Aplikacja mObywatel to rozwiązanie skierowane do obywateli Polski, które umożliwia szybsze załatwianie spraw urzędowych czy natychmiastowy dostęp do swoich danych, np. tych zawartych w dowodzie osobistym. Nadciąga kolejne modyfikacja usługi, którą docenią wszyscy użytkownicy.
mObywatel to miejsce, gdzie poza sprawami urzędowymi użytkownicy mogą przechowywać elektronicznie swoje dokumenty takie jak: prawo jazdy, dowód rejestracyjny, dowód osobisty, legitymację studencką oraz uczniowską. Dziś Janusz Cieszyński – sekretarz stanu i pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa ogłosił, że w aplikacji znajdzie się również miejsce na paszport. Podobnie jak przy reszcie dokumentów – finalnie wersja online ma być równie ważna, jak papierowa. Kiedy ruszy rejestracja? W zasadzie wnioski już można składać.
mObywatel wzbogacony o paszport
Podstawową zmianą jest to, że teraz nie trzeba będzie wypełniać papierowego wniosku, a wykonać tę czynności z poziomu aplikacji mObywatel, zarówno w wersji przeglądarkowej, jak i poprzez aplikację na telefonie. Janusz Cieszyński w wywiadzie dla radiowej Jedynki pochwalił się, że pierwsze dokumenty zostały już poprawnie wydane. Sekretarz powiedział w oświadczeniu parę słów na temat nowej opcji w mObywatelu.
Usprawniamy funkcjonowaniu rejestrów centralnych. Odchodzimy od wypełniania wniosku paszportowego odręcznie. O możliwości odbioru gotowych dokumentów urząd poinformuje smsem lub mailowo, jeśli podamy swoje dane kontaktowe. Dzięki nowej e-usłudze będzie też można zgłosić online utratę lub uszkodzenie paszportu.
Paszport w mObywatelu ma działać online, ale potrzeba wersji online tego dokumentu w innych krajach, aby miał on rację bytu
Wynika z tego, że paszport będzie trzeba odebrać osobiście w urzędzie, ale jest to jednak ogromne usprawnienie i wiadomo – lepiej pójść do tej instytucji jeden raz niż dwa. Póki co mając nawet taki dokument online, średnio się przyda w podróży, bo aby miało to sens, reszta krajów musi wprowadzić takie elektroniczne usługi, a na razie paszport elektroniczny funkcjonuje tylko na terenie Ukrainy. Janusz Cieszyński również i na ten temat się wypowiedział:
Polska razem z grupą innych krajów, które są zainteresowane cyfryzacją i upraszczaniem usług publicznych, forsuje wprowadzanie kolejnych dokumentów, które będą mogły być uznawane w formie elektronicznej na terenie całej Unii Europejskiej. Natomiast to jest proces, który wymaga zgody wszystkich państw członkowskich. Na razie trwają pilotaże, które pozwolą kilku krajom pomiędzy sobą uznawać pewne dokumenty.
Prawo jazdy w smartfonie już możliwe. Sprawdź, jak dodać mPrawo jazdy do aplikacji mObywatel