JavaScript? Szczerze to był moment, że liczyłem że ten skryptowy język programowania zginie śmiercią naturalną wraz z rozwojem technologii przeglądarkowych. Niestety gdy JS po cichutku konał wtem z odsieczą pojawiła się biblioteka jQuery, która dodała sił witalnych dla JS na taką skalę, że nie ma teraz życia bez tego rozwiązania. Tak wyglądało to w moim odczuciu, jeśli ktoś zapytałby o zdanie w sprawie JS.

O ile nauka podstaw samego PHP nie sprawiała mi większych problemów i mogę uczciwe rzec, że z podstawami tej technologii nie mam problemów o tyle nie lubię, nie cierpię i nie znoszę JavaScript (nie mówię o pochodnych) i zawsze za wszelką cenę broniłem się przed jego przyswajaniem. Wydawał się on mniej logiczny, mniej kompromisowy niż PHP. Niemniej miałem epizod z kodowaniem w JS i siłą rzeczy musiałem podstawy przyswoić, nie było to trudne aż nadto, ale uprzedzenia i nastawienie mocno przeszkadzało. Czy umiem pisać w JS? Zdecydowanie nie, ale rozumiem podstawy i sposób działania, jakkolwiek to brzmi ;-)

Wszytko potoczyłoby się zdecydowanie inaczej gdybym natknął się na strone CodeCombat. Wykorzystuje ona doskonale ostatnio popularną grywalizację, czyli wg definicji z Wiki:

Grywalizacja lub gryfikacja lub gamifikacja (ang. gamification) – wykorzystanie mechaniki znanej np. z gier fabularnych i komputerowych, do modyfikowania zachowań ludzi w sytuacjach niebędących grami, w celu zwiększenia zaangażowania ludzi.

A tłumacząc dosłownie, to grając w z reguły prostą grę – w tym wypadku zdobywasz podstawy programowania w JavaScript :-) Jak to działa? Twórcy CodeCombat do Twojej dyspozycji oddają bohatera, którego musisz przemieszczać odpowiednimi poleceniami (this.moveDown(); etc) i np. atakować wrogów (this.attackNearbyEnemies();). Wszystko za pomocą konkretnych komend, która oczywiście są podpowiadane. Gra podzielona jest na poziomy z którego na koniec otrzymujesz informację czego się nauczyłeś. Wszystko w dokonałej, przystępnej formie.

codecombat

Okno w grze podzielone jest na dwie części, w jednej znajduje się warstwa wizualna z Twoim bohaterem i mapą a w drugiej miejsce na polecenia, które musisz wpisywać by wywołać konkretne zachowania Twojego bohatera. Poniżej oś czasu, za pomocą której przesuwasz czas, by sprawdzić czy polecenie przez Ciebie zostanie wykonane prawidłowo.

CodeCombat w sieci pojawiło się w tym roku i zapowiada się na hit dla osób, które chcą zacząć przygode z JavaScript. Za stworzeniem tego narzędzia stoją trzy osoby, które stworzyły wcześniej narzędzie w podobnej konwencji do nauki języka chińskiego. Cóż, chyba czas w końcu nadrobić zaległości związane z JS, gorąco polecam! :-)