Od 5 grudnia 2020 r. właściciele smartfonów, a zarazem użytkownicy aplikacji mObywatel mogą przechowywać swoje prawo jazdy w smartfonie. Zniknął obowiązek posiadania przy sobie fizycznego dokumentu. 

mObywatel zaktualizowany. Pojawia się odświeżona wersja mPojazdu oraz nowe ikony

mPrawo jazdy już w aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel jest sukcesywnie rozwijana pod kątem nowych modułów. Oficjalnie od 5 grudnia dostępny jest w niej nowy moduł – mPrawo jazdy. Chociaż ja na swoim smartfonie widziałem już stosowną aktualizację przed północą 4 grudnia. Wtedy też dodałem swój dokument potwierdzający uprawnienia do prowadzenia pojazdów w mObywatelu. W aplikacji dostępnej na systemy Android oraz iOS możemy przechowywać już dowód osobisty, legitymację szkolną, legitymację studencką, a także dowód rejestracyjny pojazdu. Wraz z modułem mPrawo jazdy pojawiła się także możliwość sprawdzania posiadania przez nas punktów karnych.

mObywatel dla iOS z logowaniem biometrycznym

Jak dodać prawo jazdy do aplikacji?

Wszyscy użytkownicy, którzy korzystają z mObywatela mogą w bardzo prosty i szybki sposób dodać do niego swojego prawo jazdy. Wystarczy na głównym ekranie aplikacji wybrać opcję „Dodaj dokument”. Tam znajdziemy odpowiedni moduł mPrawo jazdy. Jak wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji, po jego dodaniu do aplikacji zostaną pobrane dane na temat naszego dokumentu z Centralnej Ewidencji Kierowców. Jeśli zaś nie korzystamy z mObywatela, po jego pobraniu konieczne będzie wygenerowanie mTożsamości. Niezbędne będzie posiadanie profilu zaufanego, który można założyć z wykorzystaniem banku, rozmowy wideo z urzędnikiem (profil jest ważny tymczasowo), e-dowodu lub też wypełniając online wniosek i potwierdzając go placówce np. w urzędzie gminy.