W odcinku „zerowym” opisałem założenia tej serii, przyjrzałem się rynkowi rozwiązań smart home oraz wybrałem środowisko, w ramach którego będę chciał zbudować swoje smart mieszkanie.
Dokonałem także wyboru huba, który posłuży mi do zbudowania systemu smart home w moim mieszkaniu. Hubem tym jest Aqara Gateway Hub, którego recenzję właśnie czytasz.
Opakowanie i zawartość
Gateway Hub przychodzi do nas w niewielkim lakierowanym kartoniku. Całość utrzymano w biało-niebieskiej kolorystyce, natomiast z przodu widnieje zdjęcie sprzętu. Po opakowaniu nie widać, że to jeden z najtańszych sprzętów w tej kategorii.
W opakowaniu, poza samym hubem znajdziesz krótką instrukcję i mały liścik od teamu Aqary. To ostatnie widziałem już u innych producentów, jednak zawsze traktuję jako bardzo miły gest. Instrukcja przygotowana została w językach angielskim, chińskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim i rosyjskim. Jak widzicie, nie ma tutaj polskiego, jednak ja kupowałem swój Hub w polskim sklepie (bo zależało mi na europejskiej wtyczce, a nie na przejściówce) i na pudełku miałem qr code odsyłający do instrukcji przygotowanej przez polskiego dystrybutora. Bez problemu instrukcję w naszym języku znajdziesz także w internecie. Na instrukcji znalazło się także miejsce na naklejkę, pozwalającą połączyć huba z Apple HomeKit.
wygląd i wykonanie
Jeżeli chodzi o wygląd, to Aqara Hub, w przeciwieństwie do jego następcy M2 czy huba od Xiaomi, jest urządzeniem w formie wtyczki, wkładanej do kontaktu. To rozwiązanie ma swoich przeciwników i zwolenników. Mnie to nie przeszkadza, a wręcz udało mi się znaleźć dla niego idealne miejsce. Nie mam zastrzeżeń także do wyglądu urządzenia, które Red Dot Design Award raczej nie dostanie, ale nie trzeba go wstydliwie chować w mieszkaniu.
Jeżeli chodzi o jakość wykonania, to zdecydowanie nie ma się do czego przyczepić. Plastik jest dobrej jakości, a wszystkie elementy spasowano bardzo dobrze. Nic nie trzaska, nic nie skrzypi.
Funkcje dodatkowe huba
Poza samą funkcją huba Aqara Gateway Hub posiada także wbudowane diody led RGBW, dzięki czemu może pełnić funkcję lampki nocnej. Hub posiada również wbudowany głośnik, jednak wykorzystasz go jedynie jako dźwięk alarmu (wybór z kilku różnych dźwięków) czy odgłos powiązany z danym czujnikiem (czujnik wstrząsu można na przykład wykorzystać jako wywołanie dzwonka, gdy ktoś puka do drzwi). Nie może on służyć do puszczania muzyki czy słuchania radia, a szkoda.
Aplikacja i konfiguracja
Do obsługi smart home od Aqary służy aplikacja Aqara Home, którą znajdziecie zarówno w Appstore, jak i googlowskim sklepie Play. Po instalacji aplikacji Aqara Home zakładamy konto, podając lokalizację. I tu uwaga – jest to lokalizacja serwerów, a nie naszych urządzeń. Zanim dokonacie tego wyboru, sprawdźcie, czy wszystkie urządzenia, które macie bądź chcecie zakupić, działać będą w Europie. Ja o tym zapomniałem i okazało się, że czujnik ruchu stworzono z myślą o rynku chińskim. Zmiana serwerów wiąże się niestety z ustawianiem wszystkiego od nowa. Pomijając kwestie bezpieczeństwa, chińskie serwery obsługują dużo więcej urządzeń, ale potrafią trochę zamulać. Na szczęście tylko w przypadku konfiguracji, nie już samego używania systemu. Jeżeli nie pasuje Wam aplikacja Aqara Home, bądź macie jakieś czujniki Xiaomi, to wszystkie urządzenia spod marki Aqara działają także w aplikacji Mi Home.
Aqara Home posiada wiele opcji konfiguracji. Tworzyć możemy pokoje, a także sceny. Aplikacja pozwala na tworzenie scenariuszy automatyzacji. Mogą być one dość skomplikowane. U mnie w mieszkaniu na przykład zapala się lampka nocna w łazience na 3 minuty i 17 sekund, gdy czujnik ruchu wykryje ruch, a w pomieszczeniu jest poniżej 50 luxów, a wszystko to w godzinach 22-8. Aplikacja posiada trzy opcje zabezpieczeń – gdy jesteśmy w domu, gdy z niego wychodzimy i alarm nocny. Każdy z nich można dowolnie modyfikować. Poza nimi funkcjonuje też 24 x 7 alarm system. Jak sama nazwa wskazuje, jest to system, który czuwa całą dobę i można do niego podpiąć, chociażby czujnik zalania, gazu czy dymu.
Łączenie z HomeKit
Funkcją, na której mi zależało przy wyborze huba było połączenie z applowskim HomeKit. Hub od Aqary posiada tę możliwość, a samo połączenie jest bardzo łatwe. Przy dodaniu huba do aplikacji Aqara Home na iOS aplikacja sama proponuje połączenie z HomeKit, które odbywa się poprzez zeskanowanie znajdującego się na instrukcji kodu QR. W aplikacji HomeKit mamy widoczne wszystkie czujniki i akcesoria podpięte do huba, jednak by korzystać z niektórych z nich, bądź ustawiać automatyzację z poziomu HomeKit, potrzebujemy skonfigurowanego centrum akcesoriów domowych, co w możemy zrobić w iPadzie, Apple TV czy HomePodzie.
Obsługiwane protokoły
Poszczególne urządzenia smart home mogą się łączyć z innymi za pomocą WiFi, Zigbee, IR czy Bluetootha. Aqara Gateway Hub łączy się z peryferiami jedynie za pomocą protokołu Zigbee, w wersji 2.0. Kupić można również ten hub w wersji Aqara M1S, który posiada Zigbee w wersji 3.0, do którego można podłączyć nie 32, a aż 128 urządzeń. W moim małym mieszkaniu to, co oferuje wersja 2.0, w zupełności wystarczy. Świadomie też zrezygnowałem z wyboru bramki posiadającej Bluetootha, jednak Wam polecam sprawdzić, czy czujniki bądź peryferia, których chcecie używać, nie potrzebują innego protokołu.
To tyle, jeżeli chodzi o Aqara Gateway Hub. Po kilku dniach użytkowania myślę, że jego zakup to był dobry wybór. Zwłaszcza że udało mi się kupić go w promocji, za niecałe 150 złotych. Jeżeli masz jakieś uwagi albo pytania, to zapraszam do sekcji komentarzy.