W momencie, gdy hosting współdzielony ogranicza nasze możliwości rozwoju, stajemy przed odwiecznym pytaniem „co dalej”? Do dyspozycji mamy dużą inwestycję w postaci własnej serwerowni, własny serwer w komercyjnej serwerowni, albo coś w sam raz pomiędzy hostingiem a dedykowanym serwerem – VPS, czyli wirtualny serwer. Ile to kosztuje i czemu to może być świetne rozwiązanie? Zobaczmy na przykładzie oferty Sprint Data Center.

Choć podjęta przez nas decyzja o wyborze danego serwera czy hostingu, nie jest widoczna dla współpracowników czy klientów, może stać się naszą wizytówką i kluczem do sukcesu. W końcu nic tak nie denerwuje, jak wolno wczytująca się strona, zawieszanie się sklepu internetowego czy zwyczajny crash strony, czy całego serwera. Możemy być pewni, że nagminne problemy w tej kwestii zniechęcą odwiedzających. Dlatego właśnie warto „przysiąść” przy wyborze odpowiedniego rozwiązania dla naszej działalności.

Gdy hosting współdzielony to za mało

Hosting strony to idealne miejsce na start. Przeważnie wtedy nasza strona nie generuje dużego ruchu, a nasze potrzeby od serwera ograniczają się do stabilności działania. Nasza wiedza rośnie wraz z wymaganiami, a one przeważnie wraz z ruchem. W pewnym momencie okazuje się, że nie ogranicza nas tylko przepustowość, ale i możliwości konfiguracji serwera pod siebie. W tym momencie stajemy przed wyzwaniem co dalej. Nasze opcje to:

  • własna serwerownia – koszt idący w setki tysięcy złotych, miejsce z jego adaptacją pod serwerownię, prąd, klimatyzacja i inne. Choć może takie rozwiązanie wydaje się naturalnym następstwem, często koszt wejścia jest nie do przeskoczenia.
  • serwer dedykowany, czyli własny serwer, ale postawiony w dużej komercyjnej serwerowni. Takie rozwiązanie jest o tyle wygodne, że odpowiedzialność za działanie takiego serwera oraz wszystkie koszta spadają na firmę zewnętrzną, a my otrzymujemy spokój ducha za miesięczną opłatę dopasowaną do naszych aktualnych wymogów
  • serwer wirtualny – rozwiązanie, które jest idealnym krokiem zaraz po hostingu współdzielonym. Jest to rozwiązanie tańsze niż serwer dedykowany, ale oferujące już podobną elastyczność działania.

VPS – z czym to się je

Serwer wirtualny, od strony technicznej to nic innego jak fizyczny serwer podzielony na kilka wirtualnych, oddzielonych od siebie na bardzo wysokim poziomie kontroli. Dobrze zrealizowany serwer wirtualny powinien zagwarantować elastyczność pracy oraz dostęp administratora nieróżniący się od tego znanego z dedykowanego serwera. VPS umożliwia odizolowanie od siebie kilku aplikacji utrzymywanych na jednej wirtualnej maszynie, a do tego przygotowanie pod siebie indywidualnie dobranego środowiska z usługami. Ponadto otrzymujemy dostęp root, tak jak ma to miejsce na dedykowanym serwerze.

serwer 1

VPS kontra VPS

W przypadku dedykowanego serwera sprawa jest jasna. Mamy bowiem specyfikację sprzętu oraz zadeklarowane łącze. W przypadku VPS jest więcej zmiennych, które wyróżniają pomiędzy sobą dostawców. Podstawowym pytaniem jest, ile wirtualnych serwerów jest postawionych na fizycznym serwerze oraz na jakich podzespołach jest on zbudowany. Taka informacja pozwoli nam oszacować jakiej wydajności możemy się spodziewać.

Serwery dedykowane od Sprint Data Center – oferta, która pasuje do każdego biznesu

Serwery wirtualne w Sprint Data Center są oparte o rozwiązania firmy Supermicro. Serwery wyposażone są w nowoczesne procesory Intel Xeon oraz wysokiej klasy pamięci i dyski twarde, które przeszły wymagające testy producenta, jak i samego Sprint Data Center. W końcu to właśnie oni przejmują końcową odpowiedzialność za działanie naszego serwera, prawda?

sprint vps 2

Infrastruktura zbudowana w Sprint Data Center pracuje na routerach i switch-ach takich producentów jak CISCO, EXTREME NETWORKS czy ALCATEL. Nie zapomniano również o zabezpieczeniu przed atakami DDoS, czy systemie podtrzymania napięcia, który zagwarantuje, że nawet nie odczujesz ewentualnych przerw w zasilaniu.

Wirtualny serwer – ile to kosztuje?

Skoro już wiemy, czy wirtualny serwer to rozwiązanie dla nas oraz jak dobrać odpowiedniego usługodawcę, czas przyjrzeć się kosztom. W końcu to właśnie ekonomiczne argumenty przemawiają za tym rozwiązaniem w zestawieniu z innymi opcjami.

W Sprint Data Center podstawowy serwer wirtualny możemy nabyć już 9 zł netto miesięcznie. W tym pakiecie otrzymujemy przydział w postaci jednego wątku procesora (1vCPU), 1GB pamięci RAM, 10GB pojemności dysku SSD, transfer 5TB i łącze 1 Gb/s. Najdroższa opcja to koszt 69 zł netto miesięcznie. Wraz ze wzrostem ceny, otrzymujemy znacząco więcej mocy fizycznego serwera – 6 wątków procesora, 6 GB pamięci RAM i 50 GB pamięci SSD. Transfer oraz łącze pozostaje bez zmian niezależnie od wybranej opcji.

sprint vps 1

Wirtualny serwer to bardzo dobre rozwiązanie na potrzeby firmy czy też środowiska testowego. Jest wystarczająco elastycznym, a przy tym zaawansowanym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka rozwiązania pomiędzy dedykowanym serwerem a hostingiem. Warto przy tym dokładnie zaznajomić się z ofertą danego usługodawcy. Stawiając na sprawdzoną firmę i stabilne serwery otrzymujesz spokój ducha.


Artykuł powstał przy współpracy z marką Sprint.