Zastanawiasz się nad tym, jak zastrzec PESEL w szybki i wygodny sposób. Z pomocą przychodzi aplikacja mobilna mObywatel, która oferuje takie udogodnienie. Wyjaśniamy, w jaki sposób chronić się przez potencjalnym wykorzystywaniem danych przez przestępców.

W aplikacji mObywatel na smartfony z systemami Android i iOS pojawi się nowy moduł odpowiedzialny za możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL. Rozwiązanie będzie aktywne już od dnia 17 listopada bieżącego roku, co oznacza, że skorzystamy z niego już pod koniec tego tygodnia.

//dzisiaj na dailyweb

Dowiedz się, dlaczego warto zastrzec swój numer PESEL i jak to zrobić. Wiele osób nie od razu decyduje się na ten krok, nawet w przypadku kradzieży dokumentu tożsamości. To błąd, który może kosztować nas oszczędności życia.

Jak zastrzec numer PESEL i zapomnieć o ryzyku padnięcia ofiarą oszustów

mObywatel

Co tak właściwie daje nam zastrzeżenie numeru PESEL? Przede wszystkim zabezpiecza nas przed wykorzystaniem przez niepowołane osoby, które mogłyby np. próbować zaciągnąć na nasze dane kredyt w banku. To obowiązkowy do wykonania punkt zaraz po tym, kiedy stracimy dokument w postaci dowodu osobistego.

W ramach Rejestru Strzeżonych Numerów PESEL możemy dokonać kilku różnych akcji, takich jak:

  • Sprawdzenie przypadków weryfikacji naszego numeru PESEL
  • Zastrzeżenie numeru PESEL
  • Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL

Po 17 listopada, czyli od najbliższego piątku będzie można zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel oraz w serwisie internetowym obywatel.gov. Wcześniej należało udać się w tym celu do placówki banku, poczty lub do dowolnego urzędu gminy.

Strony dla dorosłych upośledzają Twój rozwój. To tylko wierzchołek góry lodowej

Co ważne, nie musimy przy tym przechodzić przez żmudne procesy. Wystarczy krótka weryfikacja w aplikacji mObywatel lub w serwisie obywatel.gov, po czym nastąpi blokada. W sytuacji odnalezienia dokumentu tożsamości i chęci cofnięcia blokady, możemy wykonać tą czynność w taki sam sposób.

Podstawa prawna

Rejestr zastrzeżeń numerów PESEL powstaje na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości (Dz. U. z 2023 poz. 1394).