Wczoraj gruchnęła wiadomość, że z dystrybucji cyfrowej zniknęły wszystkie gry FIFA. 

FIFA to seria najpopularniejszych gier piłkarskich, tworzonych przez Kanadyjczyków z EA Sports. Pierwsza FIFA, w którą miałem okazję zagrać, to FIFA 98, w której oprócz rozgrywek na hali i możliwości gry myszą mogliśmy zagrać eliminacje do Mistrzostw Świata, które w 1998 roku rozgrywane były we Francji.

//dzisiaj na dailyweb

FIFA to jednak razie nazwa międzynarodowej federacji piłkarskiej, która uprzykrza organizuje rozgrywki piłkarskie na świecie. Nazwa FIFA znajdowała się przez lata w nazwie gry od elektroników na bazie licencji. W październiku 2021 New York Times ogłosił, że za przedłużenie licencji na następne cztery lata, FIFA zażądała od Electronic Arts miliarda dolarów. Mowa tu o nazwie i znaczku oficjalnej gry federacji, bo za licencje na nazwiska i wizerunki piłkarzy oraz lig i klubów płacono osobno.

Ostatecznie EA Sports postawiło na rozbrat z marką FIFA, a Federacja ogłosiła plany stworzenia własnej fify, z innym studiem. To ostatnie ba razie jest w fazie planów, jednak rozwód FIFA i Electronic Arts ma już swoje pierwsze dzieci. We wczesnym dostępie zadebiutowała już gra EA Sports FC 24, będąca następcą popularnej serii gier z nazwą światowej federacji. Ze sklepów zniknęły natomiast wszystkie gry spod szyldu FIFA.

fifa 23 screen 2 e1662053555833

FIFA znika z marketów

Wczoraj Internauci zaczęli donosić, że poprzednie odsłony gier FIFA zniknęły ze sklepów. Tak było zarówno na Steamie czy Epic Store, jak i w Play Station Store. W niektórych gry można było znaleźć, ale nie dało się ich kupić, w innych w ogóle zniknęły ze sklepu. 

FIFA już nie będzie FIFĄ?! EA Sports rozważa zmianę nazwy hitu!

Nie wiemy do końca, czy usunięcie gier z dystrybucji cyfrowej zostało wymuszone przez FIFA, czy to EA Sports na dwa dni przed premierą EA Sports FC postanowili odciąć się grubą kreską od poprzednika. Wskazówką może być jednak fakt, że w sklepach, w których można jeszcze znaleźć grę, wyświetla się informacja o jej wycofaniu ze względów licencyjnych. Co ciekawe FIFA 22 oraz FIFA 23 pozostają nadal dostępne w cyfrowej formie w ramach abonamentu EA Play.

Nie wiemy do końca, dlaczego wszystkie gry z serii FIFA zniknęły z cyfrowej dystrybucji. EA Sports raczej nie będzie za nimi płakać, bo za pasem nowa gra, na której elektronicy znów zarobią świetnie, nie mówiąc już o lootboksach, które są podstawą szalenie popularnego trybu Ultimate Team.