Wczorajsza konferencja WWDC 2024 nie zawiodła. Poznaliśmy naprawdę mnóstwo nowości, które w większości trafią do naszych urządzeń już jesienią. Łukasz już wczoraj instalował wersję deweloperskie systemu i pokazywał nam nowości na żywo.
Teraz chcielibyśmy zdradzić kilka smaczków, bo wszystkich zmian jest tak wiele, że chyba nie sposób ich wymienić. To trzeba zobaczyć właściwie samemu. Przykładowo sama aplikacja Zdjęcia, przeszła największą metamorfozę w swojej historii. Aplikacja Poczta zyskała niesamowite funkcje a ekran początkowy i ekran blokady odmieniono, tak by można było mu nadać osobistego charakteru.
Spróbujmy to jednak wszystko podsumować!
Ekran początkowy, ekran blokady i Centrum sterowania
To coś o czym pisał już Mateusz. System zyskał możliwość konfiguracji ekranu początkowego, ekranu blokady i Centrum sterowania. iOS 18 pozwoli układać aplikacje i widżety w wolnym obszarze ekranu początkowego — na przykład tak, by wyeksponować wybrany fragment tapety czy umieścić je bezpośrednio nad dockiem dla łatwego dostępu. Ikony można teraz zabarwić na dowolny kolor akcentu lub przyciemnić. Można je też powiększyć, aby łatwiej z nich korzystać.
Zmieniono również centrum sterowania. Teraz będzie ono zapewniać wygodniejszy dostęp do wielu czynności, z których korzystamy na co dzień. Posiadać będzie też więcej opcji i będzie bardziej elastyczne. Odświeżono też interfejs, który da dostęp do nowych grup funkcji, z których korzystamy najczęściej — odtwarzania mediów, sterowania inteligentnym domem lub łączności. Będzie można szybko się między nimi przełączyć. Nowością jest to, że teraz do Centrum sterowania, będzie można dodać kontrolki od zgodnym aplikacji. Np. sterowania samochodem, zamkiem do drzwi czy rejestrowania treści przeznaczonych do publikacji w mediach społecznościowych. Nowa galeria elementów sterujących pokazuje całą gamę dostępnych opcji. Użytkownicy mogą dostosować ich układ, w tym dopasować je do idealnego rozmiaru i utworzyć zupełnie nowy zestaw elementów.
Nowy system pozwoli nam zmieniać elementy sterujące u dołu ekranu blokady. Przykładowo można będzie wybrać w galerii elementy, których potrzebujemy lub usunąć te, których nie używamy. Za pomocą przycisku czynności w iPhonie 15 Pro użytkownicy mogą szybko wywołać dowolne elementy sterujące dostępne w galerii.
Ujednolicony widok, nowe kolekcje i personalizacja w aplikacji Zdjęcia
Apple przekonuje, że aplikacja Zdjęcia przeszła największą metamorfozę w historii, wszystko to by można było łatwo znaleźć odpowiednie materiały i przeżyć związane z nimi chwile jeszcze raz.
Uproszczony i pojedynczy widok pokazuje dobrze znany układ siatki, a nowe kolekcje pozwalają przeglądać fotografie według różnej tematyki bez konieczności porządkowania treści w albumy. Do tego kolekcje można przypiąć, żeby ulubione fotografie były wygodnie dostępne. Nowy widok karuzeli przedstawia najważniejsze informacje, które codziennie są aktualizowane, a także osoby, zwierzęta, miejsca i inne obiekty należące do ulubionych. Autoodtwarzanie treści w całej aplikacji sprawia, że biblioteki prezentują się znacznie ciekawiej, a minionymi chwilami można się cieszyć już w trakcie przeglądania. Biblioteka zdjęć każdego użytkownika jest wyjątkowa, dlatego aplikacja jest w wysokim stopniu konfigurowalna. Użytkownicy mogą porządkować kolekcje, przypinać je, żeby były łatwo dostępne, a także dodawać do widoku karuzeli najważniejsze dla nich treści.
Zaawansowane sposoby komunikacji w Wiadomościach
Aplikacja iMessage otrzymuje nowe efekty tekstowe, które urozmaicają konwersacje poprzez upiększanie liter, wyrazów, zdań lub emoji za pomocą dynamicznych animacji. Dzięki formatowaniu – na przykład pogrubieniu, podkreśleniu, kursywie czy przekreśleniu – łatwiej nadać wiadomości odpowiedni ton. Reakcje Tapback mogą obejmować różne emoji i naklejki, a zredagowana wiadomość może zostać wysłana o wybranej porze.
Aplikacja Wiadomości w iOS 18 wprowadzi protokół komunikacji RCS, o którym również sporo pisaliśmy. Będzie on przydatny w przypadku osób, które nie posługują się urządzeniami Apple.
System iOS 18 pozwala korzystać z aplikacji Wiadomości przez łącze satelitarne, gdy sieć komórkowa lub Wi‑Fi nie jest dostępna. Rozwiązanie to bazuje na tej samej przełomowej technologii co dotychczasowe funkcje satelitarne iPhone’a. Wiadomości w trybie satelitarnym automatycznie sugerują użytkownikom nawiązanie połączenia z najbliższym satelitą bezpośrednio z poziomu aplikacji Wiadomości, aby mogli wysyłać i odbierać komunikaty tekstowe, emoji i reakcje Tapback przez iMessage i SMS.
Dzięki Dynamic Island użytkownicy zawsze wiedzą, kiedy korzystają z łącza satelitarnego. Ponieważ aplikację iMessage stworzono z myślą o ochronie prywatności użytkowników, komunikaty przesyłane satelitarnie za jej pośrednictwem są w pełni szyfrowane.
Udoskonalenia w Poczcie
iOS 18 wprowadzi nowe sposoby zarządzania skrzynką odbiorczą. Wbudowany mechanizm będzie porządkował i sortował przychodzące wiadomości według grup:
- Primary (prywatne i pilne wiadomości e‑mail),
- Transactions (potwierdzenia zapłaty),
- Updates (wiadomości i powiadomienia z serwisów społecznościowych)
- Promotions (wiadomości reklamowe i zniżki).
Dostępny będzie też nowy widok-streszczenie, który połączy wszystkie ważne wiadomości biznesowe i pozwali szybko sprawdzić aktualne najważniejsze informacje.
Duże zmiany w Safari
Safari będzie oferowała jeszcze prostszy sposób znajdowania informacji w sieci. Dotyczy to funkcji Highlights i odmienionego trybu Reader. Przeglądarka wykorzysta technologię uczenia maszynowego, by przedstawić najważniejsze informacje ze stron. Będą to przykładowo podsumowania interesującego artykułu, czy wskazówki odnośnie lokalu, hotelu czy zabytku, który nas interesuje. Gdy będziemy czytać o jakimś artyście, możliwe będzie odtwarzanie jego utworów. Tryb Reader przeprojektowano tak, aby lektura artykułów upływała jeszcze przyjemniej i bez zbędnych elementów rozpraszających uwagę. Zadbają o to streszczenie oraz – w przypadku dłuższych tekstów – spis treści.
Nowa aplikacja Passwords
Wreszcie! Chciałoby się krzyknąć pęk kluczy, który zwierał nasze zapisane hasła, zadebiutował 25 lat temu. Niestety zaszycie tej funkcjonalności w ustawieniach nie czyniło je czasami trochę niewygodnym. Teraz na jego bazie stworzono osobną aplikację — oprócz informacji o hasłach i loginach, będzie ona również sugerowała hasła, informowała o hasłach łatwych do zgadnięcia lub złamania, a nawet powiadamiała o hasłach wykradzionych.
Nowe funkcje ochrony prywatności zwiększające kontrolę użytkowników
Nowości z zakresu bezpieczeństwa pozwolą zablokować dostęp do wybranych aplikacji. Przykładowo, aby otworzyć aplikację Zdjęcia, będziemy musieli zeskanować się przy użyciu FaceID lub kodu.
Kolejna nowość to zablokowane i ukryte aplikacje. To gwarancja poufności – na przykład nikt niepowołany nie zobaczy przypadkowo powiadomień ani treści ze wskazanych aplikacji. Użytkownicy mogą teraz zablokować aplikację, a żeby zyskać dodatkową ochronę prywatności – ukryć ją poprzez przeniesienie do zablokowanego i niewidocznego folderu z aplikacjami.
Po zablokowaniu lub ukryciu aplikacji treści takie jak wiadomości czy e‑maile z danej aplikacji nie dają się wyszukać ani nie są uwzględniane w powiadomieniach czy innych obszarach systemu. Ponadto ukrytych aplikacji nie widać na ekranie początkowym.
Apple Intelligence odmienia interakcje z iPhonem
Apple Intelligencce to AI i technologie na nim oparte. To właściwie system, który pozwala na nowe możliwości w zakresie komunikacji i usprawnieniach pisania. To całkiem nowe narzędzia w obrębie całego systemu. Można dzięki nim edagować, poprawiać i streszczać własny tekst niemal wszędzie, m.in. w Poczcie, Notatkach, Pages i aplikacjach innych firm.
System zyskał również nowe narzędzia, które uatrakcyjnią komunikację. Można będzie tworzyć zabawne obrazy za pomocą Image Playground w jednym z trzech stylów do wyboru: Animation (animacja), Illustration (ilustracja) lub Sketch (szkic). Funkcja Image Playground jest łatwa w użyciu, wbudowana w aplikacje takie jak Wiadomości i dostępna również w odrębnej aplikacji.
Wspomnienia w aplikacji Zdjęcia pozwalają tworzyć proste opisy, aby wygenerować nowe wizualne narracje. Apple Intelligence wybierze najbardziej pasujące do opisu zdjęcia i wideo, opracuje fabułę z rozdziałami opartymi na motywach wykrytych w fotografiach i połączy je w film o spójnej akcji. Co więcej, nowe narzędzie Clean Up potrafi rozpoznać i usunąć rozpraszające obiekty z tła zdjęcia, nie zmieniając przy tym wyglądu sfotografowanego obiektu.
Dzięki mocy Apple Intelligence funkcja Siri zrobiła duży postęp – teraz działa naturalniej niż kiedykolwiek i jeszcze lepiej uwzględnia kontekst i indywidualne potrzeby. Użytkownicy mogą pisać do Siri i w razie potrzeby swobodnie przełączać się między poleceniami głosowymi a pisemnymi.
Dodatkowe zmiany i udoskonalenia wprowadzone w systemie iOS 18:
- W aplikacji Mapy od Apple użytkownicy mogą przeglądać tysiące szlaków po parkach narodowych na terenie Stanów Zjednoczonych oraz łatwo wyznaczać własne trasy przejścia. Dostęp do nich będą mieli także offline. Użytkownicy Map mogą też zapisywać ulubione szlaki i własne trasy przejścia oraz miejsca w nowej sekcji Places Library, a każdą lokalizację opatrzyć własnymi notatkami.
- Tryb gry poprawia wrażenia płynące z rozgrywki za sprawą stabilniejszej liczby klatek, zwłaszcza podczas długich posiedzeń. Do tego znacząco zwiększa responsywność akcesoriów bezprzewodowych, takich jak słuchawki AirPods czy kontrolery do gier.
- Apple Pay daje użytkownikom nowe sposoby płacenia, w tym możliwość uiszczania opłat za pomocą zdobytych punktów lojalnościowych i uzyskiwania dostępu do rat z poziomu kwalifikujących się kart kredytowych lub debetowych. Funkcja Tap to Cash pozwala użytkownikom wysyłać i odbierać środki Apple Cash poprzez zbliżenie do siebie dwóch telefonów iPhone6. Możliwość przechowywania biletów w Portfelu Apple ułatwia życie fanom, ponieważ wszystkie niezbędne informacje o wydarzeniu – na przykład szczegóły dotyczące stadionu czy polecane playlisty Apple Music – mają teraz pod ręką7.
- Funkcja SharePlay w Apple Music pozwala jeszcze większej liczbie użytkowników jednocześnie sterować muzyką odtwarzaną z HomePoda, Apple TV czy głośnika Bluetooth. Wspólne słuchanie dostarcza więc jeszcze więcej frajdy.
- Ze słuchawek AirPods korzysta się jeszcze lepiej pod względem poczucia prywatności, wygody i osobistych doznań. To zasługa funkcji Siri Interactions, dzięki której użytkownicy AirPods Pro (2. generacji) mogą odpowiadać na komunikaty Siri poprzez delikatne skinięcie głową na tak lub potrząśnięcie na nie. Tryb Izolacja głosu jest teraz dostępny na AirPods Pro, aby dodatkowo poprawiać jakość rozmów. Głos rozmówcy słychać nawet przy wietrznych warunkach i w hałaśliwym otoczeniu. Udoskonalenia słuchawek AirPods przekładają się też na najmniejsze w historii Apple opóźnienia w bezprzewodowym przesyłaniu dźwięku w grach na urządzeniach mobilnych. Z kolei spersonalizowany dźwięk przestrzenny sprawia, że rozgrywka jest jeszcze bardziej wciągająca.
- Dzięki Math Notes formuły i równania wpisywane w aplikacji Notatki są rozwiązywane automatycznie już na etapie ich wprowadzania. Nowe sekcje, które można zwijać, i wyróżnienia uwydatniają to, co najważniejsze.
- Nowy widok informacji w aplikacji Dziennik pomaga użytkownikom śledzić cele dotyczące wpisów. Z kolei opcje przeszukiwania i sortowania wpisów sprawiają, że wspomnieniami można się cieszyć jeszcze łatwiej. Czas spędzony na prowadzeniu dziennika można zachować jako minuty uważności w aplikacji Zdrowie, a nastrój rejestrować bezpośrednio w Dzienniku. Dla użytkowników jest teraz dostępny widżet Dziennik, który pozwala szybko rozpocząć wpis z poziomu ekranu początkowego lub ekranu blokady. Nagrania dźwiękowe są automatycznie transkrybowane, a wpisy do dziennika można eksportować i drukować.
- Kalendarz jest jeszcze bardziej przydatny, ponieważ pokazuje wydarzenia i zadania z aplikacji Przypomnienia. Użytkownicy mogą tworzyć, edytować i oznaczać przypomnienia jako wykonane bezpośrednio w Kalendarzu, a zaktualizowany widok miesięczny pozwala jednym rzutem oka przejrzeć wydarzenia i zadania.
- Karta medyczna w aplikacji Zdrowie została przeprojektowana tak, by w sytuacji zagrożenia ratownicy mogli jeszcze łatwiej znaleźć najważniejsze informacje. Aplikacja Zdrowie pomaga użytkownikom lepiej zrozumieć ich dane w trakcie ciąży poprzez odpowiednie dostosowanie informacji i rekomendacje mające na celu odzwierciedlenie zmian w ciele i psychice.
- Funkcja Emergency SOS Live Video pozwala użytkownikom udzielić dodatkowych informacji poprzez transmisję wideo i przesłanie zarejestrowanych multimediów. Dyspozytorzy służb ratunkowych reagujący na wezwanie mogą zwrócić się z prośbą o przesłanie obrazu na żywo lub multimediów z aparatu użytkownika za pośrednictwem bezpiecznego połączenia. Ułatwi to i przyspieszy udzielanie pomocy.
- W aplikacji Dom pojawia się opcja zapewnienia dostępu gościnnego. Pozwala to m.in. łatwo przyznawać gościom uprawnienia do sterowania wybranymi akcesoriami inteligentnego domu czy ustawiać harmonogramy, zgodnie z którymi goście będą mieć dostęp do domu użytkownika. Funkcja bezdotykowego otwierania drzwi do domu wykorzystuje technologię ultraszerokopasmową, co pozwala użytkownikom błyskawicznie odblokowywać obsługiwane zamki, gdy tylko znajdą się w odległości ok. 1,8 m od drzwi. Bez wyjmowania kluczy z kieszeni czy torebki. Dzięki udogodnieniom wprowadzonym w kategorii Energii aplikacja Dom ułatwia kwalifikującym się użytkownikom uzyskiwanie dostępu do informacji o zużyciu prądu w domu, analizowaniu ich i podejmowaniu w ich sprawie lepiej przemyślanych decyzji.
- Zaktualizowane opcje dostępności obejmują m.in. wbudowaną w iPhone’a funkcję Eye Tracking pozwalającą sterować nim za pomocą ruchu oczu, funkcję Music Haptics zapewniającą głuchym i niedosłyszącym użytkownikom nowe sposoby doświadczania muzyki za pomocą znajdującego się w iPhonie sygnalizatora taktylnego, a także funkcję Vocal Shortcuts umożliwiającą wykonywanie zadań poprzez wygenerowanie specjalnego dźwięku.