Otrzymaliśmy oficjalne informacje o efektach współpracy Apple i Google, o której wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu.

Jak możemy przeczytać w oficjalnej informacji od Apple, firmy Apple i Google podjęły w ramach grupy roboczej Detecting Unwanted Location Trackers współpracę ukierunkowaną na opracowanie branżowego standardu umożliwiającego informowanie użytkowników systemów iOSAndroid o tym, że są nieświadomie śledzeni przy pomocy lokalizatora Bluetooth.https://dailyweb.pl/sledzenie-ludzi-airtagami-stanie-sie-nielegalne/

Jak zapewnia firma z Cupertino udostępniony standard ograniczy przypadki niewłaściwego użytkowania urządzeń, które powstały z myślą o łatwiejszym lokalizowaniu rzeczy osobistych. Dziś firma Apple udostępnia to rozwiązanie w systemie iOS 17.5, a Google wprowadza je do urządzeń z systemem Android 6.0 i nowszym.

Apple i Google ograniczą nadużycia związane z użyciem trackerów

AirTag

Dzięki nowej funkcji użytkownicy będą otrzymywać na swoje urządzenia powiadomienie „[Przedmiot] porusza się razem z Tobą” w przypadku wykrycia, że nieznany lokalizator Bluetooth przemieszcza się z nimi przez pewien czas. Powiadomienia będą wysyłane bez względu na platformę, z którą sparowano urządzenie. Jeśli użytkownik otrzyma na swoje urządzenie iOS takie powiadomienie, oznacza to, że wraz z nimi przemieszcza się AirTag, akcesorium korzystające z sieci Znajdź lub inny zgodny ze standardem branżowym lokalizator Bluetooth należące do innej osoby.

Może się zdarzyć, że powiadomienie będzie dotyczyło lokalizatora, który jest dołączony do pożyczonego przez użytkownika przedmiotu. W pozostałych sytuacjach będzie można wyświetlić na iPhonie identyfikator lokalizatora, odtworzyć na lokalizatorze dźwięk ułatwiający jego znalezienie lub uzyskać instrukcje ułatwiające jego wyłączenie. Producenci znaczników opartych na technologii Bluetooth, w tym Chipolo, eufy, Jio, Motorola i Pebblebee, zobowiązali się do tego, że w przyszłości ich znaczniki będą zgodne z udostępnianym standardem.

Śledzenie ludzi AirTagami stanie się nielegalne w Pensylwanii. W naszym kraju w praktyce już jest

Jak możemy przeczytać w komunikacie Apple, AirTag oraz akcesoria innych firm korzystające z sieci Znajdź były od samego początku opracowywane z myślą o wiodących w branży mechanizmach ochrony prywatności i bezpieczeństwa, a firma Apple pozostaje wierna swojemu zobowiązaniu na rzecz tworzenia innowacyjnych, dodatkowych rozwiązań służących ochronie klientów. Podjęta współpraca obejmuje różne ekosystemy i jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą wspieraną przez organizacje branżowe oferującą najlepsze praktyki i wytyczne dla producentów zamierzających wytwarzać zgodne ze standardem produkty. Firmy Apple i Google będą nadal pracować z organizacją Internet Engineering Task Force w ramach grupy roboczej Detecting Unwanted Location Trackers w celu rozwijania oficjalnego standardu branżowego dla tej technologii.

Google aktualizuje usługę Find My Device. Producenci zapowiadają wsparcie dla nowości

Powoli, choć konsekwentnie dziki zachód rynku lokalizatorów przestaje być dzikim zachodem. Współpraca Apple i Google dobitnie świadczy o tym, że firmy dostrzegły problem i chcą zrobić więcej dla ochrony prywatności i bezpieczeństwa swoich użytkowników.