Zacznij programować, mówili. Będzie fajnie mówili. Nie było (o czym za chwilę), ale jeśli Wy zastanawiacie się z jaką technologi rozpocząć naukę programowania, to mam dla Was coś, co może rozwiać kilka Waszych największych wątpliwości, tj. lista najbardziej pożądanych języków programowania na rynku.

Skończyłem swoje studia w momencie, kiedy przeglądarki dostały swoje 5 minut i okazało się, że mogą dawać ogromne możliwości. To był czas, kiedy zaczęły powstawać zaawansowane aplikacje webowe, które wypierały odpowiedniki desktopowe. To był idealny moment na to, by wskoczyć na rynek zawodowy i płynąć razem z falą. Tym bardziej, że od szkoły średniej miałem zajawkę na tworzenie stron, następnie ogólnie pojętą technologię webową, co w efekcie skłoniło mnie do obrania takiej właśnie ścieżki rozwoju. Miałem być programistą, chciałem być programistą.

Zanim zetknąłem się z C++, umiałem już coś w PHP i My/PostgreSQL, ale to były kompletnie inne światy. C++ był spartański, uporządkowany, ale bardzo trudny do opanowania, dawał więcej frajdy. Po powrocie do PHP odetchnąłem z ulgą i pisałem swoje własne skrypty, narzędzia, głównie na potrzeby swoich stron internetowych, ale nie zabrakło także narzędzia do rozliczania delegacji (stworzonego w ówczesnej firmie, w której pracowałem, bo koszmarnie mnie irytowało rozliczanie delegacji w formie papierowej, a było ich w miesiącu przynajmniej kilka). Była też z większych narzędzi praca inżynierska – e-dziennik nauczyciela, wówczas było tylko jedno tego typu rozwiązanie na rynku.

Jaki wybrać język na naukę programowania?

Po skończeniu studiów, a właściwie na ich finiszu złapałem prace w NASK. Mimo, że technologia miała być zupełnie inna od tego co znałem: TCL i JavaScript (którą znałem, ale nigdy się z nią nie polubiłem). Okazało się nagle, że pisanie kodu zawodowo, to nie jest taka frajda, jakiej oczekiwałem. To nie były własne projekty, własnym tempem, robienie tego, co miałem ochotę akurat robić. Nie sprawdziłem się, ale to było doskonałe doświadczenie, bo uświadomiłem sobie, że to nie praca dla mnie. Potrzebowałem większej dynamiki, pracy z klientem/człowiekiem. Poszedłem w świat wdrożeń, a ostatecznie zostałem największym wrogiem wszystkich programistów – Project Managerem.

To była najlepsza decyzja zawodowa i jestem cholernie szczęśliwy z tego gdzie jestem teraz, pracując z ludźmi z całego świata, przy wielomilionowych projektach, mając odpowiedzialność za całą część związaną z IT.

Tym długim wstępem, chciałem uświadomić, że bardzo często o karierze zawodowej potrafią decydować drobiazgi. To nie wszystko, znam wiele osób, które chcą próbować swoich sił w programowaniu, bo są tam pieniądze. Bardzo doceniam ludzi, którzy chcą zmienić coś w swoim życiu, ale pieniądze to niestety bardzo zła motywacja, bo do programowania, nie oszukujmy się, trzeba mieć jakieś predyspozycje.

Nie każdy będzie dobrym programistą.

Należy oczywiście jednak spróbować, posmakować, sprawdzić, a nuż okaże się, że nurt bliski programowania będzie strzałem w dziesiątkę i połączy dobre pieniądze z przyjemnością i satysfakcja z wykonywanej pracy. Trzymam za wszystkich Was, odważnych kciuki i spieszę z informacją, która może się okazać bardzo przydatna.

Oto najpopularniejsze języki programowania

Serwis Dev Jobs Scanner przygotował bardzo interesujący materiał, który pokazuje w sposób jasny, który język programowania/technologia cieszy się największym zainteresowaniem. Co kluczowe, to badanie zostało przeprowadzone nie na wyssanej z palca grupie odbiorców, a na podstawie 7 milionów ogłoszeń o prace na przestrzeni ostatniego roku.

Creatosaur – serwis, którego nie mogę przestać scrollować

Wyniki nie stanowią zaskoczenia, ale pewnie powstanie kilka roszad w Waszych głowach, na podstawie wyników. Okazuje się, że największym zainteresowaniem (w sumie bez zaskoczenia), cieszy się JavaScript/TypeScript. Dlaczego bez zaskoczenia? Bo to właśnie o tą technologię oparte są wszystkie popularne frameworki, używane na frontendzie aplikacji przeglądarkowych.

programowania
Zestawienie najpopularniejszych języków programowania ( źródło devjobsscanner.com)

Ponad 30% wszystkich ofert pracy właśnie dotyczyło JS. Na kolejnym miejscu w sumie też bez większego zaskoczenia znalazł się Python, który najpewniej wykorzystywany jest w świecie QA, co piąta oferta pracy dotyczyła właśnie tej technologii. Idąc dalej mamy popularną JAVE (nie cierpię! prawdziwa zmora na studiach ;) ), a poniżej, całkiem zaskakująco PHP, osiągając nieco ponad 7%.

Dlaczego w 2022 powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo w internecie?

Jeśli zamierzacie rozpocząć przygodę z programowaniem, to myślę, że taka ściąga może się przydać. Pewnie bez większego znaczenia jest to, że to oferty analizowane zza granicy, tym bardziej w dobie pracy zdalnej i faktu, że w Polsce nie brakuje tzw. back office’ów wielkich brandów.

Więcej informacji o badaniu znajdziecie na stronie projektu.