres roboczy będzie wystarczający na etapie budowania strony WWW.

Zdecydowanie lepiej jednak od razu zacząć pracę na właściwym adresie – zaoszczędzisz sobie pracy związanej z późniejszą zmianą adresu na nowy. Domenę możesz wykupić u dowolnego usługodawcy, jednak ja zalecam zakup domeny u tego samego usługodawcy, u którego zakupiony został hosting. Dzięki temu nie będzie konieczności zmiany tzw. adresów DNS. Domena od razu będzie widoczna w panelu klienta i można ją błyskawicznie wskazać na swój serwer.

Wybierz hosting pod WordPressa

Wybór hostingu pod WordPressa to trudne zadanie, szczególnie dla osób początkujących. Jest to jednak wybór bardzo ważny, decydujący o prędkości strony WWW w przyszłości, a także stabilności jej działania.
O jakich cechach hostingu musisz pamiętać przy jego wyborze? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych wskazówek, na co zwrócić uwagę, przeglądając propozycję hostingu na stronie usługodawcy.

Pojemność dyskowa

Przy wyborze pojemności pamiętaj o tym, że często jest to całkowita pojemność, którą wykorzystasz nie tylko na potrzeby plików strony internetowej, ale również na konta pocztowe. Weź pod uwagę charakter strony (np. ilość zdjęć lub udostępnionych do pobrania plików), a także to, ile potrzebujesz miejsca na pocztę.

Transfer lub inne ograniczenia

W zależności od usługodawcy pakiety hostingowe mogą posiadać mniej lub bardziej restrykcyjne ograniczenia. Mogą to być np. limity ilości baz danych, skrzynek pocztowych czy miesięcznego transferu (danych, jakie użytkownik może odebrać ze strony przy jej otwieraniu). Zwróć na to uwagę, biorąc pod uwagę swoje potrzeby (ilość stron, ilość skrzynek e-mail).

Dostępne wersje PHP

Wersja PHP ustawiona na serwerze jest w stanie znacząco wpłynąć na działanie strony i szybkość jej ładowania. Przy wyborze hostingu postaw na usługodawcę, który udostępnia na serwerach najnowszą wersję. Aktualna wersja PHP to 7.4.

Certyfikat SSL

Posiadanie certyfikatu SSL zwiększa bezpieczeństwo połączenia między przeglądarką odwiedzającego a serwerem strony. Przesyłane dane są szyfrowane, co jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy użytkownik przekazuje nam dane. Zwiększa to też zaufanie. Jeśli nie chcesz dopłacać za SSL, wybierz hosting, który oferuje darmowe certyfikaty Let’s Encrypt.

Backup, czyli kopia zapasowa

Wybierz hostingodawcę, który wykona dla Ciebie codzienną kopię zapasową i przechowa ją przez co najmniej 14 dni bezpłatnie. Jeżeli podczas aktualizacji lub innych prac na stronie coś pójdzie nie tak – skorzystasz z kopii i przywrócisz wygląd strony sprzed zmian.

Support

Zanim zdecydujesz się na zakup hostingu sprawdź, jakiego rodzaju wsparcie techniczne oferuje Ci hostingodawca. Czy dostępna jest infolinia, pod którą możesz zgłosić problem techniczny? Czy możesz porozmawiać z usługodawcą na livechacie lub napisać zgłoszenie mailowe? Im więcej form komunikacji udostępnia hostingodawca – tym lepiej.

Warto sprawdzić także, czy hostingodawca pomoże Ci jeżeli spotka Cię awaria np. w niedzielę lub święto.

Jeżeli mimo sprawdzenia tych informacji nadal nie jesteś przekonany, chwyć za telefon i zadzwoń do hostingodawcy. Zadaj kilka pytań, poproś o wyjaśnienie jakiejś kwestii. W ten sposób sprawdzisz:

 • jak szybko możesz dodzwonić się do usługodawcy
 • czy support jest skory do pomocy
 • czy konsultanci cierpliwie odpowiadają na Twoje pytania.

Potrzebujesz więcej porad odnośnie wyboru hostingu pod WordPressa? Koniecznie zajrzyj na bloga i zapoznaj się z testami hostingów popularnych dostawców.

Nie masz jeszcze hostingu? Wykorzystaj w LH.pl kod rabatowy i kup hosting 30% taniej

Warto sprawdzić ofertę LH.pl, w ramach której możesz zarejestrować hosting pod WordPress o 30% taniej z kodem rabatowym DAILY30.

lh

Rekomendowany pakiet Kiwi spełnia wszystkie cechy hostingu dobrze zoptymalizowanego pod WordPress. Oferuje optymalną dla większości pojemność dysku i nie ogranicza użytkownika sztucznymi limitami transferu czy ilości baz danych. Użytkownik ma dostęp do najnowszej wersji PHP, a także możliwość wygenerowania darmowego certyfikatu SSL (Let’s Encrypt).

WordPress od podstaw w 4 prostych krokach

Jeśli posiadasz już hosting i domenę, czas przystąpić do dzieła:

1. Połącz domenę z hostingiem

Zanim przejdziesz do instalacji WordPressa, musisz połączyć domenę z hostingiem. Jeżeli obie usługi kupiłeś w tej samej firmie, wystarczy, że dodasz domenę do serwera, czyli połączysz nazwę swojej strony WWW z miejscem, w którym będą znajdowały się pliki WordPressa.
W LH.pl łączenie domeny z hostingiem polega na dodaniu domeny do DNS serwera. Wykonasz to w panelu klienta, w zakładce Serwery i Domeny w DNS.

Jeżeli zdecydowałeś się na tworzenie WordPressa pod domeną roboczą/serwerową, nie musisz wykonywać tego kroku. Domena robocza jest automatycznie skonfigurowana na serwerze.

Jeżeli natomiast kupiłeś domenę i hosting w dwóch różnych firmach, prócz dodania domeny do serwera musisz także ustawić jej rekordy DNS tak, by domena wskazywała na Twój hosting.
Rekordy DNS, które musisz wprowadzić przy domenie, otrzymasz np. od supportu hostingu lub znajdziesz tę informację na dziale pomocy (FAQ) hostingodawcy.

2. Stwórz bazę danych MySQL pod WordPressa

Baza danych jest potrzebna, gdyż to w niej WordPress przechowuje informacje o naszej stronie, a także jej zawartość (np. treść wpisów). Proces tworzenia bazy może wyglądać różnie w zależności od hostingodawcy – wynika to z różnic w zastosowanym oprogramowaniu do obsługi panelu klienta. Ja pokażę to na przykładzie hostingu w LH.pl.

Zaloguj się do swojego panelu klienta w LH.pl, a następnie wybierz sekcję “Twoje serwery”. Wyświetli się ekran zarządzania serwerem. Z menu bocznego wybierz zakładkę “Bazy MySQL”.
Wyświetli się ekran zarządzania bazami danych. W sekcji “Dodaj bazę danych:” masz możliwość utworzenia nowej bazy. W pierwszej kolejności wpisz hasło do bazy danych (pamiętaj by było skomplikowane), a następnie nadaj bazie nazwę. Na końcu procesu kliknij “Dodaj bazę”. Po utworzeniu bazy danych wyświetli się ona na liście w panelu.
Przy instalacji WordPressa konieczne będzie podanie danych dostępowych do bazy danych, więc tymczasowo zapisz je sobie w wygodnym miejscu (chociażby w Notatniku).

3. Pobierz WordPressa na swój komputer

Pora przejść do najważniejszego, czyli do samego WordPressa. Musisz pobrać WordPressa, wypakować go tymczasowo na dysk, a następnie przy użyciu dowolnego klienta FTP (np. FileZilla Client) skopiować jego pliki na swój serwer. Najnowszą wersję WordPressa możesz pobrać z oficjalnej strony:
Pobierz WordPressa

4. Wypakuj WordPressa i skopiuj go na serwer FTP

Wypakuj zawartość pliku ZIP w dowolne miejsce na dysku. Otrzymasz folder “wordpress”, w którym znajdują się wszystkie właściwe foldery oraz pliki WordPressa. Teraz trzeba to przekopiować na serwer FTP. Możesz w tym celu skorzystać z programu FileZilla.
Uruchom FileZilla, a następnie na górnym pasku skonfiguruj szybkie połączenie z serwerem FTP. Dane do połączenia znajdziesz w wiadomości e-mail, która została wysłana do Ciebie po wykupieniu hostingu. Potrzebujesz następujących danych:

 • Serwer: adres serwera FTP (host)
 • Nazwa użytkownika: login do konta FTP
 • Hasło: hasło do konta FTP

Po nawiązaniu połączenia wyświetli się zawartość serwera FTP. Pliki należy kopiować do folderu public_html. Jeśli nie planujesz instalacji więcej niż jednej strony na swoim serwerze, to możesz teraz przekopiować pliki i foldery WordPressa bezpośrednio do folderu public_html. Jeżeli jednak planujesz instalację kilku stron na jednym hostingu, to umieść pliki WordPressa w osobnym podkatalogu.
Pamiętaj o tym, że domena musi wskazywać w odpowiednie miejsce – jeśli WordPressa umieścisz w podkatalogu “wordpress”, to tam musisz wskazać też domenę w panelu klienta. Jeśli WordPressa umieścisz bezpośrednio w głównym katalogu (public_html), to wystarczy, że domena wskazuje na główny folder serwera.

WordPress od podstaw – ręczna instalacja na swoim hostingu

Gdy baza danych jest gotowa, a pliki WordPressa znajdują się na serwerze, możesz przejść do instalacji. Tę możesz wywołać, wpisując adres swojej strony w oknie przeglądarki.

Pojawi się instalator WordPressa. Kliknij przycisk “Zaczynamy!”. W następnym kroku konieczne jest podanie danych do połączenia się z bazą danych:

 • Nazwa bazy danych: wpisz tę nazwę, która została ustawiona przy tworzeniu bazy w panelu klienta
 • Nazwa użytkownika: zazwyczaj taka sama, jak nazwa bazy danych (chyba że Twój hosting umożliwia Ci utworzenie unikatowego loginu)
 • Hasło: hasło dostępowe do bazy danych, ustanowione przy tworzeniu bazy
 • Adres serwera bazy danych: pozostaw domyślną wartość localhost, chyba że Twój hostingodawca wyraźnie zaznaczył, aby wpisać inny adres
 • Prefiks tabeli: określa prefiks, od którego będą się zaczynać wpisy WordPressa w bazie danych, możesz pozostawić wartość domyślną lub wpisać własną nazwę.

Po przejściu dalej i zaakceptowaniu danych możesz wprowadzić nazwę strony oraz ustawić dane do logowania administratora.

Możesz w tym miejscu zaznaczyć także opcję wyłączenia indeksowania witryny w Google (“Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny”). Warto zaznaczyć tę opcję na czas budowania witryny. Po ukończeniu prac nad stroną możesz wyłączyć blokadę indeksowania w ustawieniach strony.

Gdy wypełnisz już wszystko i zaakceptujesz, WordPress zostanie zainstalowany. Od teraz podstawowa wersja WordPressa jest gotowa do użytku i czeka na wypełnienie ją Twoimi treściami.

Podsumowanie

Jak widzisz, samodzielna instalacja WordPressa od podstaw wcale nie musi być trudna. Nie trzeba korzystać z autoinstalatora – wystarczy uważnie przejść przez wyżej opisane kroki, aby samemu zainstalować najnowszą, czystą wersję WordPressa bez zbędnych dodatków. Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci w zainstalowaniu WordPressa i zachęci do kontynuowania przygody z własną stroną internetową.


Ten obszerny artykuł jest sponsorowany, przygotowany skrupulatnie przez LH.pl