Westworld nie został przedłużony na kolejny sezon. Został również usunięty z biblioteki HBO MAX. Decyzja ta była głośno krytykowana przez fanów seriali. Casey Bloys przybywa z opinią, broniącą podjęte kroki.
Casey Bloys, prezes i dyrektor generalny HBO i HBO MAX twierdzi, że to w zasadzie miły prezent dla widzów. Usunięcie serialu Westworld to taki plan, aby zbadać kanały FAST i zaobserwować jak widzowie będą na nie reagować. Ze słów biznesmena wynika, że ludzie są chętni na bezpłatne kanały z reklamami. Czy to zwiastun nowej ery streamingów, czy to zwykłe tłumaczenia, broniące podjętej, kontrowersyjnej decyzji, która ma dla mnie podłoże tylko i wyłącznie czysto finansowe? Prezes w wywiadzie dla Variety opowiedział o nowym planie biznesowym HBO.
Casey Bloys, prezes i dyrektor generalny HBO i HBO MAX twierdzi, że usunięcie Westworld to spojrzenie w kierunku fanów bezpłatnych serwisów
Myślę, że ludzie czasami zapominają, że znaczna większość populacji nie chce płacić za usługę przesyłania strumieniowego, nie tylko tutaj, ale na arenie międzynarodowej. W ten sam sposób, w jaki Netflix był zupełnie nową rzeczą, my rzucimy kilka programów i wystawimy je nowej publiczności i zobaczmy czy ma to sens. Myślę, że musisz zanurzyć palec u nogi i zobaczyć, co tam jest. Nie mam pojęcia, czy FAST będzie wielkim biznesem. Ale wiem, że niektórzy ludzie nie chcą płacić i nie mają nic przeciwko wyświetlaniu reklam. To potencjalnie bardzo duża publiczność. Właśnie tego próbujemy.
I ja nie jestem do końca przekonany, czy te słowa są szczere. Kanały FAST to powrót do telewizji, od której publiczność raczej odchodzi. Jestem tego najlepszym przykładem. Wykupuje subskrypcje w danym streamingu, uiszczam co miesiąc pewną opłatę, aby czerpać z biblioteki na maksymalnym poziomie. Owszem – włączę czasem telewizję (1 z 10 to nadal top teleturniej), ale jednocześnie mam wykupiony dostęp do wielu streamingów, aby nie przerywać sobie ważnego seansu reklamami lekarstw na niestrawność czy nowej marki perfum. Serio – wolę zapłacić te parę złotych miesięcznie, aby film, trzymającego w napięciu nie był przeplatany niepotrzebnymi materiałami reklamowymi.
Westworld i jego usunięcie z biblioteki to nie pierwsza kontrowersyjna decyzja HBO
David Zaslav i cały sztab HBO podejmował ostatnio wiele złych decyzji, więc trudno mi uwierzyć w te słowa, że to wszystko jest planem, mającym zjednać sobie publiczność. Wykupując dostęp do danego serwisu, oczekuje, że oryginalne produkcje będą dostępne cały czas. Płacąc 20-30 zł/miesiąc chciałbym mieć wejście do pełnej biblioteki. Rozumiem tytuły na licencji, które wędrują między platformami, ale anulowanie seriali na kolejne sezony, usuwanie z serwisu i migracja na kanały FAST, to w moim mniemaniu decyzja totalnie biznesowa.
Czysty zysk – widzowie oglądają film czy serial, dochód z reklam jest większy, a przez brak możliwości między wyborem opcji z dodatkowymi materiałami czy bez, fani danej produkcji są zmuszeni do seansu z przerywnikami z lokowaniem produktu. Casey Bloys zaznacza co prawda, że nie jest pewny, czy kanały FAST będą wielkim biznesem i jesteśmy uczestnikami testów na żywym organizmie. I tutaj pojawia się pytanie – czy faktycznie dyrektor mydli nam oczy, czy statystyki są słuszne, czy to po prostu kolejna faza pozyskiwania coraz większej sumy pieniędzy przez HBO i Discovery?
Kanały FAST zapoczątkują nową erę streamingów?
Westworld nie było jedyną skasowana produkcją. Pod nóż poszły takie seriale jak Wychowane przez wilki i Nierealne. Nie mówiąc o zutylizowanym, całym oddziałe europejskim, czy wywaleniu do kosza – w zasadzie już nakręconej Batgirl. Niestety wszystkie te ruchy, mające na celu zaoszczędzenie pieniędzy nie budują dobrej marki HBO, a wręcz przeciwnie. Twierdzenie, że widzowie pragną reklam, przy bezpłatnym serwisie są dla mnie mało przekonujące. W takim razie – kiedy czeka nas likwidacja platformy streamingowej i uruchomienie samych kanałów FAST? Jeśli plan się spełni, to czeka nas taka przyszłość, a raczej powrót do przeszłości. Jestem bardzo przeciwny takiej strategii i podejrzewam, że nie jestem jedyny.