Mundial 2022 startuje już dziś, za parę godzin, a dokładnie o 17:00 polskiego czasu meczem otwarcia, jaki będzie spotkanie gospodarzy, czyli Kataru z Ekwadorem. Przyjrzyjmy się jakie ulepszenia zdobędzie system VAR, aby pomóc sędziom podczas rozgrywek.

Nowoczesna technologia nie jest zaskoczeniem na wydarzeniu o takiej wysokiej, międzynarodowej randze. Mundial w Katarze został już okrzyknięty najdroższymi Mistrzostwami Świata w historii, których koszt szacuje się na 220 mld dolarów! Dla porównania – na drugim miejscu będzie Brazylia z 2014 roku, wyceniona na 15 mld. Wiadomo – inflacja, nowe technologie to i tak jest to absurdalnie wielka kwota. Odstawmy na bok kontrowersje, związane z tegorocznym gospodarzem i skupmy się na samym sędziowaniu, a mianowicie na pomocy nowoczesnych urządzeń na czele z systemem VAR i pomocy specjalnej piłki.

VAR
fot. FIFA

VAR wykorzystywany na Mundialu 2022 w Katarze zostaje ulepszony o nową opcję

System VAR po raz pierwszy został użyty na poprzednim Mundialu w Rosji w 2018 roku. Tak w skrócie to wideoweryfikacja, pomagająca w niwelowanie błędów, popełnianych przez sędziów podczas meczu. Asystenci tego systemu pomocniczego sędziowie VAR obsługują to urządzenie z multimedialnego pojazdu o nazwie VOR i kiedy zajdzie potrzeba, wysyłają do liniowych żądanie o popełnionym przez nich błędzie. Mogą zobaczyć wizualizację powtórkową i podjąć ostateczną decyzję odnośnie paru sytuacji, związanych z uznaniem lub odrzuceniem:

  • strzelonej bramki
  • czerwonej lub żółtej kartki
  • rzutu karnego

System VAR podczas Mundialu w Katarze zostaje usprawniony o jeszcze jedną opcję jaką będzie uznanie lub odrzucenie spalonego. Spora zmiana, która z pewnością ułatwi rozwikłanie nie do końca jasnych sytuacji. FIFA w oficjalnym komunikacie chwaliła się po raz pierwszy użytym zmodyfikowanym VARem:

Nowa technologia wykorzystuje 12 dedykowanych kamer śledzących zamontowanych pod dachem stadionu do śledzenia piłki i do 29 punktów danych każdego zawodnika, 50 razy na sekundę, obliczających ich dokładną pozycję na boisku. 29 zebranych punktów danych obejmuje wszystkie kończyny i kończyny, które są istotne przy podejmowaniu decyzji spalonych.

VAR będzie współpracował ze specjalną mundialową piłką sensoryczną Ah Rihla

Ulepszony system VAR to nie wszystko. Kamery nie będą tylko umieszczony w elementach stadionu, ale również w samej oficjalnej piłce Mundialu 2022, której nadano nazwę Ah Rihla. Samo słówko Rihla wywodzi się z gatunku literatury arabskiej, jakim są relacje z podróży, wiec w zasadzie ma to wszystko sens. W środku okrągłego przedmiotu, kopanego przez zawodników zostanie umieszczony specjalny sensor, który będzie  przesyłał dane do sali operacyjnej 500 razy na sekundę, umożliwiając bardzo precyzyjne wykrycie punktu kopnięcia.

Dzięki sensorycznej piłce i modułowi sztucznej inteligencji system będzie w stanie opracować model 3D. Po automatycznym wysłaniu impulsu  o sytuacji spalonego informacja ta zostaje wysłana do VAR-u. Sędziowie podejmują decyzje czy system faktycznie się nie myli i jeśli zgadzają się z sugestią, to w zaledwie kilka sekund wysyłają żądanie do liniowych. Ci natomiast kiedy potwierdzą ostatecznie propozycję decyzji, generują wizualizację graficzną, przedstawiającą pozycję kończyn graczy w momencie zagrania piłki.  Całość zostanie wyświetlona na telebimach na stadionie, aby każdy kibic mógł dokładnie spojrzeć, co się wydarzyło na boisku. Mówi się, że ten system jest najdokładniejszym wsparciem dla sędziów.

VAR
fot. FIFA

Czy VAR znaczy więcej niż decyzje żywej jednostki?

VAR, jak widać, cały czas jest aktualizowany o nowe opcje i dąży do wyeliminowania błędów, popełnianych przez sędziów, czy pomagania im w podjęciu spornych decyzji. Te unowocześnione systemy brzmią na papierze jak idealne urządzenie, aby żaden kibic, komentatorzy czy eksperci w studio nie mieli żadnych wątpliwości, jeśli chodzi o podjęte lub też niepodjęte decyzje przez fachowców na boisku, którzy też nie są nieomylni. Model 3D wyświetlany na telebimach podczas spotkania to kreatywny sposób na podparcie wiarygodności VAR-u.

To również kolejny etap, w którym człowiek jest nieco spychany na dalszy plan. Oczywiście to liniowy podejmują ostateczną decyzję, ale ile czasu minie, kiedy na boisku zobaczymy zautomatyzowane jednostki zamiast istoty z krwi i kości. Może Skynet z Terminatora wjechał za bardzo, ale wprowadzanie automatyzacji i robotyzacji niesie za sobą rozmyślania na ten temat. Na razie jednak cieszmy się sportem i pomimo tego, że nie jestem fanem piłki nożnej, Mistrzostwa Świata zawsze wzbudzają we mnie zainteresowanie i chętnie pokibicuje pewnym krajom. Mundial 2022 stratuje dziś, a pierwszy mecz Polaków odbędzie się we wtorek – 22 listopada, a naszym rywalem będzie Meksyk. Ja przede wszystkim jestem ciekaw wizualizacji, jakie VAR oraz Ah Rihla wyśle na telebimy na stadionie.

Fifa 23- jak grać?