Wprawdzie dziś wtorek i zaczęliśmy tydzień z drobnym poślizgiem, ale mamy nadzieję wynagrodzić Wam to, wpisem poniżej. W poprzednim odcinku „Poniedziałków z hostingiem LinuxPL.com” pokazaliśmy Wam, jak przy pomocy dostępnego w panelu administratora Installatrona zainstalować WordPressa. Dzisiaj zaprezentujemy coś dla bardziej zaawansowanych lub ambitnych użytkowników, czyli dostęp do konta bezpośrednio poprzez konsolę serwera – SSH. Protokół ten pozwala zdalnie połączyć się z serwerem i używając odpowiednich komend, wykonywać na nim operacje, jakie poprzez panel administratora, czy FTP nie są możliwe lub są dość skomplikowane i czasochłonne.
Aby móc taki dostęp uzyskać, należy posiadać opłacone konto hostingowe, a w panelu administratora włączyć odpowiednią opcję:
Jeśli potrzebujesz dostępu SSH podczas okresu testowego konta, zgłoś się do nas na admin@linuxpl.com z adresu podanego w twoim panelu klienta oraz napisz do czego będziesz go wykorzystywał. Aktywujemy wtedy SSH ręcznie ;)
Dane do połączenia są takie same jak do panelu administratora, port 59184. Jeśli korzystamy z systemu Linux, to możemy połączyć się z naszym hostingiem bezpośrednio z konsoli. Przykładowe polecenie:
ssh login@domena -p 59184
W przypadku systemów Windows bez wątpienia najpopularniejszym programem do połączenia SSH jest „Putty“. Przykład logowania:
To wszystko co musimy wiedzieć, aby dostać się do naszego konta “od środka”. Posiadając odpowiednią wiedzę z zakresu obsługi systemów linuksowych, otwierają się przed nami ogromne możliwości. Poniżej przedstawimy kilka podstawowych poleceń, które pomogą tym mniej zaawansowanym użytkownikom odnaleźć się w trybie tekstowym ;)
$ ls - pokazuje nam pliki i katalogi w obecnym katalogu $ ls -a - to samo co wyżej tylko, że razem z plikami ukrytymi $ ls -l - pokazuje nam pliki i katalogi razem z prawami dostepu, datami etc. $ pwd - pokazuje nam calą ścieżkę do katalogu w ktorym jesteśmy $ rm - usuwa pliki $ rm -rf - usuwa katalogi i pliki w nim zawarte $ passwd - zmiana hasła , zmiana hasła dostępna również w panelu administracyjnym $ cat - pokazuje zawartość pliku, wywołanie: cat nazwapliku $ cp - kopiuje pliki i katalogi, wywołanie: cp plik1 plik2 $ mv - przenosi pliki lub katalogi bądź zmienia ich nazwe $ mkdir - tworzy katalog $ chmod - zmienia prawa dostępu do plików lub katalogów $ chown - zmienia właściciela plików lub katalogów $ touch - tworzy nowe pliki $ grep - wyświetla wiersze zawierajace dany ciąg znaków
Oraz kilka podstawowych programów, jakie można na serwerze uruchamiać:
$ mc - Midnight Commander, menadżer plików ,coś jak dosowy NC $ pico - Pico, edytor plików tekstowych $ vi - Vi, edytor plików tekstowych dla ekstremistów :) $ mcedit - Mcedit, edytor plików tekstowych z mc $ tar - Tar, pakuje pliki $ ekg,ekg2 - Eksperymentalny Klient Gadu-Gadu, po prostu klient gg na konsole $ wget - Wget, ściąga nam pliki z internetu (http, ftp, etc.)
Do każdego polecenia istnieje instrukcja obsługi ,wystarczy wydać polecenie:
$ man twojepolecenie
Podane przykłady to jedynie mała cząstka możliwości, jakie oferuje nam konsola. Zachęcamy do poznawania systemu Linux oraz testowania dostępnych na hostingu funkcji ( oczywiście po wcześniejszym utworzeniu backupu ;) ).
Co w następnym odcinku? Już za tydzień druga część poradnika odnośnie SSH, w którym pokażemy jak można utworzyć wirtualny dysk i połączyć zawartość swojego konta hostingowego z własnym komputerem. To szczególnie powinno zainteresować osoby, które często dokonują poprawek w kodzie swoich stron, edytują szablony itp. Taka edycja strony w locie – to będzie dla Was znaczne ułatwienie.
Partnerem sponsorowanej akcji Poniedziałki z Hostingiem na DailyWeb jest: