Koronawirus. Kwarantanna, narastająca liczba zakażonych, zamknięte granice, powroty do kraju, szpital i lekarze, którzy ciągle pochłonięci są pracą w ciężkich warunkach. Mogłabym dalej mnożyć wszelkie skojarzenia z pandemią, które powodują, że nasze myśli ogarnia panika. Niektórzy ludzie myślą, że czeka nas wizja świata postapokaliptycznego, ale czy na pewno jest to słuszne?
Inżynierowie z Urbicum 3D Printing stworzyli projekt respiratora. Wszystko to z pomocą wykorzystania technologii druku 3D. VentilAid, czyli urządzenie ostatniej szansy, można wykonać z lokalnych, prostych zasobów, a cały koszt produkcji ma nie przekraczać kwoty 200 złotych. Twórcy koncepcji, Mateusz Jankowski i Szymon Chrupczalski pracowali nad nią zaledwie 2 dni.
Druk 3d w walce z koronawirusem
Obecnie gotowa jest pierwsza wersja urządzenia. Autorzy jednak proszą o wsparcie ekspertów, którzy pomogą im w pracy nad dalszym rozwojem ich dzieła. Liczą na pomoc lekarzy anestezjologów, techników szpitalnych i inżynierów od druku 3D.
Wizjonerzy jednak nie spoczywają i ciągle pracują nad drugą wersją urządzenia, która składałaby się z jeszcze bardziej prostszych komponentów oraz posiadałaby większą niezależność w doborze zasilania.
Nie jest to pierwsza inicjatywa, w której my, rodacy potrafimy się zmobilizować w tych trudnych chwilach. Wcześniej, firma Agata Meble przekazała milion złotych na zakup potrzebnych środków medycznych i środków zabezpieczenia sanitarnego.
W poniedziałek ruszyła akcja produkcji środków ochrony osobistej dla szpitali, która została zapoczątkowana przez Igora Klaję- prezesa firmy OCTF i właściciela marki 4F.
Fundacja Jurka Owsiaka także postanowiła wesprzeć finansowo i materialnie walkę z pandemią. Łącznie przeznaczyła 20 mln złotych na działania przeciwko wirusowi. Fundacja przekazała także 50 tys. indywidualnych pakietów medycznych oraz zakupiła analizator dla łódzkiego laboratorium.
Grarantanna – pomysł Ministerstwa na siedzenie w domu: sesje RPG i Minecraft
Razem możemy zdziałać wiele. Jeżeli wśród Was znajdują się osoby, które mają wiedzę w zakresie anestezjologii czy druku 3D, to warto, aby przekazać im informację o takim projekcie. Świadomi sytuacji we Włoszech czy Hiszpanii, gdzie brakuje respiratorów dla osób, które z powodu koronawirusa nie są w stanie normalnie funkcjonować chcemy uniknąć podobnych sytuacji w naszym kraju.
Strona projektu: www.ventilaid.org
Autorką artykułu jest Zuzanna Maj.