9.03.2020 9:07 | Aktualizacja: 20.02.2023 17:39

Strona na WordPressie, co musisz wiedzieć?

WordPress jest najczęściej polecanym rozwiązaniem dla osób chcących stworzyć swoją pierwszą stronę internetową. Jednak decydując się na ten krok, warto pamiętać o kilku rzeczach, które często są pomijane przez początkujących właścicieli stron internetowych.

wordpress

WordPress to system zarządzania treścią, który pozwala stosunkowo łatwo stworzyć dobrze wyglądającą stronę internetową z funkcjonalnym panelem do edycji treści. Gdy zabraknie nam pomysłu na wygląd witryny lub umiejętności na dodanie brakujących funkcji, do dyspozycji mamy ogromne repozytorium darmowych motywów oraz wtyczek, rozszerzających działanie WordPressa.

Niestety, wielu początkujących posiadaczy WordPressa ignoruje ważne aspekty pracy z tym narzędziem lub popełnia podstawowe błędy. Strona na WordPressie to nie tylko same ułatwienia. Jest też wiele rzeczy, których trzeba być świadomym.

Zatem, decydując się na stronę na WordPressie, pamiętaj o tym, że…

WordPress.com i WordPress.org to dwie różne rzeczy

Wielu początkujących użytkowników nie zdaje sobie z tego sprawy, ale z WordPressa można korzystać na dwa sposoby: w ramach usługi (typu Blogger czy Wix) lub w ramach własnej instalacji bez ograniczeń.

WordPress.com to usługa, w ramach której możesz stworzyć stronę na WordPressie bez konieczności samodzielnej instalacji na własnym hostingu. Po rejestracji konta na stronie WordPress.com wybierasz nazwę bloga i otrzymujesz gotową instalację w domenie „twojanazwa.wordpress.com.”. Usługa ta nie daje jednak dostępu do plików i oferuje ograniczone możliwości edycji witryny, zwłaszcza w darmowej wersji (reklamy na stronie, brak możliwości instalacji wtyczek, brak opcji dodania własnej domeny). Dopiero wyższe, płatne miesięcznie plany subskrypcji odblokowują funkcję mapowania własnej domeny czy instalacji wtyczek.

WordPress.org to z kolei strona, z której możesz za darmo pobrać pakiet instalacyjny WordPressa i zainstalować go na swoim hostingu. Brak tu jakichkolwiek ograniczeń, mikropłatności czy też pakietów abonamentowych – wszystkie funkcje WordPressa są dla Ciebie dostępne za darmo, łącznie z dostępem do tysięcy darmowych motywów i wtyczek. Stronę utrzymujesz na swoim hostingu, przez co masz pełen dostęp do wszystkich plików oraz bazy danych. To rozwiązanie właściwe dla osób, które chcą zacząć przygodę z WordPressem z pełnym dostępem do wszystkich plików i bez sztucznych ograniczeń.

Czego potrzebujesz do budowy strony na WordPress.org?

  • własnej domeny (adresu strony)
  • hostingu (serwera) na pliki WordPressa

Hosting pod WordPressa ma znaczenie – jak go prawidłowo wybrać?

Decydując się na własną instalację, należy wybrać odpowiedni hosting pod WordPressa. Owszem, na szybkość działania strony ma wpływ jej optymalizacja, ale nie bez znaczenia jest też serwer, na którym jest ona umieszczona. Nawet najlepiej zoptymalizowana strona może działać wolno, gdy hosting nie daje rady.

Oto kilka najważniejszych cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze hostingu pod WordPressa:

Opinie

Zanim zapoznasz się dokładniej z ofertą danego usługodawcy, sprawdź opinie na temat oferowanych przez niego usług. Żaden opis na stronie usługodawcy nie odda tak dobrze jakości oferowanych przez niego usług jak recenzje prawdziwych użytkowników.

Limity

Porównując oferty hostingu, zwróć uwagę na ilość dostępnej przestrzeni, gdyż obejmuje ona nie tylko pliki strony, ale również pocztę. Zwróć też uwagę na to, czy hosting nie wprowadza limitu miesięcznego transferu oraz innych ograniczeń (np. liczby skrzynek lub zainstalowanych stron WWW).

Wydajność

Sprawdź testy, recenzje i opinie pod kątem wydajności hostingu. Zwróć uwagę na to, gdzie strony ładują się najszybciej i który hosting osiąga najniższą wartość TTFB. To wartość, która przedstawia czas reakcji serwera na zapytanie użytkownika (próbę wywołania strony) i w dużej mierze zależy od jakości hostingu. Im niższy czas TTFB, tym strona szybciej reaguje. Celuj także w hosting, który oferuje najnowszą wersję PHP na serwerze (aktualnie PHP 7.4).

Wsparcie

Wybierz hosting, który wspiera swoich użytkowników, zwłaszcza jeśli jesteś początkujący. Owszem, hostingodawca nie powie Ci, jak zmodyfikować motyw lub dodać nową funkcję do strony, gdyż są to zadania związane z tworzeniem, a nie utrzymywaniem witryn. Dobry hostingodawca będzie jednak służył pomocą np. przy instalacji WordPressa, przy wykrywaniu infekcji czy rozwiązywaniu problemów z wydajnością strony.

itcrowd

Kopie zapasowe

Decydując się na WordPressa, warto zadbać o to, aby zawsze mieć pod ręką aktualną kopię zapasową swojej strony. Jeśli w wyniku aktualizacji motywu lub wtyczek coś na Twojej stronie przestanie działać, to zawsze możesz przywrócić kopię zapasową. Kluczowe znaczenie ma to w przypadku infekcji wirusowych – kopia zapasowa zapewni Ci możliwość przywrócenia strony na wypadek szkodliwego działania osób trzecich.

Oprócz własnych kopii zapasowych warto mieć też dostęp do backupów tworzonych przez usługodawcę. Wybierz takiego usługodawcę, który tworzy cykliczne kopie zapasowe Twojej witryny i pozwala je w dowolnej chwili przywrócić. Zwróć też uwagę na to, do ilu ostatnich kopii zapasowych masz dostęp. W LH.pl użytkownik ma dostęp do codziennych kopii zapasowych plików strony oraz bazy danych z ostatnich 14 dni.

Więcej na temat wyboru hostingu dowiesz się z artykułu, jak wybrać hosting pod WordPress.

Zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy LH.pl, która oferuje szybki hosting pod WordPress. Hosting LH.pl został wielokrotnie wyłoniony jako zwycięzca w testach szybkości ładowania stron stworzonych na WordPressie, spełnia wszystkie powyższe rekomendacje, a także cieszy się uznaniem wśród użytkowników.

Odbierz kod rabatowy na hosting w LH.pl i zacznij przygodę z WordPressem

Wykorzystaj kod rabatowy w LH.pl:DAILY30

Wykorzystując go przy zamawianiu hostingu, otrzymasz 30% zniżki! Kod promocyjny w LH.pl – dowiedz się więcej.

WordPress to nie jest rozwiązanie typu „zrób i zapomnij”

Pamiętaj, że WordPress wymaga stałej uwagi. Jeśli planujesz stworzyć prostą stronę internetową, na której tylko raz wprowadzisz dane, a potem zostawisz ją bez nadzoru, to zastanów się, czy na pewno chcesz wykorzystywać do tego WordPressa. Konieczne jest dbanie o częste aktualizacje zarówno samego WordPressa, jak i wykorzystywanych wtyczek oraz motywów. Zignorowanie aktualizacji jakichkolwiek komponentów WordPressa może narazić Twoją stronę na niebezpieczeństwo.

Wynika to z popularności WordPressa. Luki we wtyczkach lub przestarzałych wersjach WordPressa są często wykorzystywane i mogą pozwolić niepowołanym osobom na nieautoryzowany dostęp do Twojej strony, a co za tym idzie na zmianę lub usunięcie całej treści.

Pamiętaj zatem o tym, że decydując się na WordPressa, należy dbać o to, aby utrzymywać go w najnowszej wersji. Aktualizacje WordPressa, motywu oraz zainstalowanych wtyczek można wywołać z poziomu panelu administracyjnego i nie zajmuje to dużo czasu, jednak jest to coś, o czym trzeba – po prostu – pamiętać. Niestety, wielokrotnie użytkownicy o tym zapominają.

Co za dużo, to niezdrowo. Nie przesadzaj z wtyczkami do WordPressa!

WordPress pozwała łatwo rozbudować stronę o nowe funkcje za pomocą wtyczek. Potrzebujesz systemu rezerwacji? Jest do tego wtyczka. Chcesz zintegrować statystyki Google Analytics? Znajdziesz do tego masę wtyczek. Potrzebujesz na stronie funkcji galerii z albumami? Nie starczy Ci życia, aby przetestować wszystkie wtyczki do galerii fotograficznych. Korzystając z WordPressa i przeglądając dostępne wtyczki, można poczuć się jak dziecko w sklepie ze słodyczami – gdzie nie spojrzeć, tam masa rzeczy, które chce się mieć.

Trzeba jednak pamiętać, że każda dodana wtyczka to dodatkowy kod generowany na naszej stronie. Nadmiar wtyczek może spowalniać stronę, a nawet narażać ją na niebezpieczeństwo (np. wtedy, gdy nie aktualizujemy ich na bieżąco). Zanim zainstalujesz wtyczkę, sprawdź, czy nie ma innego rozwiązania – statystyki Google Analytics można zintegrować, doklejając fragment kodu do plików motywu, bez konieczności użycia wtyczki. W ten sam sposób można dodać wiele innych funkcji, unikając konieczności instalacji dodatków, które mogą spowolnić stronę.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższe porady pomogły Ci przygotować się do założenia strony na WordPressie. Jak widzisz, WordPress wymaga nieco więcej uwagi niż zwykła witryna napisana w czystym HTML/CSS. Nie są to jednak rzeczy, które miałyby zniechęcić Cię do wybrania tego narzędzia. Pamiętaj o tym, że WordPressa trzeba regularnie aktualizować i zadbać o to, aby nie zapchać go zbyt dużą ilością wtyczek – to dwa najpopularniejsze błędy początkujących.

Decydując się na WordPressa, warto też przyjrzeć się bliżej kwestii hostingu. Nawet dobrze zoptymalizowana strona może mieć problem z osiągnięciem swojego pełnego potencjału, gdy znajduje się na serwerze, który ją spowalnia. Wybierz hosting pod WordPressa, który zapewni Ci stabilne i szybkie działanie strony WWW. Pamiętaj, że możesz wykorzystać w LH.pl kod rabatowy, który obniży kwotę wybranego hostingu o 30%.


Błażej Starosta

Asystent ds. marketingu w LH.pl, prywatnie posiadający wieloletnie doświadczenie w tworzeniu stron WWW opartych na WordPress i PrestaShop. Stara się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technologicznymi. Uwielbia dzielić się swoją wiedzą, zawsze chętnie pomoże rozwikłać problemy.


Artykuł sponsorowany, stworzony przez LH.pl